Petya Ransomware nedir?

Rus kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Güvenlik sektörüne katkıda bulunmak için. Analistler için birçok zararlı örneği kolayca bulunuyor böylece.

WannaCry bilgisayardaki verileri şifreler fakat işletim sisteminin önyüklenmesini engellemez.

Petya ise MFT ve MBR bölümlerini şifreler. Yapı olarak hayli gelişmiş denilebilir.

Hocam eğer Rus kaynaklı olduğu doğruysa ben normal olduğunu düşündüğümü ifade edeceğim. Rusya'nın siber ağı gerçekten çok geniş.

Peki nereden geliyor bu Ransomware? Yani korsan warez mi, yoksa özel bir dosya mı? Ek olarak bu yalnızca Windows'u mu etkiler?

Ransomware yani fidye yazılımı. Genel olarak Windows sistemleri hedeflediği ifade ediliyor. Vikipedi üzerinde bu şekilde okumuştum.

Peki nereden geliyor bu Ransomware? Yani korsan warez mi, yoksa özel bir dosya mı? Ek olarak bu yalnızca Windows'u mu etkiler?
Çeşitli yollarla bulaşabiliyor fakat günümüzde pek yaygın olduğu söylenemez zira 4-5 senelik bir zararlı. Yerini başkası almıştır.

Genel itibariyle fidye yazılımlarının bulaşma yolları aynıdır. Sözde korsan görünümlü dosyalar, mail ekleri, sahte reklamlar gibi uzun uzun sıralayabiliriz.

Petya yalnızca Windows'u etkiliyor. Linux için olan sürümü yok diye biliyorum.

Çeşitli yollarla bulaşabiliyor fakat günümüzde pek yaygın olduğu söylenemez zira 4-5 senelik bir zararlı. Yerini başkası almıştır.

Genel itibarıyla fidye yazılımlarının bulaşma yolları aynıdır. Sözde korsan görünümlü dosyalar, mail ekleri, sahte reklamlar gibi uzun uzun sıralayabiliriz.

Petya yalnızca Windows'u etkiliyor. Linux için olan sürümü yok diye biliyorum.

Evet NotPetya gibi isimli başka zararlı da varmış.

@Murat5038 hocamın Petya'nın çözümü bulundu konusu kafamı karıştırdı biraz.
Rus kaynaklı olduğu düşünülüyor.
Rus değil Ukrayna.

Geri
Yukarı