Pentium 4 işlemcili eski sistem açılmıyor

yiğit cengiz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Yaklaşık 10 yıllık bir PC buldum ama çalıştiramadim enaz 3 yıldır çalıştırılmadigini öğrendim içini açıp temizledikten sonra kasanın ön panel bağlantı kabloları çürümüş ve bağlı olan yeri ise elektrik bandı ile sarılmıştı yeni bir kasa da on panel bağlantılarini yaptım ama çalışmadı.

Anakart ASUS P4P800 SE.
RAM'lar 3X Hi-Level 1GB 400MHz DDR.
İşlemci Intel Pentium 4 2.80GHz
Ekran kartı GeForce 440 MX.
HDD Samsung SP0802n.

Dosya Ekleri

• IMG_20230221_175906.jpg
    IMG_20230221_175906.jpg
    381,7 KB · Görüntüleme: 33
Anakarta kısa devre yaptırarak çalıştırmayı deneyin. Yine sonuç alamazsanız güç kaynağı veya anakart bozulmuştur.

Anakartta gücün olduğunu belirten bir ışık var ise, o ışık yanıyor mu?

Anakarta kısa devre yaptırarak çalıştırmayı deneyin. Yine sonuç alamazsanız güç kaynağı veya anakart bozulmuştur.

Anakartta gücün olduğunu belirten bir ışık var ise, o ışık yanıyor mu?

Evet fotoğrafta attığım gibi bir yeşil ışık yanıyor fakat sorunun hangi parçada olduğunu anlamadım.

Evet fotoğrafta attığım gibi bir yeşil ışık yanıyor fakat sorunun hangi parçada olduğunu anlamadım.
Anakart hiç tetiklenmiyor, doğru anladım değil mi? Ayrıca, tornavida gibi metal bir şey ile anakartın kasa panel bağlantı (güç için) girişlerine kısa devre yaptırarak çalıştırmayı deneyin. (Sorunun güç tuşunda olup olmadığını anlamak için.) Ram, HDD, Ekran kartı vs. bizim hedef alanımız değil zaten hiç tetiklenmiyor ise. İşlemci bozuk olsa da tetiklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Hala Anakart ya da güç kaynağı benim için zirvede.

Anakart hiç tetiklenmiyor, doğru anladım değil mi? Ayrıca, tornavida gibi metal bir şey ile anakartın kasa panel bağlantı (güç için) girişlerine kısa devre yaptırarak çalıştırmayı deneyin. (sorunun güç tuşunda olup olmadığını anlamak için.) RAM, HDD, ekran kartı vs. bizim hedef alanımız değil zaten hiç tetiklenmiyor ise. İşlemci bozuk olsa da tetiklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Hala anakart ya da güç kaynağı benim için zirvede.

Bu PC'yi ilk aldığımda sadece kablosunu takıp çalıştırmayı denedim ve yüksek bir fan sesi ile birkaç saniye çalıştı ve geri kapandı sonra denediğimde tekrarladı elimde bu sisteme uyumlu bir güç kaynağı ya da Power yok.
Kısa devreyi de denedim ama yine aynı fan bile kıpırdamadı.

Bu PC'yi ilk aldığımda sadece kablosunu takıp çalıştırmayı denedim ve yüksek bir fan sesi ile birkaç saniye çalıştı ve geri kapandı sonra denediğimde tekrarladı elimde bu sisteme uyumlu bir güç kaynağı ya da Power yok.
Kısa devreyi de denedim ama yine aynı fan bile kıpırdamadı.
Eğer tozları temizlemeden çalıştırdıysanız parçalardan birisi kısa devre yapmış olabilir. Önceden çalışıyordu sonra hiç çalışmamaya başladı bu ihtimali güçlendiriyor. Statik elektrikten arındırmak ve tekrar denemek için bilgisayara güç veren kabloyu sökün ve güç tuşuna 2-3 dakika basılı tutun ve tekrar deneyin. Kısa devre yaptıysa yine çalışmaz ama denemekte fayda var.

Eğer tozları temizlemeden çalıştırdıysanız parçalardan birisi kısa devre yapmış olabilir. Önceden çalışıyordu sonra hiç çalışmamaya başladı bu ihtimali güçlendiriyor. Statik elektrikten arındırmak ve tekrar denemek için bilgisayara güç veren kabloyu sökün ve güç tuşuna 2-3 dakika basılı tutun ve tekrar deneyin. Kısa devre yaptıysa yine çalışmaz ama denemekte fayda var.

Olmadı hangi parcada hata olduğunu. Bilsem değişim yapacağım anlamadım ilk defa bu kadar eski bir PC üzerinde çalışıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20230221_195712.jpg
    IMG_20230221_195712.jpg
    286,9 KB · Görüntüleme: 18

Geri
Yukarı