BURKOZA

Kilopat
Yer
Şarköy, Tekirdağ, Türkiye
Daha fazla  
Merhabalar, bundan tam 1 ay önce Millenicom'dan VDSL 100 Mbps'a kadar gerçek sınırsız paketi ile internet hizmeti almaya başladım. Bana aylık 11 TL karşılığında tahsis ettikleri modem TP-Link'in VN020-F3 modeli bir modemiydi. Bu modem hiçbir şekilde yazılım güncellemesi almıyordu ve ben modemin aşırı ısınmasından mütevellit güvenemeyip Millenicom'u aradım ancak onlar modemi bize UPS ile göndermelisiniz, başka kargoyla anlaşmamız yok deyip 15 günlük cayma süresi boyunca yardımcı olmadıkları için, ben de maalesef paraya kıyıp Keenetic'in Omni DSL model modemini satın aldım. Bu modemi Eylül ayının 25. günü satın aldım ve 26. günü öğleden sonra kargodan teslim aldıktan hemen sonra, kurulumunu yapıp kullanmaya başladım.

VN020-F3'ü kullanırken, Valorant'ta aldığım ping değerleri 23-25 arasında idi. Keza aynı şekilde Omni DSL'i kullandığım ilk 4 gün boyunca da Valorant'ta 23-25 arası ping almakta idim ancak bu ayın 2'sinden sonra ne oldu bilinmez fakat, Valorant'ta pingim bir anda 30-32 seviyelerine çıkmaya başladı. Keza acaba sorun modemden midir diye VN020-F3'ü tekrar takıp kullanmaya başladım fakat o modem ile VALORANT Türkiye sunucusuna bağlandığımda, yine 30-32 bandında idi pingim.

Bunun üzerine traceroute testleri yaptım ve karşılaştığım durum(lar) açıkçası şaşırtıcıydı. Çok fazla hop noktası vardı ve bazı noktalarda bağlantı zaman aşımına uğruyordu. Sizce bu durum neden oluyor olabilir? Yani açıkçası ben bu ping artışının benden kaynaklandığını zannetmiyorum çünkü. Aynı şekilde aşağıya hat değerlerimi de bırakacağım ve biliyorum, SNR değerim düşük (Omni DSL'de varsayılan ayarda kullanıyorum ve ayrıca SNR'ı yukarı çeksem dahi pinge pozitif etkisi olmadı) ve hat zayıflaması değerim indirme tarafında biraz fazla, kabloda ek var ve telefon kablosunu değiştirdikten sonra yeniden ping testlerini yapacağım tabii ki ancak kabloda ek olduğu hâlde 23-25 civarından 30-32 civarına çıkması, Millenicom yada TT ile alakalıdır diye düşünmekteyim. Traceroute ve hat değerlerimi görsel olarak ekliyorum. CGN IP havuzunda olduğum için, IP adreslerini kapatma gereksinimi duymadım. Zaten modemi resetleyince, IP otomatik olarak -sözde- değişiyor.

Dosya Ekleri

• hat_degerleri.JPG
    hat_degerleri.JPG
    37,4 KB · Görüntüleme: 153
  • ping_google.JPG
    ping_google.JPG
    35,1 KB · Görüntüleme: 140
  • traceroute_cloudflare.JPG
    traceroute_cloudflare.JPG
    75,3 KB · Görüntüleme: 151
  • traceroute_lux_valve_net.JPG
    traceroute_lux_valve_net.JPG
    79,6 KB · Görüntüleme: 133
  • traceroute_riotgames_tr_lol.JPG
    traceroute_riotgames_tr_lol.JPG
    72,6 KB · Görüntüleme: 136
  • traceroute_valorant_1.JPG
    traceroute_valorant_1.JPG
    71,7 KB · Görüntüleme: 115
  • traceroute_valorant_2.JPG
    traceroute_valorant_2.JPG
    64,8 KB · Görüntüleme: 109
  • traceroute_vie_valve_net.JPG
    traceroute_vie_valve_net.JPG
    68,9 KB · Görüntüleme: 107
  • tracert_google.JPG
    tracert_google.JPG
    62,3 KB · Görüntüleme: 101
  • hiz_degerleri.JPG
    hiz_degerleri.JPG
    32,4 KB · Görüntüleme: 129
Son düzenleyen: Moderatör:
Türk Telekom'da bu tarz bir durum yaşadığım zaman müşteri hizmetlerini arıyorum, zaten onların sisteminde de bağlantımda anlık kopmalar olduğu gözüktüğü için ekipleri yönlendiriyorlardı. Millenicom'da sistem nasıl işliyor bilmiyorum.

Ama modeme giren telefon kablolarını kontrol edin, deforme var mı diye. Eğer hem telefon hem de modem kullanıyorsanız telefonu iptal edin. Bina girişinden gelen kabloyu direkt modeme takmayı deneyin.

Ya bugünlerde herkes de var hocam bu sorun.Ben Cs de 35 ping alırken artık 65 ms alıyorum ve tamamen saçma sapan yerlerde tur attırdıkları için. Aradım Türk Telekom'u ancak bir şey yapmadılar tabiki. Bende ne yapacağımı bilmiyorum.

Türk Telekom'da bu tarz bir durum yaşadığım zaman müşteri hizmetlerini arıyorum, zaten onların sisteminde de bağlantımda anlık kopmalar olduğu gözüktüğü için ekipleri yönlendiriyorlardı. Millenicom'da sistem nasıl işliyor bilmiyorum.

Ama modeme giren telefon kablolarını kontrol edin, deforme var mı diye. Eğer hem telefon hem de modem kullanıyorsanız telefonu iptal edin. Bina girişinden gelen kabloyu direkt modeme takmayı deneyin.
Sanırım konuyu okumadan yazmışsınız :) Telefon hizmeti yok kullandığım hat için. Ayrıca kabloda ek var diye yazdım zaten. Kabloda ek varken 23-25 arasında idi, hâlâ kabloyu değiştirmedim ancak 5 gün önce birden 30-32 bandına çıktı VALORANT'ta.
Ya bugünlerde herkes de var hocam bu sorun.Ben Cs de 35 ping alırken artık 65 ms alıyorum ve tamamen saçma sapan yerlerde tur attırdıkları için. Aradım Türk Telekom'u ancak bir şey yapmadılar tabiki. Bende ne yapacağımı bilmiyorum.
Sanırsam bu hop noktaları zaman zaman değişiyor veyahut çıkışlar, bilemiyorum. Ancak böyle durumların yaşanması gerçekten üzücü.

Geri
Yukarı