PHP vs ASP.NET

Tamamen kullanım alanına göre değişir. ASP.NET kurumsal ve güvenlik gerektiren uygulamalar için çok tercih ediliyor. Ayrı MVC ve katmanlı mimari tabanlı uygulamalar oluşturmak çok daha kolay. Code-first ve migration yapısı daha işlevsel.

PHP'de ise bu code-first çalışma disiplini için Laravel gibi frameworkler var. Kullandım, ASP.NET kadar net kurallara dayanmadığı için "formal" kod yazmak kolay değil. Daha salaş uygulamalar ortaya çıkıyor.

Yani kısaca basit uygulamalar (blog, basit scriptler) için PHP, karmaşık ERP, CRM gibi sistemler için ASP.NET.

İkisi arasından PHP.
Bu cevabı yazarken ASP.NET'in kullanım alanlarını bilmediğini varsayıyorum. Yoksa böyle kestirip atmazdın.

@The Anorak güvenlik açısından bir fark var mı?
ASP.NET çok ama çok daha güvenli. Bunun için bulunan Owin vb. kütüphaneler var. Hiçbir kurumsal web sistemlerinde PHP kullanıldığını görmezsin. KVKK koşullarını sağlamak PHP'de daha zor.

Yani kısaca basit uygulamalar (blog, basit scriptler) için PHP, karmaşık ERP, CRM gibi sistemler için ASP.NET.
Kolay kullanımı, ücretsiz olması nedeniyle PHP önerdim. Elbette isteyen istediğini seçer aralarında çok büyük farklar olduğunu düşünmüyorum. Biraz ASP yandaşlığı yapmış gibisiniz. Bu arada PHP ile basit script blog örnekleri çok alakasız olmuş. En basit örnek: Facebook.

Kolay kullanımı, ücretsiz olması nedeniyle PHP önerdim. Elbette isteyen istediğini seçer aralarında çok büyük farklar olduğunu düşünmüyorum. Biraz ASP yandaşlığı yapmış gibisiniz. Bu arada PHP ile basit script blog örnekleri çok alakasız olmuş. En basit örnek: Facebook.
Facebook artık PHP olmaktan çıktı. PHP'nin bir forkunu (bkz. HACK) kullanıyor. PHP ile ASP'nin arasında nasıl olur da çok büyük farklar olmaz?

En basitinden biri scripting biri komple bir programa yapısı. Biri high-end, diğeri low-end. Bu konuda bir araştırma yapmanı öneririm.

PHP ile karmaşık mimari barındıran uygulama yapımı artık tercih edilmiyor. Tercih etmek de açıkçası amelelik olur.

Kolay kullanımı, ücretsiz olması nedeniyle PHP önerdim.
Ek olarak ASP.NET de ücretsiz.

Uzun süre PHP kullanarak uygulama geliştirdim (2015 - 2019). O dönemler bilgim şu anki kadar iyi değildi. Şu anki aklım olsaydı o uygulamaları PHP ile geliştirmezdim. Model migrate etmek için PHP Laravel'de uzun satırlarca kod yazmak gerekiyor. ASP.NET'de ise Nuget ile 1 sn'de migration kodlarını scaffold ediyorsun. Kullanım açısından da çoğu yönde ASP.NET daha kolay.

Ne çapta işler yapıyorsun bilmiyorum ama sanırım büyük projelerde bulunmamışsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı