Pilot olma yolu

memremizhan

Decapat
Daha fazla  
Ben 8.sınıf öğrencisiyim ve ileride pilot olmak istiyorum. Küçüklükten beri uçakları severim ve bu meslek hayalim. Fakat bu mesleğe girmek gördüğüm kadarıyla olağanüstü derecede zor. Şimdiden hazırlıklara yavaş yavaş başlamak istiyorum.

Bu sene sınav olduğu için ev-okul okul-ev yapıyorum ve fazla hareket edemiyorum. Boy olarak 1.65-1.70 arasındayım. Sağlık ocağında boy 1.68 çıktı fakat ayakkabıyla, o süreden beri biraz uzadım. Önceki yıllarda bütün yaz bisiklet üzerinde gezen biriydim. Sağlık konusunda baba tarafından şeker olduğu için dikkatli oluyorum. Bende henüz şeker yok ve olmasını istemediğim için şeker tüketmeyi ciddi derecede azalttım. Egzama alerjim var fakat sıkıntı olur mu bilmiyorum. Yani sağlık sorunları açısından durum ne çok iyi ne de kötü. Alerji dolayısıyla göz altları da ayrı bir durum. Görmede sorun yok ama.

Dil olarak ingilizcede yaşıma göre fena bir seviyede değilim, ingilizcemi ileri seviyeye kadar geliştirip yanına Almanca, Fransızca, Rusça gibi diller eklemek istiyorum.

Lise hedefim yeni açılan bayraktar uzay ve havacılık lisesi. 60 öğrenci aldığından ve Türkiye'de tek olduğundan dolayı fazla tarep görecek, bu da işimi çok zorlaştırıyor.
Ankara'da olmam bu açıdan çok iyi. Ders başarım okul notlarından bağımsız olarak (zaten kafası çalışan 100 alıyor) iyi bir seviyede. Üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorum fakat durumlar malum, 5 bin dolar bile 137 bin TL civarı. Yurt dışına gidebilir miyim orası şu anlık belirsiz. Bu durumda THY de burslu olarak okumak zorundayım ve yine çok çok fazla çalışmam gerekecek.

Her şeyi geçtikten sonra, iş imkanları nasıldır? Türkiye'de pilot olarak rahatça işe girebilir miyim, maaşı nasıldır, yurt dışında iş imkanları nasıldır, maaş ne kadardır; eğitim, sağlık, dil konularından başka aranan bir özellik var mıdır?

En son baktığımda yurt dışında da pilot açığı vardı. İyi bir eğitimle yurt dışında işe girme durumu nasıl olur? Lisans ve eğitim ücretleri ne kadardır?

THY Akademi kapatıldı mı hala açık mı bilmiyorum.

İş imkanı en yüksek olan mesleklerden birisi pilotluktur fakat derslerinden ziyade bu okul süreci boyunca en basitinden uçuşa uygunluk belgesinin bile 15.000₺'den başladığını unutmayın. Giriş seviyesinde, yani ekstrem niteliklere sahip olmadan uçak uçurabilmek için gerekli sertifika ve sınavlara ödediğiniz para 1.300.000₺'ı aşıyor.

İş imkanı en yüksek olan mesleklerden birisi pilotluktur fakat derslerinden ziyade bu okul süreci boyunca en basitinden uçuşa uygunluk belgesinin bile 15.000₺'den başladığını unutmayın. Giriş seviyesinde, yani ekstrem niteliklere sahip olmadan uçak uçurabilmek için gerekli sertifika ve sınavlara ödediğiniz para 1.300.000₺'ı aşıyor.
O zaman yurtdışında bir yandan çalışarak okumam gerekiyor. THY Akademi kapandı mı biliyor musunuz? Hiçbir yerde "Evet, kapandı" gibi net bir ifade göremedim.
Teşekkürler.

O zaman yurtdışında bir yandan çalışarak okumam gerekiyor. THY Akademi kapandı mı biliyor musunuz? Hiçbir yerde "Evet, kapandı" gibi net bir ifade göremedim.
Teşekkürler.
Hala eğitim veriyor gözüküyor. Yine de görüşmek istersen;Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi

Burslu okusam bile 1 milyonun üstünde bir parayı sadece uçmak ve sertifika için mi veriyor.

21 yaşındayım YBS okuyup 2 sene boyunca yazılımcı olacağım ve yaklaşık 4 5 sene içerisinde bu mesleğe kendimi adayıp, çok iyi hazırlanıp 50k euro gibi miktara ulaşıp 1 2 sene içinde yurt dışında pilotaj eğitimi alıp 26 27 yaşında pilot olma gibi hayalim var. Diğer bir ihtimal ise yazılımda biraz gelişeceğim ama 2 yıl sonraki YKS sınavına hazırlanıp 28 yaşına kadar üniversite hayatı ve yazılımcı olarak hayatımı devam ettireceğim. Bu iki hayat arasında kaldım. Tavsiyen olur mu?

21 yaşındayım YBS okuyup 2 sene boyunca yazılımcı olacağım ve yaklaşık 4 5 sene içerisinde bu mesleğe kendimi adayıp, çok iyi hazırlanıp 50k euro gibi miktara ulaşıp 1 2 sene içinde yurt dışında pilotaj eğitimi alıp 26 27 yaşında pilot olma gibi hayalim var. Diğer bir ihtimal ise yazılımda biraz gelişeceğim ama 2 yıl sonraki YKS sınavına hazırlanıp 28 yaşına kadar üniversite hayatı ve yazılımcı olarak hayatımı devam ettireceğim. Bu iki hayat arasında kaldım. Tavsiyen olur mu?

Hocam lisans için 50k euro yeterli olmayabilir bence üniversiteden mezun olduğun zaman cadet ve mpl programlarına başvur.

Hocam lisans için 50k euro yeterli olmayabilir bence üniversiteden mezun olduğun zaman cadet ve mpl programlarına başvur.

Çok bir araştırmam yok ama 2 senelik programlar için 20 30K isteyen okullar gördüm ben de garanti olması amacıyla 50K yuvarlamıştım. Detaylı araştırma sonucu bu parayı kazanamayacağımı düşünürsem en kötü 2 yıl YKS hazırlanır 23 yaşında pilotaj giderim ama 28 yaşına kadar üniversite hayatı da korkutuyor ne kadar yazılımcı olacak olsam da. detaylı araştıracağım.

Hocam ben seneye uçuş okulunda ATPL eğitimi alacağım o yüzden 2-3 aydır çok yoğun bir şekilde araştırıyorum dediğiniz fiyatlar büyük ihtimalle PPL lisansı içindir. ATPL içinse bile muhtemelen karşınızamin 30-40k dolar extra ücret çıkaracaklar. En düşük bulduğum fiyat 50k euro oda Yunanistan da orada da barınma yeme vs. gibi extra ücretler çıkacak.

Çok bir araştırmam yok ama 2 senelik programlar için 20 30k isteyen okullar gördüm ben de garanti olması amacıyla 50k yuvarlamıştım. Detaylı araştırma sonucu bu parayı kazanamayacağımı düşünürsem en kötü 2 yıl YKS hazırlanır 23 yaşında pilotaj giderim ama 28 yaşına kadar üniversite hayatı da korkutuyor ne kadar yazılımcı olacak olsam da. Detaylı araştıracağım.

Hocam ben seneye uçuş okulunda ATPL eğitimi alacağım o yüzden 2-3 aydır çok yoğun bir şekilde araştırıyorum dediğiniz fiyatlar büyük ihtimalle PPL lisansı içindir. ATPL içinse bile muhtemelen karşınızamin 30-40k dolar extra ücret çıkaracaklar. En düşük bulduğum fiyat 50k euro oda Yunanistan da orada da barınma yeme vs. gibi extra ücretler çıkacak.
Toplam 2 yıllık eğitimler için barınma vs dışında en az ne kadar çıkar cebimizden peki? bir çok kişi 2 yıllık programların 30 40K olduğunu anlatıyor yuvarlasak bile 50K olsun diye düşünmüştüm. Ayrıca Avustralya hayalim vardı fakat ANAC gibi bir yer bile 4 milyon tl istiyor sanırım daha hem çalışma hem vatandaşlık için Kanada en iyi yer gibi duruyor. Çok daha detaylı araştırmayı yazın yapacağım fakat ben şimdi oturup 2 sene sınava hazırlansam ve 28 yaşında mezun olsam Türkiyede yurt dışı için ihtimalim kalıyor mu onu bile bilmiyorum o yüzden en iyi ihtimal yurt dışı okulları

Geri
Yukarı