Pentium E6300 ile R7 240 darboğaz yapar mı?

• Konuyu başlatan slmysf
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 522

slmysf

Centipat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Öncelikle sistemimi size basit şekilde anlatmam gerekirse eski bir sistem. GA-G31M-ES2l anakart, 4 GB RAM, Pentium Dual Core E6300 2.80GHz işlemci. Benim sorumsa şu, ekran kartı almayı planlıyorum. 2 adet ekran kartı adayım var. Oyun vs. için kullanmayacağımdan dolayı eski bir ekran kartı alacağım. AMD Radeon HD5450 1GB veya R7 240 2 GB. Alabilirsem R7 almayı planlıyorum. Ama darboğaz yaşanmasından korkuyorum (işlemciyle). Sizce sistemde herhangi bir darboğaz yaşanır mı, HD5450 mi yoksa R7 almak mı daha mantıklı? Bilenler yardımcı olursa sevinirim.

HD 5450 çok zayıf bir kart onu almayın, GTA San Andreas gibi eski oyunları oynarsın çoğunlukla o kartla. R7 240 daha iyi ikisi arasından ve R7 240 darboğaz yapmaz diye düşünüyorum lakin bütçeniz nedir?

Bütçem 1300 civarı. Oyun için almıyorum dediğim gibi fakat arada kafa dağıtmalık eski klasik oyunlardanda açar oynarım.

düzenleme : zaten eskiden hd5450 kartım vardı. Hiç uyumlu olur, olmaz sorunuyla uğraşmamak için direk onu almayı düşünüyordum, R7 ise muhtemel alacağım karttı.

İşlemciye yük bindiren oyunlarda E8600 bile darboğaz yapar R7 240'a, E6300'de yapacaktır. Fakat daha kötü ekran kartı almanız da mantıksız olacağından R7 240'ı yine de alın derim. Ben E8500 ile GT730 kullandım, dediğim gibi işlemciye yük bindiren oyunlar haricinde sıkıntı çıkarmıyordu. Discord ve Minecraft'ı aynı anda düşük kare hızlarıyla oynayabiliyordum, işlemciyi Q9400 yapınca, daha sonrasında Q9650 yaptım, biraz daha rahatladı sistem.

Bütçem 1300 civarı. Oyun için almıyorum dediğim gibi fakat arada kafa dağıtmalık eski klasik oyunlardanda açar oynarım.

Düzenleme: Zaten eskiden HD5450 kartım vardı. Hiç uyumlu olur, olmaz sorunuyla uğraşmamak için direk onu almayı düşünüyordum, R7 ise muhtemel alacağım karttı.

Hocam 1300'e RX 470 var siz ne yaptınız.

Düzenleme: Zaten eskiden HD5450 kartım vardı. Hiç uyumlu olur, olmaz sorunuyla uğraşmamak için direk onu almayı düşünüyordum, R7 ise muhtemel alacağım karttı.

1300TL bütçeye R7 250 - GTX650 ve Q9550 - Q9650 bakmaya çalışın. Para kalırsa SSD eklersiniz bir tane, 120GB'da olsa alınmalı.

Hocam 1300'e RX 470 var siz ne yaptınız.
Hocam link atarsanız sevinirim bakacağım elimden geldiğince.

1300TL bütçeye R7 250 - GTX650 ve Q9550 - Q9650 bakmaya çalışın. Para kalırsa SSD eklersiniz bir tane, 120GB'da olsa alınmalı.
Peki bahsettiğiniz ekran kartları acaba Anakart ile uyumluluk açısından sorun çıkarır mı?

Ayrıca işlemci ağırlıklı oyunlar oynayacağımı sanmıyorum. GTA SA, Minecraft, Lol tarzı şeylere bakarım büyük ihtimalle. Eğer ki bunlar işlemci ağırlıklıysa beni aydınlatırsanız sevinirim.

Hocam link atarsanız sevinirim bakacağım elimden geldiğince.

Peki bahsettiğiniz ekran kartları acaba Anakart ile uyumluluk açısından sorun çıkarır mı?

Ayrıca işlemci ağırlıklı oyunlar oynayacağımı sanmıyorum. GTA SA, Minecraft, LoL tarzı şeylere bakarım büyük ihtimalle. Eğer ki bunlar işlemci ağırlıklıysa beni aydınlatırsanız sevinirim.

O dediğiniz oyunlar zaten işlemciye yük bindiren oyunlar hocam :) Ekran kartlarının anakart uyumsuzluk çıkaracaklarını sanmıyorum, bunun garantisini hiçbir ekran kartı için veremeyiz fakat RTX4090 bile taksanız çalışması lazım.

O dediğiniz oyunlar zaten işlemciye yük bindiren oyunlar hocam :) Ekran kartlarının anakart uyumsuzluk çıkaracaklarını sanmıyorum, bunun garantisini hiçbir ekran kartı için veremeyiz fakat RTX4090 bile taksanız çalışması lazım.

Tamamdır hocam, son olarak tek bir sorum var. Şu anda sadece tek bir bileşen alacağım, 1300 liraya sizce almam gereken ekran kartı nedir? Ek bileşene ihtiyacım olursa sonra alırım. E6300 ile darboğaz yapmayacak bir ekran kartı lazım. Sizce HD5450'nin 6000 serisi veya 5000 serisinin birkaç seviye üst modellerine bakmakda mantıklı mı?

Geri
Yukarı