Philips 242E1GAJ monitör Freesync açma

Ghosting olayını oyunlarda daha çok karanlık ortamlarda yaşıyorum. Bu arada MBRT nedir? Açık veya kapalı olması neyi değiştirir? Ghosting azaltmak için ne yapabilrim?
MPRT olacak o. Açılımı "Motion Picture Response Time" dır.
İşlevi ise ne kadar düşük, o kadar az ghosting. Ama bu mod ile bu değer farklı şeyler.

O modun adının MPRT olmasının sebebi MPRT değerini düşürmesi. Ama buna rağmen neden ghosting oluyor derseniz şöyle açıklayayım.

Monitör normalde (Fabrika ayarlarında/normal hızda/standartında) o kadar hızlı değil. Monitör tam potansiyeline çıkarak o performansı, o hızı veriyor. Yani ekstra bir performans veriyor.

Ama yukarıda bahsettiğim olaydan dolayı monitör bunu yapınca yan etkileri oluyor. Bu yan etkilerden biri ise fazladan ghosting.

Yani kapatsanız ghosting, açsanız ghosting :D Ama kapalı iken daha stabil performans verecektir ghosting olarak. Kapatırsanız tamamen geçmese de azalacaktır.

Bu sebepten dolayı bu tarz monitörlerde (TN dışındaki neredeyse tamamı) monitörün bir sürü artısını saymama rağmen asla "1ms olması" demem.

Dün aynı modelden aldım ayarları kurcalıyorum ghosting çok rahatsız ediyor özellikle siyah yerler ve aşırı koyu renkli yerlerde bir türlü bir orta yol bulamadım. İşin garip yani kullandığım sistemde FreeSync desteği yok R3 3200G var ekran kartı takılı değil APU kullanıyorum fakat MPRT kapatınca FreeSync açılıyor garip bir durum. Samsung 4K 10Bit IPS kaliteli bir monitörden geçiş yaptım sanırım bundan dolayı çok kötü geliyor da olabilir ama inanılmaz fark var renkler bana diğer monitörüme göre yüzde 30-40 daha cansız geldi fakat 144 Hz olması gerçekten müthiş bir şey ilk defa kullanıyorum resmen çağ atlattı siyahlarda diğer monitörüme göre 3-4 kat daha iyi görünüyor fakat renk ve ghosting olayı biraz sinir bozucu. Bir merak ettiğim hususta normalde 4K monitörde FHD bir video izlerken gayet net bir görüntü vardı fakat bunu FHD monitörde izleyince o kadar net gelmedi aslında daha net olması gerekmiyor muydu? Bu monitörün ayarlarını ideal yapmak için hangi ayarları nereye getirmem gerekiyor bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer.

Dün aynı modelden aldım ayarları kurcalıyorum ghosting çok rahatsız ediyor özellikle siyah yerler ve aşırı koyu renkli yerlerde bir türlü bir orta yol bulamadım. İşin garip yani kullandığım sistemde FreeSync desteği yok R3 3200G var ekran kartı takılı değil APU kullanıyorum fakat MPRT kapatınca FreeSync açılıyor garip bir durum. Samsung 4K 10Bit IPS kaliteli bir monitörden geçiş yaptım sanırım bundan dolayı çok kötü geliyor da olabilir ama inanılmaz fark var renkler bana diğer monitörüme göre yüzde 30-40 daha cansız geldi fakat 144 Hz olması gerçekten müthiş bir şey ilk defa kullanıyorum resmen çağ atlattı siyahlarda diğer monitörüme göre 3-4 kat daha iyi görünüyor fakat renk ve ghosting olayı biraz sinir bozucu. Bir merak ettiğim hususta normalde 4K monitörde FHD bir video izlerken gayet net bir görüntü vardı fakat bunu FHD monitörde izleyince o kadar net gelmedi aslında daha net olması gerekmiyor muydu? Bu monitörün ayarlarını ideal yapmak için hangi ayarları nereye getirmem gerekiyor bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer.
Amd ayarlarından doygunluk oranını arttırın ve monitör ayarlarından sRGB açın. MPRT açıkken sRGB açılmıyor ama. Ek olarak ghosting azaltmak için kontrast oranını arttırın.

Geri
Yukarı