Photoshop Renk Seçim aracı kullanımı

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.659
En iyi cevaplar
747
Beğeniler
89.281
Yer
İstanbul
Renk Seçim aracı sık kullanılan bir araç değil. Ancak bu aracı yapay renkleri kaldırmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin beyaz rengin ne kadar parlak ya da koyu olduğu bilgisini alabilir ya da renklerin üzerindeki değişikliklerin nasıl bir etki oluşturduğuna göz atabilirsiniz.

Doğal değerlerde, Kırmızı(R), Yeşil(G) ve Mavi(B) tonlar orijinaline olabildiğince yakın değerlere sahip olmalıdır. Örneğin, doğal siyah renk “R:0”, “G:0”, “B:0”, gri renk “RGB: 125/125/125”, saf beyaz renk “255/255/255” değerlerine sahiptir. Fotoğrafta, renk seçme noktası oluşturduğunuzda, rengi düzenleme sürecinde ya da hataları silme sürecinde oluşturduğunuz noktayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu sayede fotoğrafı doğal renklerine uyumlulaştırabilmeniz daha da kolay olacak.

Araçlar panelinde bulunan “Color Sampler Tool” renk seçiminde size yardımcı olur. Bu araç, standart olarak damlalık aracı altında gruplandırılır. Aynı zamanda tuşunu kullanarak da bu aracı etkinleştirebilirsiniz.
Fotoğraf üzerinde renk değerlerini görüntüleyebilmek için herhangi bir yere tıklayın. Tıkladığınız alanın değerini gösteren “Info” paneli, otomatik olarak açılır. Photoshop’ta standart olarak 4 noktaya kadar seçim yapabilirsiniz. Bu noktaları fare yardımı ile istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz. Noktaları silebilmek için [Alt] tuşu basılıyken noktaların üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.Color Sampler: Bu araca, damlalık [Eyedropper] aracı üzerinden ulaşabilirsiniz.Info: Panel üzerinde renk değerleri dört ayrı bölümde gösterilir.Renk düzenlemeye yardım: Renk değerlerini görüntüleyebilmek için noktalar belirleyin.
 
Yeni konular

Yukarı