Performax Güç Kaynağı sisteme zarar verir mi?

XakoR

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X
Gigabyte B550M DS3H
ASUS TUF Gaming RTX 3080
G.Skill Trident Z 16(8x2)GB 3200MHz DDR4
Kingston NV2 1TB 3500/2100 M.2 SSD
Cooler Master Masterliquid ML240L
NZXT C750 750W 80+ Bronze
Dark Guardian Kasa

Asus XG249CM 23.8" 270hz 1ms
Asus VG248QE 24" 144Hz 1ms
Logitech G Pro X
Logitech G Pro TKL
Lamzu Atlantis OG PRO v2
Öncelikle konuya kafalama atlayıp "bomba bu, C4 hahaha" yazıp mizah yapacak insanlar uzak dursun.

Merak ettiğim bir konu üzerine "benden daha bilgili" insanlar ile kanıtlar ve testler üzerinden konuşmak istiyorum. Elime Performax güç kaynağı geçti. ASUS TUF RTX 3080'li sisteme taktım ve kullanmaya başlayacağım. Öncelikle bu güç kaynağı kendi sitesinde tüm verileri paylaşmış ve araştırdığım kadarıyla Endeks Bilişim ile ithalatı gerçekleşiyor. Bu güç kaynağı hakkında çok bilgi yok ve forumlarda bir iki yerde gördüğüm kadarıyla hiçbir bilgisi olmadan her konuya mizah yapmaya gelen insanlar bomba yazıp sıvışıyor.

Ciddi anlamda bilgisi olan ve bu güç kaynağı nedir nasıldır bilgi verebilecek birileri var mı?

Gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla o kadar kötü bir güç kaynağı değil ve verdiğini söylediği şeyler gayet makul ortalama bir güç kaynağında olan şeyler. hiç kimsenin elinde "yandığını veya patladığını" da görmedim.
Bilinen markalar sırf bilindikleri ve isimleri olduğu için fiyatını gram hak etmeyen ürünler satıyorlar bunu hepimiz biliyoruz. Bazen gerçekten bomba diyebileceğimiz şeyler çok bilinen markalardan da çıkabiliyor, aksine hiç ismi bilinmeyen markalardan kaliteli ürünlerde çıkabiliyor. Örneğin Türkiye'de Manli markası hakkında birkaç forum gezdim ve birkaç tartışmaya katılmıştım, markanın ülkede ismi bilinmediği için bodozlama "leş, çöp" diyenler vardı. Halbuki Manli iyi ve Asya pazarında ünlü bir markadır.
Yorumlarınızı bekliyorum bu PSU sistemimi gerçekten "patlatır" mı? Yoksa bana normal bir kullanım sağlar mı? Hiçbir şeye O.C yapmayacağım dümdüz bir oyuncuyum.

Ekleme yapıyorum, bundan 6 sene önce High Power güç kaynağı satın alırken de bu tarz forumlara sorup araştırma yapıp almıştım. 10 yorumdan 9 tanesi "bomba bu C4 alma" yazdı ama 6 yıldır kullanıyorum ve inanılmaz iyi bir güç kaynağı kendisi. Beni hiçbir zaman yormadı ve üzmedi. Kulağıma bile soksam sesini duymuyorum. Zaten şu an High Power kendisini kanıtlamış bir marka haline geldi. Neden küçük firmalara şans vermiyoruz ve bu kadar ön yargı ile ilerliyoruz?

Son düzenleme:
Manli ile merdiven altı bir noname markanın ismi aynı cümlede bile geçmemeli. Uzun uzun yazmaya gerek yok Performax çöpün bayrak sallayanıdır, ne bir marka değeri var ne de Edirne'den öteye ismi. Bu alet o "bilinmedik markalardan iyi ürünler çıkıyor" sınıfına sokulacaklardan değil herhangi bir alt yapısı yok.

Manli ise adını duymamışların kendi sorunu, fi tarihinden beri donanım üreten Biostar'ı da duymamışlardır hoş. Performax gibi çöpleri duymamak ise çok normal, bugün var, yarın olmayacak bir "firma". Çok isteyen LTT forumunda "Performax PSU nasıl ağabey" diye sorabilir.

Senin soruna gelirsek eline geçtiyse ne güzel bu anlatım diliyle birisine iteleyip, üzerine biraz para koyduktan sonra kendine gerçek bir PSU alıp arkana yaslanabilirsin.

Öncelikle konuya kafalama atlayıp "bomba bu, C4 hahaha" yazıp mizah yapacak insanlar uzak dursun.

Evet foruma en ufak katkısı olmayan saçma sapan söylemler bunlar. Ben de fazlası ile rahatsızım zaten.

Ciddi anlamda bilgisi olan ve bu güç kaynağı nedir nasıldır bilgi verebilecek birileri var mı?

İşin kötü yanı da bu. İstediğimiz kadar güç kaynakları hakkında bilgimiz olsun, o güç kaynağının detaylı iç yapısını görmeden ve bu iç yapının testlerine nasıl yansıdığını öğrenmeden bilgi verebilmemiz ve önerebilmemiz mümkün değil. Elimizde veri yok çünkü.

Yorumlarınızı bekliyorum bu PSU sistemimi gerçekten "patlatır" mı?

Teoride istisnasız her güç kaynağı arıza yapıp kıvılcımlar çıkartabilir. Kaliteli modelleri alma sebebimiz bu ihtimali olabildiğince düşürmektir. Bilmeniz gereken tek şey elinizde saatli bir bomba yok. RM650x'e göre mesela bozulma ihtimali daha yüksek bir model. Bozulmadan yıllarca idare de edebilir. Bilemiyoruz.

High Power kendisini kanıtlamış bir marka haline geldi.

Güç kaynağı seçimi yaparken markadan ziyade ilgili markanın modeline bakmamız daha iyi olur. Çünkü her markanın kaliteli ve kalitesiz modelleri mevcut. Ben bu zamana kadar bunun istisnası olan bir tane bile marka görmedim.

Elbette markayı komple kenarıya atmak yine yanlış. Çünkü güç kaynağınız ile alakalı bir sorun yaşadığınızda karşınızda bulacağınız muhattabı da markanın kalitesi belirliyor. Satın alım sonrası destek farkında olmasak bile epey önemli. Güç kaynağını özünde seçerken marka bazlı seçmiyoruz sadece.

Performax konusunda bilgilendirebilmem mümkün değil. İçini görmeden veya testlerini görmeden yorum yapılamaz. Rahatsız olduğunuz konuyu çok iyi anlıyorum ancak durum bu.

Performax konusunda bilgilendirebilmem mümkün değil. İçini görmeden veya testlerini görmeden yorum yapılamaz. Rahatsız olduğunuz konuyu çok iyi anlıyorum ancak durum bu.

Görmeye gerek yok gerçekten. Rampage, Everest, Performanx adını ne koyarsan hepsi "ucuz" pazarlar için aynı yapıda üretilmiş birbirinin karbon kopyası ürünler. Hatta çoğu zaman bu markaların ürünleri Çin'de belirli, aynı fabrikadan çıkıyor tüm Güneydoğu Asya'ya farklı brandler adı altında satılanlarla beraber. Oyuncu koltuğu işinde bir dostum var tüm yerli firmaların kimlerle ne iş yaptığını biliyor.

Hatta seviye öyle bir yerdeki bir süre sonra ürün tasarımı gibi en basit işler dahil tüm işi Çinliler senin yerine yapmaya başlıyor yerli firmalar da kendi markalarının perakendecisine dönüşüyor.

Görmeye gerek yok gerçekten. Rampage, Everest, Performanx adını ne koyarsan hepsi "ucuz" pazarlar için aynı yapıda üretilmiş birbirinin karbon kopyası ürünler.

İnanır mısın bilmem ama Everest'in asıl ismi Sama FORZA olan bir modeli vardı. Epey kaliteliydi hatta detaylı incelemesi de mevcut.

Bu arada o tier list outdated.

İnanır mısın bilmem ama Everest'in asıl ismi Sama FORZA olan bir modeli vardı. Epey kaliteliydi hatta detaylı incelemesi de mevcut.

Bu arada o tier list outdated.

2021'de kalmış fark etmemişim. Onlar tamamen şans ya da bilinçli iş. Bazen bilindik bir üretici aynı fabrikada iş yaptırdıysa ve sonra aynı modelde rework olduysa eskileri böyle bol bol elde kalabiliyor. Amerika piyasasını az çok bilirsin bir model mimlendiyse daha imkanı yok satamaz ve transfer durur. Bu sefer fabrika eldeki ürünleri rebrand yapıp bu anlaşmalı olduğu ve lokal çalışan firmalara teklif sunar Everest gibi. Ama bu nasıl desem 20 tane modelde 1 kere olur ve kısa süre olur. Devamlılığı asla olmaz.

2021'de kalmış fark etmemişim. Onlar tamamen şans ya da bilinçli iş. Bazen bilindik bir üretici aynı fabrikada iş yaptırdıysa ve sonra modelinde rework kaldıysa eskileri böyle bol bol elde kalabiliyor. Amerika piyasasını az çok bilirsin bir model mimlendiyse daha imkanı yok satamaz ve transfer durur. Bu sefer fabrika eldeki ürünleri rebrand yapıp bu anlaşmalı olduğu ve lokal çalışan firmalara teklif sunar Everest gibi. Ama bu nasıl desem 20 tane üründe 1 tane olur ve kısa süre olur. Devamlılığı asla olmaz.

Evet zaten doğru düzgün markaların modelleri varken yüzlerine bile bakılmaz. Benimkisi biraz alışkanlıktan geliyor. Sabah akşam baktığım için illa görme ihtiyacı duyuyorum...

