Pil ile şerit LED nasıl çalışır?

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Duvar rafının üzerinde 1 metrelik şerit LED kullanmak istiyorum. Duvardan aşağıya kablo sarkmasını istemiyorum ve bu sebeple pil ile çalıştırmak niyetindeyim.
Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum :)
lehim işleri az buçuk elimden gelir.

Kullanım senaryoları;
  1. Tek renk sarı şerit LED olabilir. (kontrolcüye gerek kalmaz.)
  2. RGB şerit LED olabilir. (bu LED'i kontrol edecek cihazı aşağıda yazdım. Hesaplamalara onu da dahil edelim.)
  3. ARGB şerit LED olabilir. (bu LED'i kontrol edecek bir cihazım yok. Buna uygun kontrolcü de tavsiye ederseniz sevinirim)

Elimde olan malzemeler;
  • WS2812b ARGB şerit LED.
  • RGB 5050 3 çipli şerit LED.(metrede 60 LED)
  • ARILUX SL-LC 01 kablosuz RGB kontrolcü.
  • 18650 pil 6 adet (2 tanesi Sony vtc6 diğerlerini hatırlamıyorum)
  • Şarj edilebilir ve edilemez kalem piller(aa).

Son düzenleyen: Moderatör:
Duracelin 9v piliyle tek renk 3 çipli 50 cm led gayet güzel yanıyordu. Ama şunu belirtmete fayda var 7 24 ledler açık olacaksa o ledlere pil dayanmaz. Ayrıca bir elektirikçiden yardım alarak seri bağlamayla daha uzun ledleri pille çalıştırabilirsin ama pillerin tabiki daha erken biter nerden bakarsan masraf bir 9v pil duracel 20 tl. Ayrıca doldurulabilir lion pillerle de halledebilirsin.

En basit yöntem ufak 12V kurşun asit akülerden almak, yaklaşık 40TL civarına temin edebilirsin. Lityum pil için hem özel şarj devresi gerekecek hemde DC to DC converter. Eğer lityum ile yapacaksan hepsini paralel bağlayıp DC to DC boost converter ile 12V olarak sabitlemeni öneririm. Yalnız akım değerine dikkat et çünkü voltaj dönüştürücülerinin maksimum akım değerleri çıkış verdiği değil çektiği akımı gösteriyor. Yani 4V'tan 12V yapınca ve LED 1 amper çekiyorsa voltaj yükseltici en az 3 amper çekecek.

Geri
Yukarı