PHP Online ve ücretsiz şekilde nereden öğrenilir?

DivineTitan

Centipat
Yer
Antalya
Şu an derste, okuldayım. Zamanı iyi değerlendirmek istiyorum. PHP öğrenmek istiyordum uzun zamandır. Ballar, en iyi şekilde çevrimiçi sanki kitap gibi anlatan ücretsiz bir kaynak önerebilir misiniz? Bilgisayarda hoparlör veya benim kulaklığım yok. Şimdiden teşekkür ederim. ☺️

10 seneyi aşkındır yazılım sektöründeyim. Bu işi "alaylı" öğrenen birisi olarak sana tavsiyem; Youtube üzerinden birşeyleri yapa yapa öğrenmendir. Birşeyler inşa ederek kolaylıkla zamanını değerlendirebilirsin. Bence, bir kitaba bulaşma çünkü görsel eğitim kadar güçlü değiller. Gidip udemy tarzı sitelerden de ders satın alma. Bu işi youtube üzerinden kolayca çözebilirsin. Şunu da bilmeni isterim sadece PHP öğrenmek ile iş bitmiyor. Web development başlığı altında geçen diğer şeyleri de zamanla öğrenebilirsin.

Dil öğrenmek farklı, web development öğrenmek farklı. Dili öğrenmek istiyorsan; PHP: Documentation

Tam olarak farkları nedir? Yani, PHP'nin birçok kullanım alanı var da, bunların sepsifik olarak mı öğreniyoruz? Kusura bakmayın, PHP konusunda pek bilgili değilim.

10 seneyi aşkındır yazılım sektöründeyim. Bu işi "alaylı" öğrenen birisi olarak sana tavsiyem; YouTube üzerinden bir şeyleri yapa yapa öğrenmendir. Bir şeyler inşa ederek kolaylıkla zamanını değerlendirebilirsin. Bence, bir kitaba bulaşma çünkü görsel eğitim kadar güçlü değiller. Gidip Udemy tarzı sitelerden de ders satın alma. Bu işi YouTube üzerinden kolayca çözebilirsin. Şunu da bilmeni isterim sadece PHP öğrenmek ile iş bitmiyor. Web development başlığı altında geçen diğer şeyleri de zamanla öğrenebilirsin.

HTML vs CSS neredeyse bitecek. Ondan dolayı demiştim.

10 seneyi aşkındır yazılım sektöründeyim. Bu işi "alaylı" öğrenen birisi olarak sana tavsiyem; YouTube üzerinden bir şeyleri yapa yapa öğrenmendir. Bir şeyler inşa ederek kolaylıkla zamanını değerlendirebilirsin. Bence, bir kitaba bulaşma çünkü görsel eğitim kadar güçlü değiller. Gidip Udemy tarzı sitelerden de ders satın alma. Bu işi YouTube üzerinden kolayca çözebilirsin. Şunu da bilmeni isterim sadece PHP öğrenmek ile iş bitmiyor. Web development başlığı altında geçen diğer şeyleri de zamanla öğrenebilirsin.

Udemy üzerinden tek bir kurs almam temelini alıp gelişmemde çok faydası oldu.

Tam olarak farkları nedir? Yani, PHP'nin birçok kullanım alanı var da, bunların sepsifik olarak mı öğreniyoruz? Kusura bakmayın, PHP konusunda pek bilgili değilim.

HTML vs CSS neredeyse bitecek. Ondan dolayı demiştim.

HTML vs CSS neredeyse bitecek bilgisi nereden geldi? D :D

Dil, tek alanı olsa bile, dilin temellerini öğrenip o alanda geliştirme yapabileceğin anlamına gelmiyor. Sonuçta dil sana functionality sunacak. Bunları doğru kullanıp bu işlevselliği programa kazandırma işinin dille değil mantıkla alakası var.

Login için kullanıcıdan aldığın inputlari db'ye gönderip eşleştirme mantığını kurmak dilden bağımsız bir şey mesela. Bu mantığı kuramiyorsan dil öğrenmek anlamsız. O yüzden dil öğrenmek ve web development ayrı şeyler diyorum. Dil öğrenmek çok zor değil.
HTML vs CSS neredeyse bitecek bilgisi nereden geldi?
Bitecek derken öğrenmeyi bitireceğim demeye çalıştığını düşünüyorum.

Dil, tek alanı olsa bile, dilin temellerini öğrenip o alanda geliştirme yapabileceğin anlamına gelmiyor. Sonuçta dil sana functionality sunacak. Bunları doğru kullanıp bu işlevselliği programa kazandırma işinin dille değil mantıkla alakası var.

Login için kullanıcıdan aldığın inputlari DB'ye gönderip eşleştirme mantığını kurmak dilden bağımsız bir şey mesela. Bu mantığı kuramiyorsan dil öğrenmek anlamsız. O yüzden dil öğrenmek ve web development ayrı şeyler diyorum. Dil öğrenmek çok zor değil.

Bitecek derken öğrenmeyi bitireceğim demeye çalıştığını düşünüyorum.

Ben de ondan bahsediyorum hocam. Sizin tabirinizle, dili öğrenip, üstüne geliştirme yapmak istiyorum yani. Dil = temel. Bu arada, web devolopment o mantıkla daha çok insanın kendi yaratıcılığına kalmış bir durum değil mi? Teşekkür ederim. Ve evet, HTML5&css3 üşenmezsem bitirmek üzereyim.

Ben de ondan bahsediyorum hocam. Sizin tabirinizle, dili öğrenip, üstüne geliştirme yapmak istiyorum yani. Dil = temel. Bu arada, web devolopment o mantıkla daha çok insanın kendi yaratıcılığına kalmış bir durum değil mi? Teşekkür ederim. Ve evet, HTML5&css3 üşenmezsem bitirmek üzereyim.
Dil != temel.

Mantık = temel. Dil = araç/alet. Tornavida kullanmayı biliyor olabilirsin, ama araba tamir edemezsin sadece tornavida kullanmayı bilerek. Teorik olarak araba tamir etmenin mantığını da bilebilirsin, bu sana temel sağlar ama aletleri kullanmayı bilmiyorsan tamir edemezsin aracı.

O yüzden önce mantık öğrenirsin, sonrasında yada beraberinde gerekli aletleri kullanmayı öğrenirsin. O yüzden web development ve dil öğrenmek farklı kategoriler diyorum. PHP'yi öğrenirsin sadece dökümantasyonundan bile. Web development yapmayı öğrenemezsin ama oradan. Nasıl web site yapacağını, nasıl complex yapılar inşa edeceğini dili öğrenerek öğrenemezsin.

Dil!= temel.

Mantık = temel. Dil = araç/alet. tornavida kullanmayı biliyor olabilirsin, ama araba tamir edemezsin sadece tornavida kullanmayı bilerek. Teorik olarak araba tamir etmenin mantığını da bilebilirsin, bu sana temel sağlar ama aletleri kullanmayı bilmiyorsan tamir edemezsin aracı.

O yüzden önce mantık öğrenirsin, sonrasında ya da beraberinde gerekli aletleri kullanmayı öğrenirsin. O yüzden web development ve dil öğrenmek farklı kategoriler diyorum. PHP'yi öğrenirsin sadece dokümantasyonundan bile. Web development yapmayı öğrenemezsin ama oradan. Nasıl web site yapacağını, nasıl complex yapılar inşa edeceğini dili öğrenerek öğrenemezsin.

PHP'den örnek verebilir misiniz? Kod açısından.

PHP'den örnek verebilir misiniz? Kod açısından.
Kod açısından örnek çok uzun olur.

Anlaman için şöyle söyleyeyim; PHP ile forum sayfası da yazarsın, hesap makinesi de yazarsın, müzik sitesi de yazarsın. Forum sayfası yazmakla matrix çarpımı yapan bir site hazırlamak aynı şey değil tahmin edebileceğin üzere. Ancak ikisi de mümkün.

Şimdi PHP bu ürünleri oluşturmanı sağlayan bir araç takımı. Sana bir takım alet edevat sunuyor, sende bu alet edevatı kullanarak ürün oluşturuyorsun. Mevzu bu.

Geri
Yukarı