Peltier ile sıvı soğutma fikri

şahıs

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 1600 Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Asus rx 550 4gb gigabyte b450m -h wd10ezex , suv400s37240g
Meslek
öğrenci
Adsız.png

3 adet peltier kullanılacak. Sıcak taraflar direk radyatöre gidecek, soğuk taraflar işlemciye ardından radyatöre, daha sonra geri peltiere dönecek. Kullandığı güç vs. sayılmaz ise nasıl bir soğutucu olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutur fakat verim olarak düşük olur yaktığınız güce bakacak olursa termodinamik yasasına göre sağladığınız güç soğuttuğunuz güce göre altta kalacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Verim olarak düşük fakat soğutucu etkisi güzel sanırsam.

Soğutur fakat verim olarak düşük olur yaktığınız güce bakacak olursa termodinamik yasasına göre sağladığınız güç soğuttuğunuz güce göre altta kalacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Verim olarak düşük fakat soğutucu etkisi güzel sanırsam.

Hocam o videoyu gördüm hata izlemiştim benim yapacağım şey Custom sıvı soğutma ile birleşik çalışacak yani hem radyatör ile soğuyacak ekstra 3 peltier soğutacak.

Yani direkt işlemciye değil de radyatör ile pompa arasına bu düzeni kurar ve radyatörden gelen soğutulmuş suyu daha da soğutarak pompaya tekrar geri veren bir sistem yaparsan mantıklı olabilir. İşlemciden çıkan ısınmış su zaten radyatörde soğuyup çıkarken hemen hemen oda sıcaklığına yakın olacaktır diye düşünüyorum. O aşamada peltier devreye girer son bir kez daha bir soğutma işlemi yaparsa tabii ki işlemciyi daha da soğuk çalıştıracak veya yüksek ısılara çıkamamasını sağlayacaktır.

Yani direkt işlemciye değil de radyatör ile pompa arasına bu düzeni kurar ve radyatörden gelen soğutulmuş suyu daha da soğutarak pompaya tekrar geri veren bir sistem yaparsan mantıklı olabilir. İşlemciden çıkan ısınmış su zaten radyatörde soğuyup çıkarken hemen hemen oda sıcaklığına yakın olacaktır diye düşünüyorum. O aşamada peltier devreye girer son bir kez daha bir soğutma işlemi yaparsa tabii ki işlemciyi daha da soğuk çalıştıracak veya yüksek ısılara çıkamamasını sağlayacaktır.

Peltierlerin ısınan tarafınada 120x120mm radyatör taakcağım böylece daha uzun süre kullanılacağının düşünüyorum.

Hocam her şey güzel enerji kullanımı artar bilginiz olsun. Peltieri soğutmak ve peltiere harcanan güç yüksek olur. Yapacaksanız rehber veya YouTube'a video çekebilirisiniz.
12 Volt'ta yaklaşık 25 watt elektrik harcasa. 3*25 = 75 watt sadece peltierler harcayacak zartı zurtu 150 watta patlar. (bu değişebilir yazın kullanım bu seviyelerde olabilir.) 150W saatte yaksa ve günde 5 saat oynuyor olsanız. 750W günde yakar. Ayda 30*750W = 22500W yani 22, 5kW yapar. Bir bu kadar da bilgisayar yaksa cebiniz alev alır hocam.

Hocam her şey güzel enerji kullanımı artar bilginiz olsun. Peltieri soğutmak ve peltiere harcanan güç yüksek olur. Yapacaksanız rehber veya YouTube'a video çekebilirisiniz.
12 Volt'ta yaklaşık 25 watt elektrik harcasa. 3*25 = 75 watt sadece peltierler harcayacak zartı zurtu 150 watta patlar. (bu değişebilir yazın kullanım bu seviyelerde olabilir.) 150W saatte yaksa ve günde 5 saat oynuyor olsanız. 750W günde yakar. Ayda 30*750W = 22500W yani 22, 5kW yapar. Bir bu kadar da bilgisayar yaksa cebiniz alev alır hocam.

Hocam zaten sistemdeki ekran kartı işlemci vs. yaklaşık 200 250W civarı kullanıyor geriye 300 350W kalıyor.

Hocam zaten sistemdeki ekran kartı işlemci vs. yaklaşık 200 250W civarı kullanıyor geriye 300 350W kalıyor.

Geriye kalan şey nedir orayı anlamaım. 750 waat PSU da alsanız 200W kullanıyorsanız. PSU hattan 200 waat çeker.
Hesabı değiştirmeyin. Bilgisayar 150W ile çalışsa ayda 22, 5kW yapıyor.
Bilgisayar 150 çeksin peltierler 150 çeksin ayda 45kw yapar.

Geriye kalan şey nedir orayı anlamaım. 750 waat PSU da alsanız 200W kullanıyorsanız. PSU hattan 200 waat çeker.
Bilgisayar 150 çeksin peltierler 150 çeksin ayda 45kW yapar.

Hocam orada farklı şeyler söylemişiz benim demek istediğim Power 600W'lık bir güç sağlayabiliryor yani sistemim yeterli olacağını söyledim sizde direk hattan geleni döylediniz. Siz sonradan ekleme yapmmışsınız bende tam o sıra üsteki mesajı yazıyordum. Sayfayı yenileyince fark ettim kusura bakmayın.

Bilgisayar 150 çeksin peltierler 150 çeksin ayda 45kW yapar.

Hocam peki şöyle bir şey yapsam. Bilgisayara yük binince ve ısınmaya başlayınca otomatik devreye giren bir sistem olsa. Sonuç olarak bilgisyarı sabahtan akşama kadar yük altında kullanmıyorum. Böyle olsa biraz daha tasarruflu olur.

O zaman projedeki değişiklik şu olacak L298n motor sürücü kartı ile peltierlere üç vereceğim(1 tane değil 2 ila 3 adet kanal başına 2A veriyor) Arduino vasıtası ile kontrol sağlanacak?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı