Philips 276E Yatay Çizgi

KırıkKuyruk

Hectopat
Monitör
Philips 276E
Merhaba arkadaşlar.

İlginç bir sorun ile karşı karşıyayım. 2 yıldır sorunsuz kullandığım monitörüm sabah PC'yi açtığımda alt tarafta yaklaşık 10 cmlik kısımda gidip gelen yatay çizgiler oluştu. Daha sonra farkettim ki beyaz bir arka plan açık olduğunda çizgiler kayboluyor. Bunu da Google çeviri sayfasında farkettim. Bu sayfayı aşağı aldığımda tekrar beliriyorlar.

Sorunu gösterebilmek adına aşağıya bir kaç görüntü ekliyorum.

Başka bir laptop bağlamayı ve farklı HDMI kablosu ile bağlamayı denedim ama sonuç aynı.

Sorun nedir, nasıl bir çözüm yolu bulabilirim bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. İş bilgisayarım olduğu için garantiye göndermek gibi bir olasılığım yok. Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 20230920_000415.jpg
    20230920_000415.jpg
    62,4 KB · Görüntüleme: 19
  • 20230920_000351.jpg
    20230920_000351.jpg
    240,5 KB · Görüntüleme: 20
  • 20230920_000341.jpg
    20230920_000341.jpg
    170,4 KB · Görüntüleme: 22
Merhaba arkadaşlar.

İlginç bir sorun ile karşı karşıyayım. 2 yıldır sorunsuz kullandığım monitörüm sabah PC'yi açtığımda alt tarafta yaklaşık 10 cmlik kısımda gidip gelen yatay çizgiler oluştu. Daha sonra farkettim ki beyaz bir arka plan açık olduğunda çizgiler kayboluyor. Bunu da Google çeviri sayfasında farkettim. Bu sayfayı aşağı aldığımda tekrar beliriyorlar.

Sorunu gösterebilmek adına aşağıya bir kaç görüntü ekliyorum.

Başka bir laptop bağlamayı ve farklı HDMI kablosu ile bağlamayı denedim ama sonuç aynı.

Sorun nedir, nasıl bir çözüm yolu bulabilirim bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. İş bilgisayarım olduğu için garantiye göndermek gibi bir olasılığım yok. Yardımlarınızı bekliyorum.
Geçmiş olsun. Aynı sorunu anlık gidip gelen elektrik kesintisi sonrası ASUS monitörümde yaşamıştım. Herhangi bir düzeltme yolu yok. İçerisinde fiziksel olan bir şey bu. Zamanla o çizgilerin sayısı da artabiliyor.

Simsiyah bir ekran açın o zaman daha net görürsünüz. Çizgi beyaz olduğu için beyaz yerlerde gözükmez.

Geçmiş olsun. Aynı sorunu anlık gidip gelen elektrik kesintisi sonrası ASUS monitörümde yaşamıştım. Herhangi bir düzeltme yolu yok. İçerisinde fiziksel olan bir şey bu. Zamanla o çizgilerin sayısı da artabiliyor.

Simsiyah bir ekran açın o zaman daha net görürsünüz. Çizgi beyaz olduğu için beyaz yerlerde gözükmez.
Cevabınız ve vaktiniz için çok teşekkürler hocam. Tamiri mümkün olmuş muydu peki sizin monitörünüzün?

COF arızasının bir türü bu. Tamiri olabiliyor ama ne yapanı bulmak kolay ne de elindeki monitöre uyan panel bulmak kolay. İstanbul'da oturuyorsanız bir iki yer gösterebilirim.
Hocam yardımların için çok teşekkür ediyorum. COF nedir arattım, biraz araştırma sonucu fikir sahibi oldum. Daha sonra monitörün içini açıp COF bağlantılarının olduğu kısımları inceledim ve bir baglanti noktasina hafif baskı yapınca düzeldiğini farkettim. Böylece o kısma baskı yapacak küçük bir kagit parcasi yerlestirip topladım ve şimdilik sorun çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı