Peugeot 206 yağ bakımı

Astaryus

Hectopat
Yakın zamanda konu açtım ancak pek yanıt alamadım. Benim aracım 1.4 2000 model bir Peugeot 206 ve aracımın ağır bakım zamanlarının geldiğini düşünüyorum. Yakın bir zamanda aracın yağını ve filtrelerini değiştim. 10W40 yağ koydular ancak tüm sitelerde 5W40 öneriliyor. Birdahaki değişimimde castrol magnatec kullanmayı düşünüyorum sizce alınır mı? Başka önerilerinizi beklerim. Bir de aracı ikinci el aldım ve trigerinin yakın bir zamanda değiştiğini düşünmüyorum çünkü triger kısmından kötü sesler geliyor. İnternetten okudum ve çok yüksek ihtimal triger değişim zamanı gelmiş. Sizce trigeri internetten sipariş etmem mi daha iyi olur yoksa direk Peugeot teknik servise yaptırmak daha mı mantıklı? Bir de direksiyon hidrolik yağını da değiştirmek istiyorum.
Motor yağı olarak magnatec stop-start 5W-30 C2 hidrolik direksiyon içinde atf dex II multivehicle bunu öneriyor. 1 litre benim aracım için yeterli midir? Bu gösterilen yağları alınır mı? Trigeri direk Peugeot teknik servisinde mi değişmeliyim yoksa internetten alıp ben mi ustaya getireyim yardımcı olursanız sevinirim. Bir de fren sistemi için brake fluid dot 4 öneriyor. Hazır değiştirmişken bunu da değiştirmeli miyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir zaman teknik servise gitmedik garanti hariç, yıllık bakım için aldıkları para sanayide silecek dahil ödediğimiz paradan 3-4 kat daha pahalıydı, sanayi daha cep dostu oluyor, Renault için konuşuyorum, adam soyuyorlar neredeyse.

Hiçbir zaman teknik servise gitmedik garanti hariç, yıllık bakım için aldıkları para sanayide silecek dahil ödediğimiz paradan 3-4 kat daha pahalıydı, sanayi daha cep dostu oluyor, Renault için konuşuyorum, adam soyuyorlar neredeyse.
Yani triger setini internetten alıp sanayiye getirmem daha iyi olacak sanırım.
Hiçbir zaman teknik servise gitmedik garanti hariç, yıllık bakım için aldıkları para sanayi de silecek dahil ödediğimiz paradan 3-4 kat daha pahalıydı, sanayi daha cep dostu oluyor, Renault için konuşuyorum, adam soyuyorlar neredeyse.

Hocam ben vites kutusu hidrolik vs değişmeyi düşünüyorum otomatik vites kutusu yağı olarak ne önerirsiniz?
Kimse bu konulardan anlamıyor mu acaba? Yardımcı olabilecek yok mu?

Son düzenleme:
Yani triger setini internetten alıp sanayiye getirmem daha iyi olacak sanırım.

Hocam ben vites kutusu hidrolik vs değişmeyi düşünüyorum otomatik vites kutusu yağı olarak ne önerirsiniz?
Kimse bu konulardan anlamıyor mu acaba? Yardımcı olabilecek yok mu?
Araç manuel bizim hocam, ne önersem yalan olur yani. Triger seti için önce sanayiye sorun ona göre alın hocam ama internet daha ucuz oluyor genellikle, eniştem risk alıp turbo yaptırdı sanayide 0 alsa daha ucuza mal edecekti, esnaf kazığına oturdu diyebilirim.

Araç manuel bizim hocam, ne önersem yalan olur yani. Triger seti için önce sanayiye sorun ona göre alın hocam ama internet daha ucuz oluyor genellikle, eniştem risk alıp Turbo yaptırdı sanayi de 0 alsa daha ucuza mal edecekti, esnaf kazığına oturdu diyebilirim.

Ben iyice araştırıcam kimisi dedi şanzıman yağını değişme sorun yoksa daha büyük sorunlara yol açarmış. Bosch teknik servise gideceğim orası bayağı iyi diyorlar bakalım ne yaparım? Sadece triger devirdaim ve hidrolik yağını değişmeyi düşünüyorum.

Ben iyice araştırıcam kimisi dedi şanzıman yağını değişme sorun yoksa daha büyük sorunlara yol açarmış. Bosch teknik servise gideceğim orası bayağı iyi diyorlar bakalım ne yaparım? Sadece triger devirdaim ve hidrolik yağını değişmeyi düşünüyorum.
Şuan için şanzıman sıkıntı yapmıyorsa acelesi yok, eniştemde Octavia ardı, araç kendi kendine titriyordu şiddetli bir şekilde 7 yaşında araç olmasına rağmen, Bosch iyidir.

Şu an için şanzıman sıkıntı yapmıyorsa acelesi yok, eniştemde octavia ardı, araç kendi kendine titriyordu şiddetli bir şekilde 7 yaşında araç olmasına rağmen, Bosch iyidir.

Hocam babamın bir arkadaşı var uzun yıllardır arabasını orada yaptırıyor. Onun tanıdığı bir Peugeot ustası varmış ona gidin dedi. Şimdi Peugeot forumda da birisi dedi ki şanzıman yağı çamur gibi olmuştur değişmeni öneririm dedi. Kısacası tüm sıvıları yenilemeyi düşünüyorum.

Hocam babamın bir arkadaşı var uzun yıllardır arabasını orada yaptırıyor. Onun tanıdığı bir Peugeot ustası varmış ona gidin dedi. Şimdi Peugeot forumda da birisi dedi ki şanzıman yağı çamur gibi olmuştur değişmeni öneririm dedi. Kısacası tüm sıvıları yenilemeyi düşünüyorum.

Hocam ustaya göre hareket edin bence, arkadaşı olduğu için gereksiz değişim önereceğini düşünmüyorum ama daha önce hiç değişmediyse değiştirilir tabi ki.

Merhaba;

iyi bir servise gidip tüm sıvıları kontrol ettirmeniz ve gerekli gördüğü halde değiştirilmesinde fayda var. Sonuçta aldığınız araba eski bir araba ve anladığım kadarıyla eski bakım ile ilgili elinizde bir evrak yok. Ben bu gibi durumlar için satın aldığım lastikten aküye, bakım kağıtlarından aldığım tüm parçalara kadar faturaları saklarım ki satacağım zaman alıcı böyle sıkıntılar çekmesin diye.

Merhaba;

İyi bir servise gidip tüm sıvıları kontrol ettirmeniz ve gerekli gördüğü halde değiştirilmesinde fayda var. Sonuçta aldığınız araba eski bir araba ve anladığım kadarıyla eski bakım ile ilgili elinizde bir evrak yok. Ben bu gibi durumlar için satın aldığım lastikten aküye, bakım kağıtlarından aldığım tüm parçalara kadar faturaları saklarım ki satacağım zaman alıcı böyle sıkıntılar çekmesin diye.

Tamamdır hocam ama direksiyon ve fren hidroliğini kesin değiştireceğim nasıl olsa çok da pahalı değiller. Direksiyon yağına baktığımda da zaten çamur gibiydi ve direksiyon birazcık sert. Şanzıman yağını da değiştirmeyi önerirse değiştireceğim triger ve devirdaim ile beraber.

Geri
Yukarı