Pentium D 950 ısınma sorunu

Masaüstü bir bilgisayara sahibim. Intel Pentium D950 3.00 GHz işlemciyi stok soğutucusu ile kullanıyorum. 10 yılın üstünde bir sistem. Yakın zamanda kasayı temizlemek ve termal macunu yenilemek istedim. Kasayı komple söktüm. Temizledim. Daha sonra monte ettim. İşlemcinin termal macunu eski ve çok kuru görünüyordu. Değiştireyim dedim. Ve Cooler Master HTK-002 High Performance termal macun aldım. Uyguladım. (hayatımda ilk kez uyguladım)

Daha sonra sistemi çalıştırdım. Kasada soğutma sistemi olarak bir adet stok soğutucu ve bir adet egzoz fanı (120 mm) olarak mevcut. Sistemi açtım ancak fanlar çok fazla gürültü yaptı aşırı çalışıyormuş gibi. Bu nedenle sistemi yeniden başlatıp BIOS'a girdim. BIOS'tan CPU sıcaklık değerine baktığımda 50-54 derecelerde çalıştığını gördüm. Ancak benim işlemcimin maksimum çalışma sıcaklığı 65 derece. Yani termal macunu tam olarak düzgün uygulayamadım galiba. BIOS'ta işlemci maksimum sıcaklığını geçerse uyarı sesi ver seçeneğini 60 derece olarak ayarladım. Ve Windows'u başlattığımda bilgisayar uyarı sesi çıkardı. Yani işlemci Windows başladığı anda 60 dereceye çıkıyor ve hatta geçiyordu. Bu durum tehlikeli olduğundan bilgisayarı kapattım.

Benim sorum termal macun nasıl doğru uygulanır?

Doğru uygulanırsa sıcaklığın düşmesine ne kadar katkı sağlar?

Doğru termal macun hangisidir?

Kasamdaki soğutma sistemi mevcut haliyle yeterli midir?

@RecepBaltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu ince bir tabaka şeklinde sürün. Soğutucuyu da doğru oturttuğunuzdan emin olun.

Termal macunu işlemcinin üstüne bezelye tanesi kadar uygulayın. Soğutucu baskı yapıp gereken incelikte yayacaktır onu.

Ayrıca Pentium D işlemciler de soba gibidir, soğutması pek kolay değildir.

Termal macunu ince bir tabaka şeklinde sürün. Soğutucuyu da doğru oturttuğunuzdan emin olun.
Çok ince bir tabaka olarak sürdüm ama işe yaramadı. Başlangıçta 30 derece olarak başladı. Daha sonra takiben beş dakika içinde yine 50 derecelere yükseldi. CPU Fanının dönüş hızı 2300 RPM'de sıcaklık 52 derecede. Ve giderek artıyor. Arada 53-54 oluyor ve tekrar 52 dereceye düşüyor. Hiç anlamıyorum. Önceden de bu kadar ısınıp ısınmadığını bilmiyorum. Ve bu nedenle güvenemiyorum. Kullanmaya. Bu değerler BIOS'tan. Ve Windows'u açınca kesin yükselecekler o nedenle riske girmek istemiyorum.

Son düzenleme:
Çok ince bir tabaka olarak sürdüm ama işe yaramadı. Başlangıçta 30 derece olarak başladı. Daha sonra takiben beş dakika içinde yine 50 derecelere yükseldi. CPU Fanının dönüş hızı 2300 RPM'de sıcaklık 52 derecede. Ve giderek artıyor. Arada 53-54 oluyor ve tekrar 52 dereceye düşüyor. Hiç anlamıyorum. Önceden de bu kadar ısınıp ısınmadığı bilmiyorum. Ve bu nedenle güvenemiyorum. Kullanmaya. Bu değerler BIOS'tan. Ve Windows'u açınca kesin yükselecekler o nedenle riske girmek istemiyorum.
Durum güncellemek istiyorum. Windows'u açtım. İşlemcinin %50 kullanımına kadar bilgisayar 50-60 derece arasında çalışıyor. %80'i geçince 60 dereceyi geçiyor. Bende bu nedenle işlemci kullanımını %80 ile sınırladım. Ve acaba bu şekilde kullansam bir şey olur mu? Veya bu sıcaklık sorununu başka nasıl çözebilirim?

Durum güncellemek istiyorum. Windows'u açtım. İşlemcinin %50 kullanımına kadar bilgisayar 50-60 derece arasında çalışıyor. %80'i geçince 60 dereceyi geçiyor. Bende bu nedenle işlemci kullanımını %80 ile sınırladım. Ve acaba bu şekilde kullansam bir şey olur mu? Veya bu sıcaklık sorununu başka nasıl çözebilirim?
Tekrar güncellemek istedim. Şuan işlemcinin maksimum kullanılma limitini %90 olarak ayarladım. Ve Chrome ve IE'da çok fazla sekme açtım. İşlemci kullanımı %80'i gördü. Ama aşırı ısınma sesi çıkarmadı. Buna göre şuan işlemci tahminen 50-60 derece arası çalışıyor. Ve İntel'e göre maksimum çalışma sıcaklığı 65 derece. Ne yapmalıyım? Böyle kullanabilir miyim, kullanmalı mıyım?

Yeni bir güncelleme, maksimum işlemci kullanılma seviyesini %100 yaptım ve aynı anda Chrome, IE, uTorrent, IDM, Daemon Tools ve Media Player çalıştırdım. Hepsi aynı anda işlemci kullanımını %90'den yukarı çekti ve bilgisayar işlemci sıcaklığının 60 dereceyi geçtiğini ifade eden uyarı sesi çaldı. Bende hemen maksimum kullanım seviyesini %90'a çektim. %90'da pek sorun yok gibi.

Ama tekrar sormalıyım. Doğrusu nedir? Böyle kullanabilir miyim? Zarar verir miyim? Ya da ne yapmam gerekir? Termal macunu gerçekten az ve ince bir tabaka olacak şekilde uyguladım. Soğutucuyu da gayet dikkatli ve çapraz köşelerden aynı anda bastırarak taktım.

Son düzenleme:
Herkese yeniden merhabalar! Uzun bir zamandan sonra sorunumu bugün çözmeyi başarmış bulunuyorum. Ve bu heyecanla çözümümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Daha önceden kullandığım termal macun Cooler Master HTK-002 High Performance termal macun idi. Ve işlemcim boşta 50-55 derecelerde çalışıyordu. Ayrıca yük altında da maksimum çalışma sıcaklığı olan 65 dereceyi geçiyordu. İnternetten araştırma yaptıktan sonra öğrendim ki bu kullandığım macunun ısı iletim değeri 0.8 W/m.K'imiş. Çok kötü bir tercih yaptığım ortadaymış. Keşke o macunu almadan önce araştırsaymışım.

Daha sonra işlemcimi ve soğutucusunu temizledim. Ve daha iyi bir termal macun almak için para biriktirdim. Bu sırada piyasadaki en iyi termal macunları araştırdım. Araştırmalarım beni birkaç marka ve modele götürdü. Ancak buradan ısı iletim değerinin önemini keşfettim.

Cooler Master MasterGel Maker Nano termal macunu almaya karar verdim. Isı iletim değeri 11 W/m.K'di. Ve ilk aldığım macundan yaklaşık 14 kat daha iyiydi. Bu macunu almak istedim ama piyasadaki fiyatları ve bulunduğu stoklarda problemlerle karşılaşınca kararımı değiştirdim.

Cooler Master MasterGel Pro almaya karar verdim. Bu macunda ısı iletim değeri olarak 8 W/m.K'idi. Ve ilk aldığım macunun 10 katı daha iyiydi. Macunu fiyatı kargo dahil 45₺'ye HB'den satın aldım.

Termal macun bana ulaştı ve hemen uyguladım. Fazla akışkan olmadığı için işlemcinin üzerine sürmek yerine bezelye tanesi kadar ortasına sıktım ve daha sonra soğutucuyu çapraz şekilde bastırarak monte ettim.

Bilgisayarı açtığımda BIOS'tan işlemci sıcaklık değerlerini kontrol ettim. Ve değerler uzun bir zamandan sonra 45 derecede sabitlendi. Windows'u açtım. İşlemci kullanımını %100'e yükselttim ve işlemci sıcaklığı 60 dereceyi geçmedi.

Yani işlemcim 45 derecelerde gayet serin şekilde çalışıyor ve ısınma sorununu böylece çözmüş bulunuyorum. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Konu kapatılabilir.

Keyifli sosyaller dilerim...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı