Pentium Silver N5030 laptopun performansı nasıl artırılır?

Akbaba İsmet

Hectopat
Makaleler
2
Lenovo'nun IdeaPad serisinin Pentium'lu laptopuna sahibim, bu laptop bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor ve bu durum yüzünden gündelik işlerimi halledemiyorum. Bu laptopu nasıl kullanılabilir bir hale getirmek amacıyla hızlandırabilirim? Bu laptopa bellek takviyesi yapılmıyor maalesef.

Disk: 128 GB SSD

Bellek: 4 GB Bellek

İşlemci: Intel Pentium Silver N5030 1.10 GHz

Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 605

Son düzenleme:
Bellek takviyesi yapamıyorsan yapabileceğin pek bir şey yok açıkçası, işlemcin çöp kovasından hallice. Sistemde SSD'de bulunuyor, bu durumda yapabileceğin tek şey GNU/Linux dağıtımlarından birine geçmek olur.

Ek olarak Windows 11'de laptop yağ gibi akıyor fakat program çalıştırınca performans aşırı derecede düşüyor ben bu performansı arttırmak istiyorum.

Bu modelde RAM gömülü olarak geldiğinden dolayı yükseltme yapman mümkün değil, dediğim gibi RAM ve işlemciden dolayı da günlük kullanımda problem yaşıyorsun. Windows kullanmak istiyorsan LTSC ve düzenlenmiş ISO dosyalarına bakabilirsin ama çok performanslı çalışacağını sanmıyorum. Daha az kaynak tüketmesi adına hafif bir Linux dağıtımı da deneyebilirsin.

Bu modelde RAM gömülü olarak geldiğinden dolayı yükseltme yapman mümkün değil, dediğim gibi RAM ve işlemciden dolayı da günlük kullanımda problem yaşıyorsun. Windows kullanmak istiyorsan LTSC ve düzenlenmiş ISO dosyalarına bakabilirsin ama çok performanslı çalışacağını sanmıyorum. Daha az kaynak tüketmesi adına hafif bir Linux dağıtımı da deneyebilirsin.

Anladım. Yazın çalışıp bunu satacağım o zaman daha iyisini almam daha mantıklı olur.

Bu sisteme hangi Os yakışır peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı