Phanteks Eclipse P400A RGB kasa fan dizilimi nasıl olmalı?

Dr.Mellon

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bugün bayağı bir cebelleştim kasa ile :) fanları nasıl takmalıyım yardımcı olur musunuz? Kullandığım kasa Phanteks Eclipse P400A RGB temperli cam 3 adet önde fanı bulunuyor ve anakart ise ASUS TUF Gaming Z490-PLUS. Bunun yanına sıvı soğutucu olarak Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB 240mm almıştım fakat anakartın büyüklüğünden dolayı üst kısma takamadım sığmıyor. Mecburen ön tarafa taktım ve havayı dışarıya verdim. Diğer kalan 3 fanın hava biçimini nereye vererek takmalıyım. Dışarı mı içeri mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dışarı olacak. 1 arkaya 1 yukarı kasanın dışına üfleyecek şekilde tak.

Sıcak hava aşağıdan yukarı gider. Önden giren hava arkadan ve arka üstten dışarı atılmalı ki hep sirkülasyon devir daimi olsun.

Ön fanlar içeriye, arka ve üst fanlar da dışarıya üfleyecek şekilde montajlayın.

Dışarı olacak. 1 arkaya 1 yukarı kasanın dışına üfleyecek şekilde tak.

Sıcak hava aşağıdan yukarı gider. Önden giren hava arkadan ve arka üstten dışarı atılmalı ki hep sirkülasyon devir daimi olsun.

Cevaplarınız için teşekkür ederim bunlar bildiğim şeyler benim demek istediğimi tam okumadınız sanırım. Ben sıvı soğutucunun havasını dışarı verdim çünkü sıcak hava geliyor ve direk dışarıya verdim. Diğer kalan 3 fanın 1 tanesini yine egzoz fanı olarak dışarı verdim. Kalan 2 fan yukarıya gelecek şekilde hava akımını içeri mi dışarı mı vermem daha etkili olur bunu sormak istedim yanlış bir şey yazdıysam affola :)

O iyi olmamış @Dr.Mellon Sıcak yaz aylarında o sıvı soğutucuyla bile ısı problemi yaşayacaksın. Onun yerine kule tipi hava soğutucusu alsan hem bu dertle uğraşmazdın hem de ısı değerleri daha iyi olurdu.

Bu yaptığın işlem sirkülasyonu da iptal ediyor. Önden girip akadan çıkması lazım senin ki önden çıkıp arkadan çıkıyor. Kasanın içine hava uzaydan mı gelecek? 😀 Sıvı soğutucunun fanlarını kasanın en tepesine ver, yukarı yani dışarı versin. Önde 2 fan arkada da 1 egzos fan öndekiler içeri arkadaki klasik olarak dışarı versin. Çok yanlış yere koymuşsun şimdi anladım senin demek istediğini.

O iyi olmamış @Dr.Mellon Sıcak yaz aylarında o sıvı soğutucuyla bile ısı problemi yaşayacaksın. Onun yerine kule tipi hava soğutucusu alsan hem bu dertle uğraşmazdın hem de ısı değerleri daha iyi olurdu.

Bu yaptığın işlem sirkülasyonu da iptal ediyor. Önden girip akadan çıkması lazım senin ki önden çıkıp arkadan çıkıyor. Kasanın içine hava uzaydan mı gelecek? 😀 Sıvı soğutucunun fanlarını kasanın en tepesine ver, yukarı yani dışarı versin. Önde 2 fan arkada da 1 egzos fan öndekiler içeri arkadaki klasik olarak dışarı versin. Çok yanlış yere koymuşsun şimdi anladım senin demek istediğini.

Tavsiye üzerine aldım almaz olaydım :) ama mecburen bu şekilde koymak zorundayım çünkü yukarıya takamıyorum Anakart müsade etmiyor.

Resim atma şansın var mı? Sıvı soğutucunun fanlarının altında 1 kasa fanı kadar yer var mı? Olmadı şöyle bir şey olur ;

kasa.png

Mavi yuvarlaklar aksa fanları. 1 öne radyatörün altına 1 arkaya bir de üste resimdeki gibi yap.

Resim atma şansın var mı? Sıvı soğutucunun fanlarının altında 1 kasa fanı kadar yer var mı? Olmadı şöyle bir şey olur ;

Eki Görüntüle 647510

Mavi yuvarlaklar aksa fanları. 1 öne radyatörün altına 1 arkaya bir de üste resimdeki gibi yap.

Teşekkürler bunu yarın bir deneyeceğim ve son durumdan haberdar edeceğim.

1 adet fanı arkaya egzoz olarak kullanın.

Eğer yeterli alan varsa uzun vidaları kullanarak kasa fanları ile birlikte Pull-Push yapın. Pull-Push yapacağınız zaman soğutma fanlarını öne, kasa fanlarını arkasına uzun vidalar ile montajlayın.

Pull-Push olayını tam olarak nedir bilmiyorum ama kasa biraz büyük Anakartın sağında boş alan var.

Pull-Push kısaca radyatöre biri havayı dışarıdan çekecek, diğer arka tarafta kalan fanın gelen havayı kasaya iletmesi ve radyatör performansın olumlu etkisi var.

Yeni konular

Geri
Yukarı