Phil Spencer Redfall'un kötü çıkışının tüm sorumluluğunu kendi üstüne aldı

Alsın da yahu bir oyunu geliştiriciler "bitirdikten" sonra yayınlamadan bir Allah'ın kulu "ağa haydi oturup bakalım, 3-5 kişiye de kopya yollayalım söylesinler düşüncelerini" demiyor? Mevzu belli berbat bir şey yapıyorsun "satalım gitsin ne şimdi aylarca vakit haracayacağız" diye halı altına süpürüyorsun.

Oyunda keşke tek sıkıntı optimizasyon olsa, bu oyun mudur? 5 kişilik amatör bir grubun yaptığı bug yuvasına benziyor.
Röportajdaki tek sıkıntı keşke sadece oyun olsa, Phil bildiğiniz biz kalite konusunda Sony ve Nintendo ile yarışamayız demiş. O zaman sorarlar adama, sen değil miydin 3 sene önce aldığın stüdyolarla biz kral olacağız diyen. İş parayla olmuyor demek ki, düzgün şirket politikası da lazım. Microsoft'un en başarılı olduğu nesil olan Xbox 360 neslinden çok daha farklı bir politika uygulaması akıl alır gibi değil. 3 sene boyunca adam akıllı oyun çıkaramadı adamlar. Şimdi Starfield gelecek diyorlar, gelse ne olur? 3 sene olmuş; rakibin God of War çıkarmış, Horizon çıkarmış, Spider Man çıkarmış, türlü türlü remake üretmiş ve yetmemiş sana rakip üyelik sistemi çıkarmış.

Yeri geldi kaç kişiye bu forumda Series X önerdik, artık önerdiğimizden utanmamız lazım. Şu an PS5 varken Series X tercih edilemez.

Röportajdaki tek sıkıntı keşke sadece oyun olsa, Phil bildiğiniz biz kalite konusunda Sony ve Nintendo ile yarışamayız demiş. O zaman sorarlar adama, sen değil miydin 3 sene önce aldığın stüdyolarla biz kral olacağız diyen. İş parayla olmuyor demek ki, düzgün şirket politikası da lazım. Microsoft'un en başarılı olduğu nesil olan Xbox 360 neslinden çok daha farklı bir politika uygulaması akıl alır gibi değil. 3 sene boyunca adam akıllı oyun çıkaramadı adamlar. Şimdi Starfield gelecek diyorlar, gelse ne olur? 3 sene olmuş; rakibin God of War çıkarmış, Horizon çıkarmış, Spider Man çıkarmış, türlü türlü remake üretmiş ve yetmemiş sana rakip üyelik sistemi çıkarmış.

Yeri geldi kaç kişiye bu forumda Series X önerdik, artık önerdiğimizden utanmamız lazım. Şu an PS5 varken Series X tercih edilemez.

BIr de Bethesda'ya niye bu kadar bel bağlıyorlar, bu Microsoft 90'lardan beri oyun yapan firma değil mi? Sayısız popüler oyunda öyle ya da böyle imzaları var. Sanki Amazon adına konuşuyor adam. Oyun dünyasında Sony kadar tarihiniz var.

Remake mi çıkarmış, Horizon mı yapmış? Umarım Last of Us'a Remake demiyorsunuzdur. Horizon ise çakma Assassin's Creed.
BIr de Bethesda'ya niye bu kadar bel bağlıyorlar, bu Microsoft 90'lardan beri oyun yapan firma değil mi? Sayısız popüler oyunda öyle ya da böyle imzaları var. Sanki Amazon adına konuşuyor adam. Oyun dünyasında Sony kadar tarihiniz var.
Halo, Age of Empires, Forza Horizon adamların kendi markası ve 3 oyunda zamanında sektöre önemli şeyler kattılar. Konsolda FPS oyunculuğu Halo sayesinde oldu. İronik bir şekilde Sony ise FPS oyunu olan Call of Duty'i kaybetmekten çok korkuyor ve Microsoft'a saçma veya doğru fark etmeksizin saldırıyor. Öte yandan Gears oyunları Uncharted'a ilham oldu. Minecraft zaten sektörün en çok satan oyunu. Doğru strateji uygulansa aslında adamların elinde çok fazla şey var.

Remake mi çıkarmış, Horizon mı yapmış? Umarım Last of Us'a Remake demiyorsunuzdur. Horizon ise çakma Assassin's Creed.

Halo, Age of Empires, Forza Horizon adamların kendi markası ve 3 oyunda zamanında sektöre önemli şeyler kattılar. Konsolda FPS oyunculuğu Halo sayesinde oldu. İronik bir şekilde Sony ise FPS oyunu olan Call of Duty'i kaybetmekten çok korkuyor ve Microsoft'a saçma veya doğru fark etmeksizin saldırıyor. Öte yandan Gears oyunları Uncharted'a ilham oldu. Minecraft zaten sektörün en çok satan oyunu. Doğru strateji uygulansa aslında adamların elinde çok fazla şey var.
Remake derken Demon's Souls'u kastediyorum ki o hayli hayli remake. Horizon bir başyapıt değil, ilk oyunu beğenmemiş biri olarak bunda öbürüne göre çok daha az sıkılarak oynadım. Bu oyunlardan memnun değilseniz karşı taraf ne çıkarmış bunlara rakip diye sorarım size.

İkinci paragraf zaten olayı ele veriyor, tamamen tarihten bahsetmişsiniz. Microsoft'un oyun sektörüne katkısı çok önemli ama iki nesildir hiçbir şey göremiyoruz. Mesela Halo: Infinite, ben bu oyunun tek oyunculu kısmından ciddi sıkılmıştım, beğeneni de pek görmedim.

Bu hareketini takdir ettim. Ama yüz vermemek lazım, ortadaki rezaleti ne zaman yumuşatsak daha fazlasıyla geliyorlar. Bu yılın başından beri düzgün çıkan kaç tane AAA oyun var? Topluluk duygusal davranıp alttan aldıkça tepemize biniyorlar.

Microsoft'un tek yapması gereken Bethesda ile Obsidian'ı ortak yere alıp sınırsız kaynak vermek. Bunlar tarihin en iyi oyunlarını çıkardılar yetenekli ve bilgili adam lazım. Normalde developerlara yüklenmeyin onlar emir kulu deniliyor ama ben onların da yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum. Piyasada developerdan geçilmiyor bu kadar bug profesyonellerin elinden çıkmaz. Skyrim'de buglar bile "komik" bugdı ve insanları sinirlendirmek yerine eğlendiriyordu.
Ben tam tersine Microsoft'un müdahalesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Microsoft'ta son birkaç yıldır diğer global firmalar gibi iş gücünü rahatlatma ve esnetme konsunda ciddi bir eğilim var. Sony bundan nasibini almadı. Yani Redfall'u çıkaran Arkane'in bundan önceki oyunu Deathloop'tu(süreli PS özel oyunu) ve onda teknik olarak hiçbir sorun yoktu. Elbette Sony gibi çalışanları zorla ekstra mesaiye zorlamamak lazım(Naughty Dog TLOU2 örneği) ama ipleri de elden bırakmamak lazım. Bunun başka bir açıklaması olamaz çünkü oyun da aşırı büyük çaplı bir oyun değil, kaldı ki kaç senedir geliştiriliyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı