Ping sorunu yapmayacak modem önerisi

İlk bi taahüt varsa iptal ettirdiğinde ne kadar ödüyceğini felan sor. Sonra kapattırmadan ek olarak şunu söylüycen diyip tracert komutlarında TTNET serverlerinde yüklenme olduğunu ve bu sorunun internet gidip geldiğinde olduğunu söyle. Arıza kaydı alırlarsa iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı problemi yaşadığımdan dolayı Google'da sorunla il.gili araştırma yapıyodum ve filtreleme kısmına 1 hafta olarak sınırlama koydum. Neyse ki böyle bi post açıldığını görmem içime bi su serpti diyebilirim.

Öncelikle kendi sorunumdan ve uğraştığım ama çözüme kavuşamayan yollardan bahsetmek isterim ki ona göre çözüm sunabilirsiniz veya faydalanabilirsiniz.

25 Aralık gecesi gece 12'yi 1'e bağlayan saatlerde LoL oynarken kopma yaşadım. Bu kopma hergün gece 1-2 gibi olurdu fakat bu sefer kopma yaşandıktan sonra şöyle bir şeyi farkettim: 1-2 yıldır 58-65 ping civarında oynamama rağmen bağlantı geldikten sonra 85-90 oluverdi. Tabi böyle sorun oldu daha önce fakat WiFi kapatarak modem resetleyerek. Custom Game'de ping deneyerek hallederdim. Bu seferki dişli çıktı ve hala inatçılıkta üstüne yok. 3 gündür 40 kez modem resetledim. Her resetlememde custom game girdim oyundayken modem kapatıp açtım. Gerek 5 kişilik gerçek oyuncularla oyuna girdim modem resetledim yine olmadı. 3 günde 40 kezden fazla yaptım bunu en az 80 gördüm oda 40 tanede 1-2 tane.

Bunun dışında donanımsal olarak diğer modemi denedim. Gerek modem-pc gerek hat-modem arasında olan kablolar olsun hepsini yedekleriyle değiştirdim. Başka hat girişine taktım modemi öyle denedim. Oyunu sildim tekrar kurdum. Başka bilgisayarda 2 ayrı modemi denedim. Modemleri fabrika ayarlarına döndürüp tekrar kurulum yaptım. Yinede bu ping düşmedi. 3 gün oldu hala düşmedi. Bilgisayarımda virüs olduğunuda düşünmüyorum temiz kullanıyorum (veya öyle sanıyorum) Bu konuda virüs temizlemesine güvendiğiniz program varsa yazarsanız sevinirim ben advanced systemcare denedim ki genel olarak çoğu virüs programları aynı işlevi görüyor temizleme vasfında.

Yardım edebilecek birisi varsa lütfen yardım etsin. Ayrıca lütfen virüs program önerisi istedim diye program adı verip diğer yazdıklarımı geçiştirmeyin varsa yardımınız lütfen üstünde düşünün. LoL üzerinde gelecek umut ediyorum çünkü. Bu durum olursa tamamiyle biter olay.

Not: Önceden rasgele hız testi yaparken ping 9-10 gözüküyodu speedtest sitesi üzerinden. Şuan 50-60 ms.

Advantage System Care'i denedim işe yaramaz program bende kullandım. Ping'i fırlattı kayıt defterini değiştirdi. Zor toparladım. Malvarebytes programını kullan, Combofixle aylık 1 sefer tarat. Win 10 da desteklemiyor. Bende win 7 var ethernet kartını güncel tut. Antivirüs programında web kalkanı posta kalkanı gibi interneti kullanan yan hizmetler varsa kapat. Diyeceğim bu kadar.

Şöyle diyeyim bendede ayın ilk haftası özellikle cuma cumartesi akşamı ping sorunu oluyor. Tahminimce AKN bitince işten okuldan dönen herkes o akşam bir anda hızlı şekilde bağlanınca altyapı kaldırmıyor minimum 300ms ping ile (Dota ve CS:Go) paket kaybı (loss %.. diye geçer) ay ortasındaki 100ms de olduğu gibi minimum lagla oynuyorum ama o değer hep ay başı fırlıyor. Eskiden 50-70ms arası pingim olurdu. Ama 4.5G sistemi devreye girmeden 1-2 ay önce pingim 70-90ms'ye çıktı. 4.5G sisteminden sonra 90-110 arası oldu. Yaklaşık o zamandan beri saatine göre youtubedan 240p bile video izlenemez oldu. Bunda kullandığımız internet servislerinin Türkiye'ye ayrılan server hatlarınında yetersiz olmasıda baya etkili aslında. Yani demem o ki bu iş için bizim tarafımızdan yapılacak çok şey yok.

Türk Telekom reklamında Ronaldo'yu oynatmak. ''Fiberliyor fiberliyor'' diye uzun reklamlara para harcamak yerine altyapıya yatırım yapsaydı bu sorunu yaşamazdık. Açık ve net şekilde bence bu sorunun nedeni Türk Telekomun hem iç hattı hemde ülkeler arası portunun artık bu bağlantıyı kaldırmamasındandır. Normalde türkiyede her internet abonesine ortalama 5-15 mbps internet verecek altyapıları olmasına rağmen. AKN sistemi ile bir gruba 100 bir gruba 3 vererek ortalamayı koruyup. Ayın ortasından sonra herkese 3mbps vererek bu açıklarını kapatmaya çalışıyorlar. Şuan hepimiz AKN kaldırılsın diyoruz, hatta bir kısım ''altyapı var yalan söylüyorlar çıkar için yapıyorlar'' diyor. Asıl felaket eğer altyapı güçlendirilmezse 2 yıl sonra AKN kaldırınca olacak.

Selam arkadaşlar, konu ile alakalı olarak yaşadığım sorun ttnet kaynaklı bir sorunmuş.
Uzun süre kendileri de sorunu bulamadılar. Çabalarım sonuç verdi ve bulunduğum ildeki müdürlerine kadar ulaştım. Arızanın sebebi mahallemde bulunan kutudaki portların yoğun olması. Bir kaç sefer portumu değiştirdiler sonuç değişmedi, Akşam saatlerinde yoğunluktan ötürü pingim de ilk zamanlardaki kadar olmasa biraz yükseklik oluyor. Daha fazla yapacak bir şey yok mahalleme fiber gelmesini bekleyeceğim, yada başka bir internet sağlayıcı. Siz siz olun sakın ttnet'in yada modem şirketinizin tavsiyesiyle benim gibi hemen hareket etmeyin bana 650 TL'ye mâl oldular. Saygı ve sevgilerimle.

Ben de Acıbadem bölgesinden bağlanıyorum. Ancak Uydunette de ping sorunu yaşadım. Hangi sağlayıcıya geçeceğimizi şaşırdık...

Mustafa bey öncelikle;

Windows Komut Ekranı'nı açın. Ne olduğu hakkında bilginiz yok ise Google'a "CMD nasıl açılır" yazarak ulaşabilirsiniz.

Ardından "tracert google.com" (tırnak işaretleri olmadan) yazıp enterlayın. Ekranda 9-10 adımlı aşağıdakine benzer bilgiler gelecek.

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 39 ms 39 ms 39 ms 93.155.1.114
3 40 ms 40 ms 41 ms 81.212.72.189
4 77 ms 71 ms 87 ms 212.156.118.183

Burada sizin dikkate alacağanız kısım 2. bölümdür. 1. bölüm sizin modeminizden çıkış 2. ise modemden ilk bağlantı kurmuş olduğunuz yerdir. Sağlıklı bir bağlantıda 2. bölümde 15 Ms'ten yukarısı hattınızın interleaved modda olduğunu (FastPath moda geçmesi gereklidir) veya iç tesisatınızda bir sıkıntı olduğunu gösterir. Bu durumda siz ne modem takarsanız takın bu ping değeri DEĞİŞMEZ.

Bu durumda benim sizlere tavsiyem eve ekip çağırıp tesisat hızınızı ölçtürmeniz ve ölçüm sırasında gelen ekibin başında olmanız. Apartman içerisinde bakır kablo kullanıldığı için apartman girişi ile iç tesisatta 1-3 DB'lik düşüş normaldir (direnç konusunu ortaokulda hepimiz öğrenmişizdir) lakin işgüzar servis elemanları uğraşmak istemedikleri hatta konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için apartman girişinde 35 dB iç hatta 32 dB aldıklarını gördüklerinde sizlere iç tesisatınızı yeniletmenizi söyleyeceklerdir.

Burada dikkat etmeniz gereken konu Telekom'un hiçbir sıkıntının kendileri tarafından kaynaklandığını kabul etmemesidir.

Başınızdan geçen olayları son 2 yılda tecrübe ettim aynı yollardan geçtim, ilk önce AKK'den kaynaklı derler, sonraki ayı beklersiniz ardından modemde sıkıntı var derler size yeni modem aldırırlar veya modeminizi servise alırlar ancak probleminiz yine düzelmez, iç tesisatta sıkıntı var derler kendi imkanlarınız ile hat çekmenizi isterler bu konuda da sizi yalnız bırakırlar, elektrikçi peşinde koşar yeni hat çektirirsiniz probleminiz yine çözülmez.

Naçizane tavsiyem iç tesisatı kontrol ettirdikten sonra, ihtiyacınız yok ise ve iade edebiliyorsanız yeni almış olduğunuz modemi iade etmenizdir. En azından onun parası cebinizde kalsın. Probleminizi çözebilecek tek yer bağlı olduğunuz santraldir. Orada da standart personel çözemez bunu ve yine bu şahıslara kişisel çabanız ile ulaşabilirsiniz. Sürekli olarak Online işlem merkezinden şikayet kaydı oluşturun, her zaman olduğu gibi hattınızda bir problem bulunamamıştır olarak kapatacaklardır şikayet kaydını, yılmayın yenisini açın sıkıntınızı anlatın ve kişisel cep numaranızı yazın, problemin devamında hattınızı kapatmak istediğinizden bahsedin. Mutlaka santralden tarafınıza cep telefonunuz üzerinden dönüş olacaktır.

Merhaba.
Dediğiniz şekilde testleri yaptım ama bağlantı ve oyunlarda kopma sorunum devam ediyor. Acaba modemi değiştirmek faydalı olur mu? TTNET ADSL sınırsız kullanıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı