Picocell, Femtocell ve GSM Saldırıları

Krasnilyev

Hectopat
Yer
Antalya
Herkese merhabalar.
Merak ettiğim bir konu var; Linux üzerinde Femtocell gibi bir cihaz kullanarak çevrede bulunan telefon sinyallerini yakalayıp bu sinyal kaynaklarına ait telefon numaraları ifşa edilebilir mi? Sanırım telefon sinyalleri kendisine en yakın baz istasyonu üzerinden veri transferi yapıyor ve bu işlem için herhangi bir güvenlik protokolü bulunmuyor. En azından bir GSM baz istasyonuyla yaptığı iletişimde baz istasyonuna giden sinyal herhangi bir kimlik doğrulaması vb. işleme tabii tutulmuyor diye biliyorum. Bildiğim kadarıyla RF devreleri kullanılarak ortadaki adam saldırısı ile belli frekans aralıklarındaki sinyaller yakalanıp bunun üzerinden aktarılan veriler çalınabilir. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Bu olay Femtocell gibi bir cihaz ile yapılabilir mi? Ayrıca Femtocell ile Picocell arasındaki farklar nelerdir? Aydınlatırsanız sevinirim. GSM, frekanslar vb. konularda çok fazla bilgim yok. Ayrıca bunu sadece telefonlarla ilgili bir güvenlik açığı oluşup oluşmayacağı hakkında bilgi edinmek için soruyorum, yanlış anlaşılmasın. 😃

Konu hakkında bilgim yok ama bana çok kolay geldi. Gerçekten bu kadar basit mi bu olay?

Geri
Yukarı