Petg baskı destekleri çıkartmak zor oluyor

eypakts

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bir makine için parça basıyorum. Petg kullanıyorum 0.6 nozzle ucu kullanıyorum. Katman kalınlığını 0.4 olarak ayarladım.
Baskı hızı 50ms ilk katman hızı 10ms baskı sağlam olması gerektiği için dolgu oranını %80 yapıyorum. Destek normal ayarlıyorum ancak parcanın üzerinde kabartmalı yazılar var. Bunlara destek atıyor fakat sonra bu destekleri çıakrtması çok zor oluyor. Bunun önüne geçmenin bir yolu var mı? Ve fotoğrafta gsöterdiğim yerler cok kırılgan oluyor bunun nedeni nedir düzeltmek için hangi ayarı yapabilirim?

?hash=b57ffc6b13df59369fd22db43d7edf75.png

Dosya Ekleri

• 1694619365674.png
    1694619365674.png
    939,1 KB · Görüntüleme: 11
Parçanın genelini görmeden net bir şey demek zor ama cetvel gibi bir parçayı diklemesine basmanla yatay basman arasında dayanım farkı doğal olarak olur. O tip parçada uzun bağların olacağı gerilmelere daha dayanıklı yatay baskı tercih edilmeli. Yani oryantasyon önemli.

Oryantasyonda hata yoksa supportlar için support temas mesafesini ayarlayabiliyorsun slicerlarda.

Infilli arttırmak yerine duvar kalınlığını arttırman dayanıma çok daha iyi şekilde etki eder.

PETG özelinde bir şey diyemem, ben PLA ve ABS basıyorum sadece.

cevaplar için teşekkür ederim hocam aşağıya parçayı genel olarak görselini bırakıyorum.
sizce bu parçayı bu şekilde basmak mantıklı mıdır yatay basarsak'da destek ihtiyacı olacak sanırım modeli gördükten sonrada önerebileceğiniz hususlar varsa çok memnun kalırım

1694629847963.png

Oryantasyonda sorun yok ama o oryantasyonda açılan slotların dışa bakan kısımları ayrı adacık olarak basılmak zorunda bu nedenle bir önceki mesajımdaki gibi duvar sayısını arttırman en iyi seçenek gibi duruyor. Kaç tane duvar? Ön izlemede orayı dolduracak duvar sayısı kaçsa o kadar.

sc.jpg

Alternatif olarak parçayı modifiye edebilirsin, oturacağı yerde sorun yaratmayacak bir durumda ise slot bölgesini dışarı doğru kalınlaştırabilirsin.

Son düzenleme:
Oryantasyonda sorun yok ama o oryantasyonda açılan slotların dışa bakan kısımları ayrı adacık olarak basılmak zorunda bu nedenle bir önceki mesajımdaki gibi duvar sayısını arttırman en iyi seçenek gibi duruyor. Kaç tane duvar? Ön izlemede orayı dolduracak duvar sayısı kaçsa o kadar.

Eki Görüntüle 1943063

Alternatif olarak parçayı modifiye edebilirsin, oturacağı yerde sorun yaratmayacak bir durumda ise slot bölgesini dışarı doğru kalınlaştırabilirsin.
cok tesekkür ederim hocam duvaar hattı sayısını arttırdım şuan gayet saglam

Eki Görüntüle 1943063

hocam konuyla ilgisiz ama bir sorum daha olacaktı şuan creality cr 10 smart pro ile TPU filament ile baskı almaya çalısıyorum ilk denemelerim TPU ile ancak baskı güzel ilerlerken filamenti itmemeye baslıyor makina sonra filamenti geri çektiğimde kıvrılmış bir şekilde cıkıyor sıkıştırmıs sanırım 2 defa denedim ikisindede bu sorunu yaşadım bunun nedeni ne olabilir sizce ?

1694885949590.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı