PHP bitti mi?

Hocam back-end kısmına daha giriş yapmadım, PHP öğrenmeden JS ile hallolur mu back-end?
Hallolur ancak geniş çaplı projelerde bence JS hala yeterli değil. PHP de yeterli kalmıyor. .NET'e kaymak gerekebiliyor.

ASP.NET öğren derim.

Başlangıç için önermem ancak ilerleyen zamanda mutlaka ASP.NET öğrenmelisin. Özellikle TR'de kurumsal işler yapmak istiyorsan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hallolur ancak geniş çaplı projelerde bence JS hala yeterli değil. PHP de yeterli kalmıyor. .NET'e kaymak gerekebiliyor.

Başlangıç için önermem ancak ilerleyen zamanda mutlaka ASP.NET öğrenmelisin. Özellikle TR'de kurumsal işler yapmak istiyorsan.
Şahsi düşüncem PHP'den daha kolay olduğu yönünde hocam. Başlangıç seviyesindeyim ve staj projemi ASP ile yaptım.

Şahsi düşüncem PHP'den daha kolay olduğu yönünde hocam. Başlangıç seviyesindeyim ve staj projemi ASP ile yaptım.
Şöyle ki aslında daha kolay değil ama her şey düzenli ve yerli yerinde olduğu için bir kere öğrendiğinde diğerleri çok karışık geliyor.

Php bugun bittim dese en az 10-15 yil mevcut projelerin surdurulebilir olmasi icin kullanilmaya devam edecek bir dil.

Arkadaslar programlama dilleri sadece projelerin tasarim asamasinda kullanilmiyor. Bir projeyi canliya aldiginizda her gun yeni bir istek, hata vs. ile karsilasiyorsunuz ve tasarim sureci 1x sure aliyorsa bunun bakimi ve surdurulebilirligi 10x sure aliyor.

En basit ve guzel ornegi COBOL dili. Bankacilik sektorundeki kullanim hikayesine basit bir google aramasiyla ulasabilirsiniz.

Bunun disinda PHP aktif olarak gelistirilmeye devam edilen bir dil. Ozellikle 5. surumden itibaren yapilan guncellemeler ile birlikte modern nesne yonelimli programlamanin bircok gereksinimi ile uyumlu hale geldi ve ozellike 7. ve 8. surumleriyle birlikte ciddi performans iyilestirmeleri yapildi. Tum bunlarin disinda Laravel ve Symphony tarafinda cok ciddi bir topluluk var.

Daha guclu alternatifleri elbette var, ancak kisacasi bitmis bir dil degil kesinlikle.

Şöyle ki aslında daha kolay değil ama her şey düzenli ve yerli yerinde olduğu için bir kere öğrendiğinde diğerleri çok karışık geliyor.
Hocam ASP'ye hakimseniz bir soru sorabilir miyim?

Ufak tefek isler icin hala en ideal dillerden biri bence PHP.
Ayrica tonla PHP ile yazilmis proje var, bugun herkes kullanmayi biraksa senelerce maintenance isi var.
Tavsiyem baska bir dil ile backend yazmayi bilin ama PHP de ogrenin. Cekicle halledilecek ise balyozla girismeye gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı