Pentium 4 sisteme windows 8.1 yüklerken 0X0000000A siyah ekran hatası

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Başlıktan da anlaşılacağı üzere elimde 478 pin çok eski, pentium 4 ve 1gb ram'i olan, IDE HDD ve CD-ROM'u bulunan, kullanmadığım bir bilgisayar var. Bir ara XP kurup bırakmıştım. Lakin bu aralar bilgisayarı, eski monitörüme bağlayıp receiver'lara image atma vs gibi işlemler için xp ile uğraşmak istemediğimden windows 8.1 64 bit ile idarelik revize etmek istedim ancak aşağıdaki hatayı aldım. Bunun üzerine 32 bit ile denedim gene aynı hatayı aldım.

EzRoPA.jpg

Windows 8.1'i USB üzerinden boot edip windows logosuna geliyorum ama en az yarım saat bekledikten sonra yukarıdaki hatayı veriyor. 32 ve 64 bit fark etmedi ikisinde de aynısını yaptı. HDD'yi bad sector ve read-write testi uyguladım bir sorun gözükmedi.
Bilgisayarın özellikleri şu şekilde;

J7l11q.jpg

Windows 8.1 kurulum dosyalarında bir sorun yok zira aylardır sorunsuz kullandığım ISO dosyaları. Windows 7 ile denemedim ama sanırım onda da aynı hatayı verir. Sizce sorun nedir arkadaşlar? Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

O kadar eski bir bilgisayarın çalıştığına inanamıyorum. 8.0 ile de deneyin. Sosyal'de "Pentium 4 bilgisayar Windows 8 ile canlandı" diye bir konu vardı. O konuyu inceleyin.

Update 3 indirdiyseniz bir önceki With Update sürümü indirip deneyin.

O kadar eski bir bilgisayarın çalıştığına inanamıyorum. 8.0 ile de deneyin. Sosyal'de "Pentium 4 bilgisayar Windows 8 ile canlandı" diye bir konu vardı. O konuyu inceleyin.

Cevap için teşekkürler arkadaşlar. Bu sorun için bir arkadaştan şu yorumu aldım;

"İsolar msdn mi esd sıkıştırma varsa ondanda açmamış olabiir win 7 dene bide. Yani kurulum için kullandığı ISO'lar sıkıştırma ESD yöntemiyle yapıldıysa açmaz. ESD siz sürüm bulup denemelisiniz."

Ve başka bir arkadaşta daha teknik bir yorum yaptı;

"Fiziksel Adres Uzantısı (PAE), NX işlemci biti (NX) ve Akışlı SIMD Uzantıları 2 (SSE2), işlemcinin özellikleridir ve Windows 8.1işletim sisteminin çalışması için gereklidirler.

• PAE, 32 bit işlemcilerin Windows'un uyumlu sürümlerinde 4 GB'den daha fazla fiziksel bellek kullanabilmesine imkan sağlar ve NX için önkoşuldur.
  • NX, işlemcinizin bilgisayarı kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumasına yardımcı olur.
  • SSE2, işlemcilerde üçüncü taraf uygulama ve sürücüler tarafından gittikçe daha çok kullanılan bir standart yönerge kümesidir.

Bilgisayarınız PAE, NX ve SSE2'yi desteklemiyorsa Windows 8.1 işletim sistemini yükleyemezsiniz.

senin işlemcinde sse2 desteğivar amadiğer ikisi yok bence sorun bu olabilir"

Bende bunun üzerine bir kaç forum sitesinden sözde el değmemiş "Windows 8.1 Enterprise Orjinal x32 x64 Türkçe MSDN" başlıklı setup'ların 32 ve 64 bit'lerini ayrı ayrı indirdim. Geceye doğru ikisini de deneyeceğim bakalım hangisi yiyecek, 32 bit'de yese olur zira 64'de gözüm yok :) Ama onlarda olmaz ise artık microsoft'un sitesinden el değmediğine emin olduğum bir Windows 8.1 Enterprise 32 Bit indirip deneyeceğim.

İkinci durum benim de aklıma geldi ama yazmadım problemin Update 3'ten kaynaklandığını bildiğimden dolayı. Epey kullanıcı hata aldı. Olmazsa zaten işlemciniz 8.1'in şart koyduğu teknolojileri desteklemiyordur. Bu arada imajı buradan indirebilirsiniz:

Yandex.Disk

Çöp forumların çöp upload servisleri ile uğraşmanıza gerek yok.
64-bit indirmeyin. İşlemcinizin desteği yok.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. "Windows 8.1 Enterprise Orjinal x32 x64 Türkçe MSDN" setup'ını USB'ye boot edip kurmayı denedim ve yaklaşık 1 saat bekledikten sonra gene aynı hatayı verdi;

1.jpg

2.jpg

Şu anda da son bir çare olarak normal Windows 8 Enterprise 32 Bit'i indiriyorum. Onunla da denedikten sonra Windows 7 Ultimate 32 Bit deneyeceğim ee onda da sorun çıkarsa XP'den işim düştükçe kullanmaya devam artık.

Tamamdır arkadaşlar. Windows 7 32 bit'i sorunsuzca kurdu lakin asıl amacım olan receiver update işlemini, rs232 seri port üzerinden bir türlü yapamadığımdan bu kadar uğraşında bir anlamı kalmadı. Kafama eserse kaldırır kasayı komple çöpe atarım zira bir çocuğa "al oyna" diye versem küfreder
001_smile.gif
Ama olsun anlamsız bir tecrübe oldu benim için.

Yani receiver update bahanesi ile bu külüstür kasaya Windows 8 yahut 8.1 kurmaya çalışırken neden yüklenmediğinin de cevabını almış oldum. Ve bu sorunun cevabının da kesinlikle bir arkadaşın verdiği şu bilgi olduğu kesinleşti;

"Fiziksel Adres Uzantısı (PAE), NX işlemci biti (NX) ve Akışlı SIMD Uzantıları 2 (SSE2), işlemcinin özellikleridir ve Windows 8.1işletim sisteminin çalışması için gereklidirler.

• PAE, 32 bit işlemcilerin Windows'un uyumlu sürümlerinde 4 GB'den daha fazla fiziksel bellek kullanabilmesine imkan sağlar ve NX için önkoşuldur.
    • NX, işlemcinizin bilgisayarı kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumasına yardımcı olur.
    • SSE2, işlemcilerde üçüncü taraf uygulama ve sürücüler tarafından gittikçe daha çok kullanılan bir standart yönerge kümesidir.
Bilgisayarınız PAE, NX ve SSE2'yi desteklemiyorsa Windows 8.1 işletim sistemini yükleyemezsiniz.

senin işlemcinde sse2 desteğivar amadiğer ikisi yok bence sorun bu olabilir"

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı