Pentium 4 bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim ?

rhn25

Hectopat
Daha fazla  
S.a arkadaşlar. Sistemim baya eski ama hızlandırmak için bir şeyler yapabilir miyim? Örneğin İşlemciyi, Ekran kartını, RAM'i falan 2. el birşeylerle değiştirirsem faydası olur mu? Genel olarak şikayetim mesela Youtube videolarında 480p ile takılarak izliyorum. 360p falanda fena değil. Online oyunlarda Knight online pvp serverlarda falan 2 saniyede bir duraksıyor pc. Bu Ekran kartına mı yoksa İşlemciyle mi alakalı sizce.

WinXP kullanıyorum. Ayarları falan performans için ayarlı. Görsellliği falan düşürdüm

Donanım ise şöyle :

• İşlemci : Intel Pentium 4 2800 MHz (21 x 133)
  • RAM : Birim Boyutu 2 GB (2 ranks, 8 banks),
  • Bellek Türü DDR2 SDRAM,
  • Bellek Hızı DDR2-800 (400 MHz)
  • Ekran kartı : Radeon X1650
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye macunu sürdüm hocam. Sıcaklık 50 derce civarında. Önceki ekran kartım GF 9400gt varken dediğim sorunlar olmuyodu. Videolardaki kasmalar falan olmasa bi süre daha idare eder beni. Dediğiniz gibi daha iyi bir ekran kartı ayarlayabilirsem sorunum hallolcak galiba. Yorumlarınız için sağolun kolay gelsin.

GTX 750 Ti alın. Adam akıllı bir anakartınız ve hava akışınız varsa P4 OC manyağı yapılabilir. 2 GB DDR2 RAM alınabilir. SSD alıp Windows 8.1 kurar sistemi adam ederim.

Dark hocam adama akıllı parça kalmadı hiç maalesef :D Kasayı bir arkadaşım düşürmüştü. Yan kapak yok , kasa dağıldı. Bazen zangır zangır ses geliyor :D En iyisi sıfırdan pc toplamak galiba. Şu KPSS'yi atlatayım çalışmaya başlarım. Ama videolardaki takılmaları gidermek için Recep Hocamın da dediği gibi ilk olarak ekran kartını değiştirmek gerekiyor galiba. Kaynak ayarlayabilirsem sadece ekran kartını değiştireyim şimdilik. Yorumunuz için teşekkürler. Kolay gele.

Termal macun, işlemci ile soğutucu arasında boşlukları kapatıyor. İşlemci üzerindeki yüzey, soğutucuya %100 temas etmez ise soğutma tam olmuyor. Ve işlemci ısınıyor. Termal macun kuruduğunda ise; aynı şekilde iletkenliğini yitiriyor. Üzerinde çatlaklar (boşluk) oluşuyor ve yine ısınma yaratıyor.
Geçen hafta termal macun değiştirdim. Normalde işlemci ısıları, sürmeden önce 26-28 arasında gidip geliyordu. Sistem de stok fan vardır. Şuan boşta 13-15 derecede gidip geliyor.

termal-macun.jpg

Dark hocam adama akıllı parça kalmadı hiç maalesef :D Kasayı bir arkadaşım düşürmüştü. Yan kapak yok , kasa dağıldı. Bazen zangır zangır ses geliyor :D En iyisi sıfırdan pc toplamak galiba. Şu KPSS'yi atlatayım çalışmaya başlarım. Ama videolardaki takılmaları gidermek için Recep Hocamın da dediği gibi ilk olarak ekran kartını değiştirmek gerekiyor galiba. Kaynak ayarlayabilirsem sadece ekran kartını değiştireyim şimdilik. Yorumunuz için teşekkürler. Kolay gele.
Belki kasa fanları sıkı bağlanmamıştır. İşlemci soğutucusu sağlam bağlanmasa sıcaklık farkı zaten hissetilir. İşlemci P4 661 serisi olsaydı manyak bir şekilde OC yapılabilir. Benim eski işlemci P4 661 di. Akasa soğutucu (modelini hatırlamıyorum) ile 4 GHZ yapabilmiştim en fazla anakart aşırı ısınıyor diye. IHS yaparken elimde kaldı. İşlemci soğutucusunu arkadaşa vermiştim en son. Sonra Pentium E5400 ile yola devam ettim. P4'ler güzel soğutucu ve anakartla manyak OC yapılabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı