Pentium G3220 vs FX6300 sistem

onderbakirtas

Kilopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Talebe
Selam arkadaşlar. Yarın öbür gün alacağım bilgisayar parçaları için çok kararsız kaldım. Ne yapsam ne etsem bilemiyorum. Hafiften hızaşırtma merakım var her ne kadar çok faydalı olduğuna inanmasam da. Bu yan bilgiden sonra aklımdaki iki yolu size sunayım.

1. Yol:
AMD X6 FX 6300 + MSI A97-G46

2. Yol:
Intel Pentium G3220 + MSI Z87-G43

Fiyatları aşağı yukarı aynı. İlki kısa orta vadede iyi performans verecek, ikincisi kısa vadede götürecek ama uzun vadede muhtemel bir i5 4670K ile daha da uzun yaşayacak bir sistem olacak(mış gibi görüyorum ben en azından). Şu sıralar pek oyun oynadığım söylenemez. CS:GO ve Dota 2'ye giriyorum daha çok, daha doğrusu giriyordum. Ama tabi ki ben de her oyuncu gibi son oyunları oynama hevesindeyim, mesela bir Crysis 3'ü son ayarlarda kasma olmadan oynamak gibi bir hedefim var. Siz olsanız ne yapardınız?

İkinci seçeneği anakartı H87 yaparsan İ3 4130 alabilirsin, H81 yaparsan ve biraz eklerim dersen İ5 4440 alabilirsin.
Ben ikinci seçeneğe yönelmeni öneririm.

Bencede ilk seceneği alman daha mantıklı ama anakartı g46 yerine g43 almalısın. Hem daha ucuz. Hem de kasadaki ön usb3.0 girisini kullanabillrsin. ;)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen O.C. yapmayı denedin mi ? Denede bakalım ne kadar O.C. oluyor.
Ben denemedim Anakart OC yaptı! Çekirdek saati 3500'den 4085 Mhz. CPU FSP hızı 200 den 215 Mhz. Ram hızı 1600 den 1720 Mhz. oldu. Bunlar Voltajsız Stabil yakalanan sonuçlar hemde stok fanla...
AIDA64 Extreme sonuçları : ( Normal - OC )
CPU Queen : 23903 - 27446
CPU PhotoWorxx : 10801 - 11721 Mpixel/s
CPU Zlip : 226,1 - 263,4 MB/s
Bellek Gecikme : 65,3 - 61,3 ns
İyi fanla ve voltaj artırımı ile 4,5 Ghz. yakalandığı biliniyor... İntel i3 den iyi yani. OC ile i5-2500K döversin dersem.:neo:

1. seçeneği almanı tavsiye ederim. 2.seçenekte zaten anakartla işlemci arasında büyük dengesizlik var. Bütçede kısıtlıysa İntel'e hiç bulaşma. Anakartı da M5A97 R2.0 almanı öneririm. Seçtiğin anakartta ön panel USB 3.0 için giriş yok. O.c konusunda öncelikle o.c şans işi biraz aynı işlemciler aynı sistemde aynı derece de o.c olmayabiliyor. Anakartında payı var tabiki. Asus'un o.c potansiyeli biraz daha iyi gibi ve mosfetlerde soğutma var.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı