PHP üye girişi sistemi nasıl yaparım? (Sadece giriş)

Racodeinbow

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar php için kayıt ol yapabiliyorum fakat aradım okadar giriş yapmayı bulamadım.

Yani kayıt ol'u insert into ile tablolara kayıt ediyordum fakat giriş sistemi için ne yapacağım. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Giriş yaptırmanın mantığı şöyle;

Girilen kullanıcı adı ve şifreyi mysql den kontrol ettirip eğer ikisi eşleşiyorsa istenilen sayfaya yönlendirtiyoruz o sayfayada girmeye çalışan kişilerin durumunu anlamak için sayfa yapısına bir if ekleyerek giriş yapılmışmı yapılmamışmı kontrol edebilirsin

Aşağıdaki örneğe ek olarak senin mysql üzerinden kontrolün için bu kodu kullanabilirsin burada girilen kullanıcı adı ve şifreyi mysql den kontrol edip doğrumu değilmi diye bakıyo doğruysa işlemlere devam ettirebilirsin.
PHP:
mysql_query("select * from kullanicilar where k_kullanici_adi='$g_kadi' && k_sifre='$g_sifre'");

ufak bir giriş örneği vereyim.

giriş.html
PHP:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Giriş</title>
</head>

<form method="post"   name="girisform" id="girisform" action="" >
            <input class="m-wrap placeholder-no-fix" type="text" placeholder="Kullanıcı Adı" name="kadi"/>
      <br />
            <input class="m-wrap placeholder-no-fix" type="password" placeholder="Şifre" name="sifre"/>

<br />
        <input type="submit" class="btn green pull-right"  name="giris" value="Giriş" />
    </form>

<body>
</body>
</html>

<?php
if(@$_POST["giris"]){
$o_kullanici     = "AlperJk";
$o_sifre        = "123456";

$g_kullanici    = trim(@$_POST[kadi]);
$g_sifre        = trim(@$_POST[sifre]);

if ($g_kullanici=="" & $g_sifre==""){

echo "<script> alert ('Kullanıcı adı ve şifre alanı boş bırakılamaz') </script>";

}else{

if ($g_kullanici == $o_kullanici & $g_sifre == $o_sifre){
            echo "<script> alert ('Başarıyla Giriş Yapıldı') </script>";

}else{
            echo "<script> alert ('Kullanıcı adı veya şifre hatalı!!') </script>";
            }
    }

}

?>

Daha detaylı bilgi için youtube'da Tayfun ERBİLEN isimli arkadaşın video ders paylaşımlarını izleyebilirsin.

benim php ile pek aram yok ama hazır bir üyelik sistemi indirip onu epey bir inceleyin hatta aynısını kopyala yapıştır yapmadan yazın ben html i öyle öğrendim program üzerine çalışıyorum ama htmlde aynısını yazarak öğrenmiştim sende aynısını yaz mantığını kavrayınca bulursun Genellikle ilk deneyimlerde hata alırsın sürekli dene hani hatanı bulamıyorsan baştan başla bu şekilde geliş php geniş bir yazılım dili bende inşallah öğrenirim sana şuan pek bir bilgi vermedim ama yakında öğreneceğim phpde web programlama bitince ayrıca bir yazılım dilide öğrenirsen sonra phpde sıkıntı çekmezsin çünkü birbirine benzer yazılım dilleri oluyor genellikle o yüzden birini karıştırırsan diğerinden aklına gelir her neyse pek anlatamadım üzgünüm ama dediğim gibi bir örnek indirip deneyebilirsin

Gerçekten öğrenme arzun varsa hazır kod alıp devam etmek yerine mantık kavramaya çalışabilirsin. Bu istediğini yapmak için gerekli olan şeyler şunlar;
  • $_SESSION global'ini anlamak,
  • MySQL Select işlemleri,
  • HTML Form yapısı.

Yeni konular

Geri
Yukarı