Phenom II X6 1055T Isınma Sorunu

ilaqwain

Kilopat
Öncelikle eğer benzer bir konu varsa gereksiz yere post açıyorsam kusura bakmayın. Benim bilgisayarım şu özelliklere sahip: AMD Phenom II X6 1055T, 4 BG 1333 ram, ATI HD 5830, ana kartımın modelini hatırlamıyorum. Ancak şunu söylemeliyim: Bu bilgisayarı Recep Baltaş ile birlikte toplamıştık. Yıllar geçti tabi son 1 aya kadar da sorunsuz bir bilgisayarım vardı. Bunun için de ayrı teşekkür etmeliyim Recep'e. Sorunum şu son zamanlarda SMITE WARFRAME gibi online oyunları oynuyorum. Ancak son aylarda sanıyorum ki ekran kartının aşırı ısınmasından dolayı oyunlarda donma yaşıyorum. Çok anlamam bu işlerden ama masaüstü kasamı açıp kocaman 2 adet fan ile kasmadan oynayabilmiştim. Ancak son haftadır hiç mümkün değil. Bir "bilgisayar tamircisine" gittim. Derdimi anlattım dedim ki böyle böyle çok ısınıyor falan. Hallederiz dediler. Temizlik termal macun falan yapıldı dediler ancak evde gördüğüm şey aynı sorun. tekrar gittim olmamış dedim ekran kartını değiştir artık çok ezik dedikten sonra bana önerilen 0 ekran kartı benimkinden daha eski bir model ve ayrıca dx11 desteği yok. Bu saçmalığı duyduktan sonra orasıyla işim bitti. termal macun yenilenmesine rağmen, temizlenmesine rağmen kartım çok ısınıyor. benim yapabileceğim bir şey var mı ? Son çare olarak (ilk olmalıydı aslında) buraya geldim. Çünkü artık league of legends da bile kasmaya başladı. NWN online yarın çıkacak ben çaresizim.

Görev Yöneticisinden, Performans sekmesine gir, CPU kullanım %si nasıl onu söyle bize :D. Görev yöneticisini açmak için: Görev çubuğu yani en alttaki çubuğa sağ tıkla, görev yöneticisini aç de, o da olmazsa CTRL+ALT+Del yap, Görev yöneticisini aç de.

O sistem için stok fan ile birlikte normal sayılabilir 55 derece falan. Ancak 60'ı geçmesi pek normal değil.
Kasanın hava sirkülasyonu iyi mi ? Eğer yeterli sayıda fan yok ise ki olduğunu sanmıyorum :D İçerideki sıcak hava dönüp dolaşır.
Yeteri kadar sıcak hava dışarı atılıp, yeteri kadar soğuk hava içeri girmediği için sistem çabuk ısınır ancak zor soğur.
Kasanın soğutması nasıl ?

Eğer onda da bir sorun yok ise bakkal macunu kalın sürmüş olabilir. Veya en kötü ihtimalle bir CPU soğutucusu alırsın fazla para harcamadan, küçük bir bütçe ile.

- - - Güncellendi - - -

Benim şuan OC'lu hali ile 30 derece ama iyi bir soğutucum ve hava sirkülasyonu oldukça iyi olan bir kasam var.
Yani biraz para harcaman gerek. Tabi küçük bir miktar para. Kasanda yeterli sayıda fan yuvası var ise 2 adet 12 CM fan yakarsın ve bir işlemci soğutucusu kullanırsın.
Tabi yaz sıcaklarının da etkisi olduğunu unutmayalım. 5-10 derece bile fark ettirebilir yaz sıcakları. Zaten bu yaz çok sıcak geçecekmiş.
Her lepobun kabusudur sıcak yaz günleri. Senin masaüstü ancak yeterli önlemi almadıkça bu sıcaklıklara ulaşman normal.

Kasamda toplamda 5 tane döner halde bulunan fan var. :D Kasamın modeli dark falcon bişi bişi. Her ne kadar termal macun yeniledik falan dese de benim inanasım gelmiyor. Kasayı açık tutup büyükçe 2 fanı kasanın içine tutunca ısınma sorunu yaşamıyorum şu an. Bilmiyorum haklı mıyım ama ekran kartım çok ısınıyor. sebebi de çok mu yük biniyordur nedir. oyun oynarken ekran kartım yanıyor orası kesin.

İlgileriniz için hepinize çok teşekkür ederim. Sonunda bakkal olmayan bir mekan buldum onlara verdim dedim alın eti sizin kemiği benim. PC mi bana on numara geri verdiler. Tahminlerimiz doğruymuş yanılmıyorsam ekran kartının macununu falan değiştirmemiş ya da değiştirememiş o bakkal. Bu adamlar halletmişler her şeyi. Sizler de sağolun varolun. Herkese iyi günler ;)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı