Philips 242E1GAJ alınır mı?

serhat çileks

Centipat
Öncelikle merhaba ben bu monitörü almak istiyordum yorumlara baktım ve fiyatına göre bazı özelliklerinin diğer modellere göre daha iyi olduğunu söyleyenler olmuş. Bu beni sevindirmişti ama sonra alan kişilerin çoğu ghosting diye bir sorun yaşamış. Sorum şu; bu sorun birkaç ayarla düzeltilir mi? Eğer düzeltiliyorsa büyük ihtimal alacağım. Bu fiyatlarda daha iyi önerileriniz varsa onlara da bakmak isterim.

Öncelikle merhaba ben bu monitörü almak istiyordum yorumlara baktım ve fiyatına göre bazı özelliklerinin diğer modellere göre daha iyi olduğunu söyleyenler olmuş. Bu beni sevindirmişti ama sonra alan kişilerin çoğu ghosting diye bir sorun yaşamış. Sorum şu; bu sorun birkaç ayarla düzeltilir mi? Eğer düzeltiliyorsa büyük ihtimal alacağım. Bu fiyatlarda daha iyi önerileriniz varsa onlara da bakmak isterim.
Aynı monitörü bende geçen gün aldım. Okuduklarıma göre birkaç ayar yapınca düzeliyormuş. Gelince deneyeceğim düzeltmeyi.
Ekran kartınızın modeli nedir?

Ghosting'i tamamen düzeltemeyebilirsiniz, ama SmartResponse ayarı ile en stabil hale getirebilirsiniz. Yine de rekabetçi oyunları ciddi bir şekilde oynayan birini rahatsız edebilir.

Ama hikayeli oyunları daha ağırlıklı oynuyor, üstüne film de izliyor iseniz bu fiyata piyango desem abartmış olmam diye düşünüyorum.

MPRT On
MPRT Level 15
Brightness 100
Contrast 65
Sharpness 100
SmartResponse Fastest
SmartContrast Off
SmartFrame Off
Gamma 1.8
Pixel Orbiting On
Over Scan Off

Bu ayarları yapınca renkler biraz değişik oluyormuş. Eğer NVidia ekran kartınız varsa Digital Vibrance ayarlarıyla oynayıp renkleri iyileştirebilirsiniz. Ama AMD ekran kartları için bilmiyorum. Muhtemelen AMD için de ayarları vardır fakat bende hayatımda ilk kez AMD sistem aldım ve onunla beraber bu ekran kartını aldım. Artık sistem gelince yapacağım bir şeyler. Eğer AMD'de başarılı olursam ve ghosting azalırsa buraya yazarım.

Aynı monitörü bende geçen gün aldım. Okuduklarıma göre birkaç ayar yapınca düzeliyormuş. Gelince deneyeceğim düzeltmeyi.

Ekran kartınızın modeli nedir?

Özür dilerim cevaplayamadım ban yemişim kart 1660 Super.
Ghosting'i tamamen düzeltemeyebilirsiniz, ama smartresponse ayarı ile en stabil hale getirebilirsiniz. Yine de rekabetçi oyunları ciddi bir şekilde oynayan birini rahatsız edebilir.

Ama hikayeli oyunları daha ağırlıklı oynuyor, üstüne film de izliyor iseniz bu fiyata piyango desem abartmış olmam diye düşünüyorum.

Benim için görüntü daha önemli. Rekabetçi oyunlar oynuyorum ama film dizi hikayeli oyunlarda görüntünün güzel olması benim için ön planda. Ona göre ayar yapmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Benim için görüntü daha önemli. Rekabetçi oyunlar oynuyorum ama film dizi hikayeli oyunlarda görüntünün güzel olması benim için ön planda. Ona göre ayar yapmaya çalışırım.
O zaman bu model sizin için biçilmiş kaftan. Harika renklerin yanında yüksek kontrast sayesinde oldukça derin siyahlar da göreceksiniz.

Monitörü aldım 144Hz'e çekince anlamadığım şekilde renkler 1 tık daha canlı geldi. Aldığım yerde ölü piksel testi yapmıştım ama eve gelince daha detaylı yine yaptım ve 0 ölü piksel. Hikaye tarzı oyun mesela Witcher 3 daha oynamadım ama film izlerken gerçekten renkler güzel tatmin ediyor. Monitör bence şık ve kenarları da sanki ekranmış hissi veriyor ince olduğu için. İçinden hem DP kablosu hem HDMI kablosu çıkıyor DP kablosunu takmazsanız 144Hz vermiyor. Ekran kartına göre ayar vermeye çalışacağım ara yüzünden. Sizlere sorum şu ölü piksel testi gibi başka hangi testler yapabilirim? Link atarsanız bakarım. İlgi alakanız için teşekkür ederim hepinize.

Geri
Yukarı