Philips 246E9QDSB/01 IPS panel monitör incelemesi

Herkese merhaba, birkaç haftalık araştırmam sonucu arasında kaldığım iki IPS monitör: Samsung R350 ve Philips 246E9Q modellerinden Philips'i tercih ettim. Dün elime ulaştı. Kutusundan çıkarır çıkarmaz heyecanla kasaya bağladım çünkü şimdiye kadar hiç IPS panelli bir monitör kullanmamıştım. 1 yıldır kullandığım TN panel monitörümle (LG 22MK400H) çift ekran olarak kullanıp karşılaştırma yaptım. Bu yazımda hem Philips'in özelliklerinden hem de daha önce kullandığım TN panel monitörüm ile karşılaştırmamdan bahsedeceğim, ayrıca yazımın en sonunda birkaç öneride bulunacağım. Daha kullanalı 1 gün oldu, nasıl hemen inceleme yapıyorsun diyenler olabilir ama 12 saatten fazla kullandım. Video izledim, oyun oynadım ve fotoğraf düzenledim, yeterince bilgi sahibi oldum.

Kısaca teknik özellikleriyle başlayalım:
-24" 1080P 75 Hz ekranı var.
-Parlaklık 250 cd/m².
-Tepki süresi 4 ms gtg.
-Kontrast 1000:1.
-Smartcontrast 20, 000, 000:1.
-Renk gamı ntsc %108, srgb %129.
-FreeSync var.
-VGA, DVI-D- HDMI girişleri mevcut ve kutu içerisinden VGA ile HDMI kablosu çıkıyor.
-Bu modelde dahili hoparlör yok.
-Monitör menüsü monitörün üzerindeki analog tuş ile kontrol ediliyor.
-Enerji tüketimi konusunda "a sınıfı" olduğu belirtilmiş.

Kendi incelememe gelelim:
Öncelikle ölü piksel çıkmadığını belirtmek istiyorum. Aldığım yerde yorumlarda bir-iki kişide, ekranın sağ üst kısmında ışık sızması olduğunu okumuştum ancak bende yok.

Neden TN panel monitörden IPS panele geçiş yaptım, öncelikle bununla başlamak istiyorum. Kasamı ilk topladığımda bütçemi ekran kartına yatırmak için ucuz ama kaliteli bir monitöre yöneldim. 75 Hz olması ve 1 ms (aslında bu özelliği düzgün kullanamıyoruz) tepki süresinin de olmasından dolayı LG 22MK400H modelini tercih ettim. 1 seneden fazla işimi fazlasıyla gördü. Önceliğim oyun oynamaktı ve bu süre boyunca en çok CS:GO oynadım ve kasamı topladığımda Silver 2 iken şu anda Mge'yim (ekipman önemli değil diyenler vardı bir ara :d). Rekabetçi oyunlarda bu monitör fazlasıyla işimi gördü; singleplayer oyunlarda ise keşke IPS panelim olsa diyordum ama çok da dert etmiyordum.

Renk gamıyla devam edelim, daha önce başka bir IPS monitör kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ancak kağıt üzerinde çoğu IPS monitöre göre daha yüksek bir renk gamına sahip. Ayrıca TN panelden IPS'e geçtiğimden dolayı bu fark benim için bayağı fazla oldu. IPS'e baktıktan sonra TN paneli görünce "renk" canlılığı ve "görüş açısı" bakımından karşılaştırılamayacak kadar fazla fark olduğunu gördüm.

Monitörün özelliklerinde "kusursuz görünüm için dar çerçeveli ekran" yazısı var ancak bana göre çok da ince gelmedi bu çerçeve. Yine de göze hoş geliyor:

IMG_20201027_153540.jpg

IMG_20201027_153601.jpg

Monitörde 75 Hz ekran bulunmakta ve daha önce kullandığım monitör de 75 Hz olduğu için karşılaştırma yapabildim. Bu monitörde hareketli nesnelerde (özellikle fare imlecinde fark ettim) Motion blur etkisi oluyor. Nedenini anlayamadım ama önceki monitörümde bu kadar değildi.

