PHP alternatifi

Şu günlerde kafam çok karışık PHP syntax olarak zor bir dil ve öldü deniliyor. Ben de PHP için bir alternatif bulayım dedim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Çok alternatif var da, PHP syntax olarak zor mu gerçekten? function foo(string $a) {} zor mu? Kuralları zor desen anlarımda...

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben mi PHP'yi bilmiyorum yoksa siz mi karistirdiniz? PHP de string, int gibi tipler yok diye biliyorum.
Tabii ki var. Eksik bildiğin içindir. Her dilde var. Yoksa değişkenlere yapılacak işlemleri illegal olup olmadığını bilemez ve hata ayıklama yapamazsın. Kod yazarken okunurluğu da artırıyor. Ekstra olarak VS Code vb bir şeyler kullanırken kod tamamlamaları daha iyi kullanıyorsun.
Type decleration'a ihtiyaç yok PHP'de, ama typelar yok değil.

PHP biraz fazla esnek bir dil, o yüzden typelar yok sanıyor olabilirsin. Aşağıdaki mysqli sınıfının constructor'ının parametreleri.
1695927664639.png

@TheAny benim bildiğim PHP tip güvenli değildi. Yani string $a değil de direk olarak $a diye tanimliyorduk. Bilgi için teşekkürler.
Hayır, aksine direkt $a olarak parametreler safe değil, mixed oluyor öyle. Tip tanımlama okunabilirlik ve geliştirilebilirlik açısından önemli. Mixed parametre her şeyi verebilirsin demek. Her şeyi verebilmeli misin gerçekten? Fonksiyonların toplama işlemi yapıyorsa, string verebilmeli misin mesela? Point dediğin bir sınıfta metodlara mesela int|float|double ve senin yapın olan point dışında bir şey verebilmeli misin mesela? Verememelisin. Gibi gibi tonla örnek verilir.

Tabii ki var. Eksik bildiğin içindir. Her dilde var. Yoksa değişkenlere yapılacak işlemleri illegal olup olmadığını bilemez ve hata ayıklama yapamazsın. Kod yazarken okunurluğu da artırıyor. Ekstra olarak VS Code vb bir şeyler kullanırken kod tamamlamaları daha iyi kullanıyorsun.
Type decleration'a ihtiyaç yok PHP'de, ama typelar yok değil.

PHP biraz fazla esnek bir dil, o yüzden typelar yok sanıyor olabilirsin. Aşağıdaki mysqli sınıfının constructor'ının parametreleri.
Eki Görüntüle 1960505
Resmi repolarda aradığım okunabilirlik vs gözlerimle gördüğüm desem gözlerim konuşamaz da kan ağlar.
Hocam bunu kullanan bir siz varsınız bir de PHP dökümanı 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı