Pianoya org ile başlanır mı?

Belirli bir yere gelmekten kastın konser pianisti olmaksa onun yolu burada anlattığımdan çok farklı bak.

Bu cümlene istinaden verdim ben tavsiyelerimi.

Senin yaşında olan konservatuar öğrencileri. Yani lise 1'e giden bir konservatuar öğrencisi ilkokul 5'ten sonra giriyor (sanırım şu an yarı zamanlı). Senin orta okulda aldığın bütün dersleri alıyor. (Mat, Türkçe vs.) bunun yanında haftada 2 saat branş, 4 saat solfej, müzik tarihi şu bu bir ton bu konuyla alakalı ders alıyor. Liseye geldiğinde solfeji bitirmiş oluyor armoniye başlıyor.

Bütün bu süreçte her gün 4 saat enstrumanına çalışmazsa azar işitiyor.

Şimdi bu süreçlerden geçmiş biriyle kendini kıyaslama. Hedefin de bu olmasın zaten o başka bir yol. Bu demek değildir ki piano çalamazsın müzikte kendini geliştiremezsin. Çok insan tanıdım piano çalan konservatuar mezunu olmayan ama taş çıkartan bu işten ekmek yiyen.

Sen bir başla bakalım hayat seni nereye götürecek. Buradan yazdıklarım çok boşa atış oluyor müzik kulağın var mı yok mu onu bile bilmiyoruz. Konu pianoya orgla başlanır mı sorusundan ben müzisyen olabilir miyim sorusuna döndü.

Bütün bu soruların cevabı hem evet hem hayır çünkü tamamen senin müziği hayatında nereye konumlandırdığınla alakalı olacak gidişat.

Benim gibi 0'dan başlayan solfeji ne kadar sürede öğrenir. Yani gerekirse 24 saat de ayırırım öğrenmek için.

Piyanodan çok anladığım söylenemez fakat org ile piyano arasında farklılıklar olduğunu biliyorum. Zamanında dijital piyano ve org çalardım. İkisi de farklı beceriler veriyor. Her ne kadar görüntüde benzerlik olsa da piyano, orga göre zor gelir. En azından bana öyle geldi. Tavsiyem piyano için org almaman ve piyano için para biriktirmen. Aklıma istemsizce şu geldi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aklıma istemsizce şu geldi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hahah yazık olmuş. Ama gerçi bu düğüncü tayfaya hiç acımıyorum. İki düğüne gider çok rahat çıkartır onun parasını.

Tuş ağırlığı piyanoya yakın ve bası şiddetine göre tepki veren, en az 5 oktavlık bir cihaz yararlı olur, ama böyle bir orgun size gerekmeyecek özelliklerini de satın almak yerine uygun fiyatlı, mobilyasız bir dijital piyano bakmanız en mantıklısı.

Tamam çok güzel. O zaman bir deneme yapalım bakalım. Youtube ve Google kullanarak nota okumayı öğrenebilecek misin ?

Tabiki başında öğreten biri olsa çok daha kolay olur. Sonuçta müzik ve özellikle enstruman öğrenme süreci çok büyük oranda usta çırak ilişkisine dayalıdır. Fakat iş başa düştü diyelim bakalım ne yapabileceğiz tek başımıza bunu bir test edelim.

Solfej dersi, nota öğrenmek, müzik notaları, how to read sheet music, beginner lesson learning music notes gibi anahtar kelimeler kullanarak bir araştırma yap bakalım ne sonuçlar çıkacak bunlarla biraz haşır neşir ol.

Takıldığın bir yer olursa çekinme sor yardımcı oluruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı