Rehber Philips 24M1N3200ZA ve 24M1N3200ZS

Merhaba, bugün sizlere yaklaşık 1 aydır önermiş olduğum Philips'in 24M1N3200Z(A/S) model ismine sahip monitörün incelemelerini paylaşacağım.

Aslında bu monitöre dair 2-3 kapsamlı inceleme vardı ancak bu paylaşacağım incelemede, diğer incelemelerde olmayan panel bilgisi yer alıyor. Dolayısıyla artık bu monitör de gizliliğini yitirdi, ne olduğunu biliyoruz.

Panel Bilgisi ve Arka Aydınlatma

1701376358462.png

Monitörde, PANDA markasına ait olan TPM238WF1-LF2F isimli -bir diğer ismiyle LC238-LF2F- panel bulunuyor. Bu panel, Oxide-TFT, yani IGZO IPS diye geçiyor. Bir önceki versiyonu olan ve yine Oxide-TFT (IGZO IPS) olan TPM238WF1-LF1F'nin yeni versiyonu.

Panelook'tan bakabilirsiniz.

Dahili arka aydınlatma içermiyor, dolayısıyla Philips'in ne kalitede bir arka aydınlatma kullandığını bilmiyoruz ancak aşağıdaki verilere baktığımızda fena olmayan bir arka aydınlatma kullandığını göreceksiniz.

LC238-LF2F, güzel bir paneldir.

Oxide-TFT ile a-Si TFT farkını öğrenmek isteyenler şu linkten öğrenebilir;

Ergonomi

Bu modelin ZA ve ZS isminde iki versiyonu var. ZS'de pivot, asansör sistemi ve hoparlör yok. ZA'da ise bunlar mevcut. Yani ergonomi istiyorsanız ZA modeline yönelmelisiniz.

1701376644982.png

Maksimum Parlaklık, Minimum Parlaklık, Kontrast ve White Point

Monitörün stok SDR parlaklığı, %100'de 332cd ölçülmüş. 24G2SP, G24F-2, Omen 25i gibi modellere kıyasla 60cd eksiği var. 332 kötü bir değer değil ama diğer saydığım modeller 400+ görebildiği için onlara göre zayıf.

Minimum parlaklığı 61cd. Muadillerine göre iyi. Genelde uygun fiyatlı modellerde minimum parlaklık 80-100cd arası oluyor, bu da çok karanlık ortamlarda çalışanlar için göz yorucu olabiliyor.

Monitörün %100 parlaklıkta sunmuş olduğu kontrast değeri 1260:1. Ortalama IPS'lerin üzerinde. Tabii bu değer, monitörden monitöre değişebilir. Örneğin sizin elinizdeki 1350:1 de olabilir, 1400:1 de olabilir.

Monitörde akıllı kontrast özelliği var. Aktif edildiğinde kontrast, belirgin biçimde iyileştiriliyor. Bir miktar parlaklık ve White Point değerine de etki ediyor ama minimal düzeyde.

White Point değeri, ideal değer olarak kabul edilen 6500K'ye oldukça yakın. 6500K'nin üstüne çıktıkça mavimsi tonlama artar, 6500K'nin altına düştükçe sarımsı tonlama artar. Bu monitörde hafif mavimsi ton var ancak bu kesinlikle fazla miktarda değil. Örneğin 24G2SP'nin kutudan çıktığı White Point değeri, genellikle 7100-7200K civarı. Bu da Philips'e göre epey soğuk tona sahip demek.

Resim 1 stok hali, Resim 2 akıllı kontrast özelliği aktif edilmiş hali.

1701376739402.png

1701376750244.png

Input Lag

4.5ms olarak ölçülmüş ancak yukarıdaki akıllı kontrast özelliği aktif edildiğinde Input Lag değerinin değişip değişmediği ölçülmemiş. Genelde bu tür kontrast ile alakalı değişiklikler Input Lag'ı minimal düzeyde etkiliyor ama etkilememiş de olabilir. Etkilediği halini düşünürsek bile çok olduğunu sanmıyorum. Input Lag değeri gayet yeterli.

Overdrive / Response Time / Overshoot

Monitörde 4 adet overdrive sekmesi bulunuyor. İncelemeyi yapan kişi en iyi profilin "Fastest" olduğunu belirtmiş. Bu modda elde ettiği Response Time değerini 5.2ms olarak ölçmüş.

Ek olarak "Fastest" modunda, overshootu %1.9 olarak ölçmüş. Oldukça iyi bir değer yine.

1701377555007.png

G-SYNC / FreeSync

Her ikisini de destekliyor. Tabii burada native G-SYNC olmadığını belirtmekte fayda var. Native G-SYNC olması için monitörün içerisinde G-SYNC çipi yer almalı. G-SYNC uyumlu sadece.

Renk Gamutu

Monitörün stok haldeki renk gamutu %100 sRGB, %94 DCI-P3 ve %87 Adobe RGB. Oldukça yüksek bir P3, Adobe ve sRGB renk gamutuna sahip. Bu arada bu belirtilen değerler coverage. Volume daha yüksek olur ancak o ölçülmemiş.

Yani renk gamutu başarılı.

sRGB modunda ise %100 sRGB, %75 Adobe RGB ve %77 DCI-P3 sonuçları elde ediliyor. Çoğu tükettiğimiz içerik sRGB olduğu için sRGB modu kullanılabilir, ancak sRGB modunun büyük bir eksisi var, o da parlaklığı maksimuma kilitlemesi. Yani sRGB modunu aktif ederseniz, parlaklık 330cd'ye kilitleniyor. Bu oldukça büyük bir eksi. Monitörü herkes her koşulda 330cd kullanamayabilir. Dolayısıyla buna firmware update vs. gelmeli. Gelmezse öldürür mü, öldürmez; ama olumsuz bir durum.

Soldaki stok renk gamutu, sağdaki sRGB modu.

1701378022772.png

Renk Doğruluğu

Soldaki veriler stok hali, sağdaki veriler ise sRGB modu aktif edildiğindeki performansı.

1701378046990.png

Her monitörün fabrika çıkışlı kalibrasyonu farklı olur, dolayısıyla bu renk doğruluğu muhabbeti çok değişkenlik gösterebilir ancak sRGB modunun belirgin biçimde olumlu yönde etkisi olduğunu gözlemleyebiliriz. Sayısal ifade edecek olursak stok halde 1.14 hata alırken sRGB aktif edildiğinde 0.69'a kadar düşüyor.

Uniformity

İncelemeyi yapan kişi, hem ZA hem ZS'de test etmiş, benzer sonuçlar elde etmiş. Çok iyi değil, çıplak gözle bir miktar fark edilebilir ancak genel olarak çok da önemli olmayacağı yönünde belirtmiş inceleme sahibi.

1701378166029.png

Monitörden monitöre yine değişebilen bir durum, o yüzden çok da bir şey diyemeyiz buna.

GTID İncelemesi

Yukarıda olmayan bazı bilgileri burada GTID başlığı altında ayrı şekilde paylaşacağım.

Her overdrive modunun UFO performansı;

1701378356693.png

Diğer popüler monitörlerle olan kıyaslaması;

1701378390944.png

Backlight Strobing performansı;

1701378419756.png

Diğer popüler monitörlerle olan Backlight Strobing kıyaslaması;

1701378469020.png

GTID de renk gamutunu %94, %100 ve %87 ölçmüş, tekrar eklemeyeceğim.

GTID kontrast değerini 1370:1 ölçmüş ancak bunu akıllı kontrast açıkken mi ölçtü yoksa stok haliyle mi ölçtü bilmiyoruz.

1701378581840.png

GTID'in elindeki ürün 300cd parlaklık sunabilmiş. Parlaklık, üründen ürüne değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla burada şaşıracak bir şey yok. Genel olarak zaten bu monitörün en büyük eksisi, muadillerine kıyasla bir tık parlaklık konusunda zayıf olması.

1701378611702.png

Artıları
  • G-SYNC, FreeSync uyumlu.​
  • Kaliteli panel.​
  • Kontrast değeri, IPS standartlarının üzerinde.​
  • Renk gamutu oldukça iyi.​
  • sRGB modu, iş olsun diye konulmamış, gerçekten belirgin biçimde iyileştiriyor.​
  • Input Lag değeri güzel.​
  • Response Time değeri, muadillerine göre iyi.​
  • Ergo ve non-ergo versiyonlarının çeşitliliği olması güzel bir detay. Bütçesi yetmeyen non-ergo alır, yeten ergo alır.​
  • ZA versiyonunda hoparlör bulunuyor. ZS olanda hoparlör bulunmamasını eksiye yazamam çünkü firma 2 seçenek sunmuş, isteyen ZS alır isteyen ZA alır.​
  • Tasarımı şık.​
  • Minimum parlaklık değeri ideal.​
Eksileri
  • sRGB modunda maksimum parlaklığa sabitlenmesi.
  • Maksimum parlaklığı, muadillerine göre oldukça düşük.
  • HDR desteği yok.
  • Ayak tasarımı kötü, masada çok yer kaplıyor.
  • Motion Blur performansı kötü. Çoğu kişi kullanmadığı için hayatınızda pek bir şey değişmeyecektir.

Sonuç
Panel bilgisini bilmeden öneriyordum ancak 1400:1 kontrastları gören bir panelin muhtemelen LC238-LF4F veya LC238-LF1F olacağını tahmin ettiğimden dolayı öneriyordum, tahminim şaşırtmadı, LF1F'nin yeni versiyonu olan LF2F'nin kullanıldığını görünce sevindim :) İncelemeler doğrultusunda da güzel olduğuna kanaat getirdiğim için öneriyordum, artık panel bilgisini de öğrendiğimize göre ve incelemelerinin de iyi olduğunu gördüğümüz halde, monitörü önermemek için bir sebep kalmadı ortada. Ancak dediğim gibi, bu monitörün eksilerine dikkat edin. Çünkü maksimum parlaklığının düşük olması, önemli bir eksi. Aynı şekil sRGB modunda maksimum parlaklığa sabitlenmesi de kötü bir durum. Eğer maksimum parlaklığın yetmeyeceğini düşünüyorsanız G24F-2, 24G2SP, Omen 25i, R25i-30 gibi muadil ürünlere yönelmenizde fayda var. Ancak fiyat farkı önemli. Şu an bu beş monitör içinde en ucuzu 24M1N3200ZA ve ZS. Eğer ZS civarı bütçeniz varsa G2412 tek muadil bu ürüne karşı. Maksimum parlaklığa önem veriyorsanız G2412 alabilirsiniz, 400-410cd'ye varan maksimum parlaklık sunabiliyor. Ancak G2412'nin renk gamutu konusunda 24M1N3200Z'ye göre bariz geride olduğunu belirtmekte fayda var.

Alınabilir bir monitör, ancak eksiler kısmında yazdığım maddelere dikkat ederek seçiminizi yapın.

Bu incelemenin linkini farklı bir konuda ulaştıran @FantastikTürk'e teşekkürler. Bir nevi onun sayesinde açıldı bu konu. Yoksa aklımda böyle bir konu açma fikri yoktu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Güzel rehber. Input Lag, forumda önerilen monitörlerde genelde 3ms civarında diye biliyorum, sanki daha iyi olabilirmiş. ∆ değeri de gayet basarili.

Güzel rehber. Input Lag, forumda önerilen monitörlerde genelde 3ms civarında diye biliyorum, sanki daha iyi olabilirmiş. ∆ değeri de gayet basarili.
24G2SP 3.4ms civarı, diğer G24F-2 gibi modellerde falan 6ms. Kötü değer değil aslında.

24G2SP 3.4ms civarı, diğer G24F-2 gibi modellerde falan 6ms. Kötü değer değil aslında.

G24F-2'de 6ms olması inanılmaz şaşırttı ya, ona bakılınca gerçekten kötü degilmis. Tamam G24F-2' genelde renk gamutunun ve kontrastın öne çıktığı bir monitör de 6ms biraz tuzlu geldi.

Öncelikle bu detaylı yazı için çok teşekkür ederim. 4 bin TL olan bütçe sınıfımda araştırdığım bir modeldi.

Ben bu model ile AOC 24g2spae-bk modeli arasındayım şuan.

Philips'e bir adım daha yaklaştım. Yazıda dediğiniz gibi renk sebebiyle msi olana göre de bu model daha alınabilir sanırım.

Elinize sağlık hocam çok güzel bir inceleme olmuş.

G24F-2 ile bu monitör arasında kalmıştım. Monitörlerden çok anlamıyorum ama 24m1N3200ZS parlaklık haricinde biraz daha iyi sanırım.
Siz bu iki monitörden hangisini önerirsiniz?

Elinize sağlık hocam çok güzel bir inceleme olmuş.

G24F-2 ile bu monitör arasında kalmıştım. Monitörlerden çok anlamıyorum ama 24m1N3200ZS parlaklık haricinde biraz daha iyi sanırım.
Siz bu iki monitörden hangisini önerirsiniz?
Parlaklik takintin yoksa Philips'i al. Bu arada G24F-2 yerine 24G2SP daha mantikli, hem satici Amazon hem de 200 TL farka deger.

Üstad ben son iki model arasında kaldım.
SPAE modeline ait inceleme yok, SP ve SPU'nun tamamen aynısı ama sadece ergonomisi kısıtlı versiyonu ise alınabilir. Ama dediğim gibi, bilgim yok.

Geri
Yukarı