Hocam bu güç kaynakları (Rampage, Performax vb.) Çin'den bilinmeyen merdiven altı üreticilerden geliyor, marka basılıp satılıyor. O yüzden "bomba, C4" gibi ithamlar yapılıyor. Çünkü bu PSU'ların korumaları, kondansatörleri, iç yapıları belli değil. İçini açıp bakarsak karşımıza çıkacak manzara zaten az çok belli. 650W Performax almak yerine, en azından 500W Aerocool almak daha mantıklı.

Manli ile merdiven altı bir noname markanın ismi aynı cümlede bile geçmemeli. Uzun uzun yazmaya gerek yok Performax çöpün bayrak sallayanıdır, ne bir marka değeri var ne de Edirne'den öteye ismi. Bu alet o "bilinmedik markalardan iyi ürünler çıkıyor" sınıfına sokulacaklardan değil herhangi bir alt yapısı yok.

Manli ise adını duymamışların kendi sorunu, fi tarihinden beri donanım üreten Biostar'ı da duymamışlardır hoş. Performax gibi çöpleri duymamak ise çok normal, bugün var, yarın olmayacak bir "firma". Çok isteyen LTT forumunda "Performax PSU nasıl ağabey" diye sorabilir.

Senin soruna gelirsek eline geçtiyse ne güzel bu anlatım diliyle birisine iteleyip, üzerine biraz para koyduktan sonra kendine gerçek bir PSU alıp arkana yaslanabilirsin.
Öncelikle yorumun için teşekkürler. Fikir paylaşımı gerekli bir şey. Ama en son belirttiğin şey hoş değil. Neden kendim güvenmediğim bir şeyi iyi gibi gösterip başkasına iteleyeyim?

Hocam bu güç kaynakları (Rampage, Performax vb.) Çin'den bilinmeyen merdiven altı üreticilerden geliyor, marka basılıp satılıyor. O yüzden "bomba, C4" gibi ithamlar yapılıyor. Çünkü bu PSU'ların korumaları, kondansatörleri, iç yapıları belli değil. İçini açıp bakarsak karşımıza çıkacak manzara zaten az çok belli. 650W Performax almak yerine, en azından 500W Aerocool almak daha mantıklı.

Doğru diyor olabilirsin. Diğer arkadaşlarında belirttiğini gördüğüm şey icini acmadan bilemeyeceğimiz. Az çok bu markayi bilen veya işin içinde olan birisi, incelemiş birisi çıkar belki diye açtım konuyu. Yorumlarınız için teşekkürler.

Evet foruma en ufak katkısı olmayan saçma sapan söylemler bunlar. Ben de fazlası ile rahatsızım zaten.

İşin kötü yanı da bu. İstediğimiz kadar güç kaynakları hakkında bilgimiz olsun, o güç kaynağının detaylı iç yapısını görmeden ve bu iç yapının testlerine nasıl yansıdığını öğrenmeden bilgi verebilmemiz ve önerebilmemiz mümkün değil. Elimizde veri yok çünkü.

Teoride istisnasız her güç kaynağı arıza yapıp kıvılcımlar çıkartabilir. Kaliteli modelleri alma sebebimiz bu ihtimali olabildiğince düşürmektir. Bilmeniz gereken tek şey elinizde saatli bir bomba yok. RM650X'e göre mesela bozulma ihtimali daha yüksek bir model. Bozulmadan yıllarca idare de edebilir. Bilemiyoruz.

Güç kaynağı seçimi yaparken markadan ziyade ilgili markanın modeline bakmamız daha iyi olur. Çünkü her markanın kaliteli ve kalitesiz modelleri mevcut. Ben bu zamana kadar bunun istisnası olan bir tane bile marka görmedim.

Elbette markayı komple kenarıya atmak yine yanlış. Çünkü güç kaynağınız ile alakalı bir sorun yaşadığınızda karşınızda bulacağınız muhattabı da markanın kalitesi belirliyor. Satın alım sonrası destek farkında olmasak bile epey önemli. Güç kaynağını özünde seçerken marka bazlı seçmiyoruz sadece.

Elimde bu güç kaynağı veya bunun yerine Power Boost Fury modeli mevcut. Su an için alabileceğim ve bütçeme yeten sadece bu ikisi maalesef. Aldığım yer bir tanıdık, öyle büyük bir satıcı değil. Elinde sadece bu ikisi var. Bir iki yıllığına idarelik alıyorum aslında. Bu konuda belirtmeye çalıştığım şey de buydu aslında, High Power alırken de ilk başta bu düşünce ile alıp 6 sene kullandım ve hiç sıkıntısıni görmedim. Bazı insanlar her ürün sanki çöpmüş misali davranıyor. Olay tam olarak dediğin gibi riski en aza indirmek. Peki tavsiyeniz var mı ne yapabilirim?

Geri
Yukarı