Performansı ve kolaylığı bir arada sunan Linux dağıtımları

Bir cok program artik yazilim magazalarinda buluyor, yoksa da bir kac komut ile halledilir. Windows'ta programi bulup, next next demekten cok daha basit. Film izlerken donacagini zannetmiyorum, Web'de akici gider. NFSMW oynayabilirsin, direkt olarak desteklenmiyor ancak Steam - Proton ile cok kolay. Steam Deck'te bile oynanabiliyor bu oyun. Korsan ise yine cozumleri kolay, ufak bir arastirma ve program ile halledilebilir. O cihaza Windows kurmak iskenceden farksiz. Linux Mint olur bu arada, baslangic dostudur.

Birçok program artik yazilim magazalarinda buluyor, yoksa da birkaç komut ile halledilir. Windows'ta programi bulup, Next Next demekten cok daha basit. Film izlerken donacagini zannetmiyorum, Web'de akici gider. Nfsmw oynayabilirsin, direkt olarak desteklenmiyor ancak Steam - proton ile cok kolay. Steam Deck'te bile oynanabiliyor bu oyun. Korsan ise yine cozumleri kolay, ufak bir arastirma ve program ile halledilebilir. O cihaza Windows kurmak iskenceden farksiz. Linux Mint olur bu arada, baslangic dostudur.

Hocama katılıyorum. Eğer korsan oynayacaksanız, Wine ya da PlayOnLinux yardımıyla açmayı deneyebilirsiniz.(Korsan'a destek vermiyorum)

Son düzenleme:
İstediklerim şunlar.
-Tam ekranda film izlerken donmayacak.
-Nfsmw gibi oyunları sorunsuz oynatacak.
-En önemlisi kasma donma olmasın.
-Uygulamaları tek tıkla kurabilsin.
Sistem ise Intel Celeron N3060 1.60 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD.

Dediğin sorunların çoğu sistem özelliklerin ile işletim sistemin istedikleri arasındaki dengesizlik muhtemelen. Hafif bir Linux dağımı kurarak bu tür donmaların büyük ölçüde önüne geçersiniz muhtemelen.

Oyun konusunda net bir şey demem zor. Kartında Vulkan apisi bulunmadığı için ve Linux oyunculuğu için Vulkan performans noktasında önemli olduğundan nasıl bir performans alırsın emin değilim.

Linux Lite, Linux Mint, dağıtımlarından hangisi hoşuna giderse kur geç

Dediğin sorunların çoğu sistem özelliklerin ile işletim sistemin istedikleri arasındaki dengesizlik muhtemelen. Hafif bir Linux dağımı kurarak bu tür donmaların büyük ölçüde önüne geçersiniz muhtemelen.

Oyun konusunda net bir şey demem zor. Kartında Vulkan apisi bulunmadığı için ve Linux oyunculuğu için Vulkan performans noktasında önemli olduğundan nasıl bir performans alırsın emin değilim.

Linux Lite, Linux Mint, dağıtımlarından hangisi hoşuna giderse kur geç
Mint Xfce kuruyorum teşekkürler.

Geri
Yukarı