Parlaklığı 250 CD ve bence bu parlaklık ideal, ekranı da mat olduğu için yeterli bir parlaklık. Gece oyun oynamadığım sürede odam karanlıkken %10'a kadar indirdim parlaklığı. Monitör arayüzünde birkaç tane mod da var ve yeterli. FPS modu doygunluğu artırıyor ve CS:GO oynarken bu şekilde oynamıştım.

Rekabetçi oyunlar için monitörlerdeki özelliklerden belki de en önemlisi olan "tepki süresi" bu monitörde düşük değil. Kağıt üzerinde 4 ms (griden griye) tepki süresi belirtilmiş. Monitör arayüzünde bu değeri değiştirebileceğimiz 4 seçenek mevcut: Off, Fast, faster ve fastest. Ancak bu 4 seçenekten sadece "off" ve "Fast" seçeneğinde "ghosting" olmuyor. Diğer iki seçenekte gözle görülür ve rahatsız edici şekilde "ghosting" mevcut. Yani monitörü 4 ms olarak (fastest modunda) kullanmak gözlerinize hakaret olacaktır. Fast seçeneğinde kullanıyorum ben ancak bu seçenekte tepki süresi ne kadar bilemiyorum, tahminimce 10 Ms'den daha fazla. Önceki kullandığım LG monitörümde de tepki süresi 1 ms olarak (fastest) belirtiliyordu ancak bu seçeneği seçince "ghosting" oluyordu. LG'de bir düşük ayarı (faster) sorunsuz kullanabiliyordum. CS:GO deneyimimde tepki süresi daha düşük olan TN panel daha iyi geldi bana, aradaki farkı az da olsa hissettim.

Monitör alırken daha büyük ekran almanın iyi olduğu düşünülüyor genelde. 27 inch ve üzerisi için 2K çözünürlükteki monitörler alınmalı deniyor. Önceki monitörüm 22 inch'Ti ve yeni aldığım Philips ise 24 inch. Aradaki fark gerçekten hissediliyor. Büyük ekranda piksellerin daha büyük olması, eğer monitörlere aynı uzaklıktan bakıyorsanız daha küçük ekranlı bir monitörde ekranın daha iyi gözükmesine yol açıyor. 22 ile 24 arasında bile bu kadar belirgin fark oluyorsa, 27 ınch'te 1080P daha kötü duracaktır. Monitörle aranızdaki mesafe uzak değilse 27 inch 1080P monitör kullanmak doğru olmayacaktır diye düşünüyorum. 1080P 27 inch monitörler sanki X box veya Ps'te oyun oynamak için daha uygun, çünkü X box veya PS oynarken genelde monitörden daha uzakta oluyoruz.

Monitörde şu ana kadar 2 oyun oynadım: CS:GO ve pes 20. daha önce de belirttiğim gibi CS:GO oynarken bir tık daha yavaş tepki süresi olduğunu hissettiriyor monitör. Ancak PES 20 oynarken sanki daha önce PES 20 oynamamışım gibi hissettim. Oyunun renkleri o kadar güzel geldi ki, daha önce TN panelde bitirdiğim birkaç oyunu tekrar IPS panelde oynamaya karar verdim.

FreeSync mevzusuna gelirsek, monitör üzerinden bir ayar yeri bulamadım. Direkt olarak Radeon ayarlarında açılıydı. Önceki monitörümde monitör arayüzünden önce FreeSync'i açmam gerekiyordu ama bu monitörde böyle bir ayar bulamadım.

İncelememin şimdilik sonuna geldim, biraz daha kullandıkça video olarak daha detaylıca bir inceleme çekip YouTube'a atmayı düşünüyorum. İncelememin sonunda birkaç öneride bulunacağım demiştim. Bu aldığım monitörü çok fazla rekabetçi oyun oynamayıp daha çok singleplayer hikayeli oyunlar oynayanlara, video-film izlerken televizyonda izler gibi hissetmek isteyenlere ve az da olsa fotoğraf-video editlemeyle uğraşmak isteyenlere önerebilirim. IPS monitörde rekabetçi oyunlar oynamak isterseniz Acer Nitro, AOC G2U gibi modellere yönelin. CS:GO gibi oyunları oynamayı daha çok seviyorsanız ve bu tip oyunlarda 144 FPS'in üzerinde alıyorsanız 144 Hz bir monitör tercih edin. TN paneller VA ve IPS'lere göre daha ucuz oluyor. Sadece oyun oynarım, çok da para harcamak istemiyorum diyorsanız TN tercih edin. Bütçeniz varsa VA veya IPS tercih edin. VA ve IPS'in farkı ise (mağazada gözümle gördüğüm kadarıyla söyleyeceğim) IPS'te renkler daha canlıydı; VA'da ise siyahlar daha siyahtı, kontrastın çok daha fazla olduğu açıkça belli oluyordu VA panelde. Zaten kağıt üzerindeki teknik özelliklerine bakarsanız çoğu IPS monitörde kontrast 1000:1 iken VA panellerde 3000:1'dir. Ben fotoğraf-video editlemeyle uğraşacağım diyorsanız da kesinlikle IPS tercih etmelisiniz.

Okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum, ilk defa bir incelememi bu forumda paylaştım. Eksiklerim ve yanlışlarım varsa belirtmenizi isterim. Dediğim gibi video incelemesi de çekmek istiyorum ve eksiğim varsa videoda bunları tamamlamak isterim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
 
Son düzenleme:

towboatery

Decapat
Katılım
9 Ekim 2018
Mesajlar
732
Makaleler
2
Çözümler
8
Hocam ben 242E1GAJ modelini aldım. 144 hz 1 ms MPRT mevcut. Ayarlarda Fast, Faster, Fastest ayarı var sizde olduğu gibi. Bu ayarlar arasında gecikme süresi farkının 10 ms kadar çıktığını mı düşünüyorsunuz? Bu arada VA panel benim model.
 
KS
Yekta Croft

Yekta Croft

Hectopat
Katılım
31 Ocak 2017
Mesajlar
2.817
Makaleler
1
Çözümler
12
Yer
dark side of the 門oon
Hocam ben 242E1GAJ modelini aldım. 144 hz 1 ms MPRT mevcut. Ayarlarda Fast, Faster, Fastest ayarı var sizde olduğu gibi. Bu ayarlar arasında gecikme süresi farkının 10 ms kadar çıktığını mı düşünüyorsunuz? Bu arada VA panel benim model.

Ben CS oynamayı tercih etseydim sizin aldığınızı alacaktım ama artık pek fazla oynamıyorum. Sizin Fastest ayarında ghosting yapıyor mu? Bu arada evet 10ms'nin üstüne çıktığını tahmin ediyorum, bununla ilgili çalışma vardır belki. Önceki monitörümle arada fark olduğu anlaşılıyor.
 

towboatery

Decapat
Katılım
9 Ekim 2018
Mesajlar
732
Makaleler
2
Çözümler
8
Ben CS oynamayı tercih etseydim sizin aldığınızı alacaktım ama artık pek fazla oynamıyorum. Sizin Fastest ayarında ghosting yapıyor mu? Bu arada evet 10ms'nin üstüne çıktığını tahmin ediyorum, bununla ilgili çalışma vardır belki. Önceki monitörümle arada fark olduğu anlaşılıyor.
Böyle önemli bir bilgiyi hiçbir yerde bulamamak tuhaf gerçekten. Hocam ghosting griden griye tonlarda var. Ghosting sadece MPRT açınca azalıyor. Diğer ayarlar pek etki etmiyor gibi. Hala çözemedim şu gecikme mevzusunu. Kaynak bile bulamıyorum.
 
Yukarı