Ping ve Tracert testi için IP nasıl öğrenilir?

oneshottt

Decapat
Arkadaşlar PUBG Mobile oynarken sık sık pingim 200'lere çıkıp 40'lara düşüyordu. TurkNet'e konu ile alakalı yazdım. Sorun yaşadığınız oyun, site, server her neyse onunla alakalı CMD'den ping tracert testi yapın bize gönderin dediler. Sanırım PUBG Mobile server IP bilmem gerekiyor ki CMD ile testini yapayım. Doğru mu anlamışım PUBG Mobile server IP nereden bulabilirim?

Doğru anlamışsınız. Ben de bazen CS:GO'nun Viyana ve Frankfurt matchmaking sunucularına tracert veya pingplotter çalıştırıyorum. Ping sorunu olduğu zamanlar genelde birinci veya ikinci hoptan itibaren bir sıkıntı gözüküyor. Bu da bölgenizde yoğunluk olduğu anlamına geliyor. Tabi yine de bu testi yapıp onlara sunmanızda fayda var.

İnternette PUBG mobile sunucularının IP adreslerini bulamadım. Normal PUBG için çıkıyor. Bir de siz arayın. Ayrıca illa IP yazılacak diye bir şey yok. Eğer varsa domain de yazılabilir. CS:GO için örnek:
tracert vie.valve.net

domain veya IP olur.

Doğru anlamışsınız. Ben de bazen CS:GO'nun viyana ve Frankfurt matchmaking sunucularına tracert veya pingplotter çalıştırıyorum. Ping sorunu olduğu zamanlar genelde birinci veya ikinci hoptan itibaren bir sıkıntı gözüküyor. Bu da bölgenizde yoğunluk olduğu anlamına geliyor. Tabi yine de bu testi yapıp onlara sunmanızda fayda var.

İnternette PUBG Mobile sunucularının IP adreslerini bulamadım. Normal PUBG için çıkıyor. Bir de siz arayın. Ayrıca illa IP yazılacak diye bir şey yok. Eğer varsa domain de yazılabilir. CS:GO için örnek:
Tracert vie.valve.net

Domain veya IP olur.

İnternette birkaç IP girdim CMD'den. Bu bilinmedik IPleri komutta girmek PC'ye bir zarar verir mi acaba virüs falan?

Asla zararı yoktur. Zararı yalnızca birden fazla cihazla çok sık şekilde ping atılmasıyla olabilir o da sunucuyu çökertir. (DDoS saldırı mantığı) İstemciye, yani sizin cihazınıza zararı olamaz.

Çalışma mantığını da izah edeyim, daha iyi anlarsınız. Merak ediyorsanız buyrun.

ping komutu, hedef aldığı sunucuya sabit aralıklarla minik veri paketleri gönderir ve cevap bekler. Cevap geri geldiğinde bilgisayarınız geçen zamanı 1 milisaniyelik duyarlılıkla ölçüp size söyler. Bu değer ping oluyor. Eğer süreç uzun sürüyorsa (yüksek ping) veya paketlerin hepsine cevap gelmiyorsa (paket kaybı) bunun sebebi yalnızca sizin bilgisayarınız veya hedef sunucu olmayabilir. O sebeple sadece hedeflenen sunucu hakkında bilgi veren ping komutu yetersiz gelir. Bu sebeple trace route (Windows'ta tracert komutu ile kullanılır.) testine ihtiyaç duyuluyor. Dünya üzerinde hiçbir server(sunucu) veya client(istemci) doğrudan birbirine bağlanamaz. Sayılamayacak kadar çok güzergah oluşacağı için bu iletişim ağında bazı düğüm noktalarına ihtiyaç var. Bizim internet sağlayıcılarımızın ve yurtdışı ortaklarının bazı şehirlere koydukları yönlendiriciler vasıtasıyla hedefe giden güzergah üzerinde konumlandırılmış diğer yönlendiricilerden uygun olanları seçilerek bağlantı aktarılır. İşte bu yönlendiriciler arası bağlantıda veya kendilerinde sorun varsa bu da size yüksek ping, paket kaybı hatta tamamen kesinti olarak yansıyabilir. Trace route testi sadece hedefe değil, yol üstündeki yönlendiricilere de ping paketleri gönderir. Bunlardan birinde (örneğin 5 numaralı hop) sorun varsa, kendisinden sonraki yönlendirici ve nihayetinde hedef sunucuya olan bağlantıyı bozarak yüksek ping veya paket kaybına sebep olacağı için 6 numaralı hop ve sonrasında yüksek gecikme ve kayıp görülür.

İşte İSS'nin sizden tracert test sonuçları istemesinin sebebi budur. Ayrıca çalışma mantığı gereği size zarar gelmez.

Asla zararı yoktur. Zararı yalnızca birden fazla cihazla çok sık şekilde ping atılmasıyla olabilir o da sunucuyu çökertir. (DDoS saldırı mantığı) istemciye, yani sizin cihazınıza zararı olamaz.

Çalışma mantığını da izah edeyim, daha iyi anlarsınız. Merak ediyorsanız buyurun.

Ping komutu, hedef aldığı sunucuya sabit aralıklarla minik veri paketleri gönderir ve cevap bekler. Cevap geri geldiğinde bilgisayarınız geçen zamanı 1 milisaniyelik duyarlılıkla ölçüp size söyler. Bu değer ping oluyor. Eğer süreç uzun sürüyorsa (yüksek ping) veya paketlerin hepsine cevap gelmiyorsa (paket kaybı) bunun sebebi yalnızca sizin bilgisayarınız veya hedef sunucu olmayabilir. O sebeple sadece hedeflenen sunucu hakkında bilgi veren ping komutu yetersiz gelir. Bu sebeple trace route (Windows'ta tracert komutu ile kullanılır.) Testine ihtiyaç duyuluyor. Dünya üzerinde hiçbir server(sunucu) veya Client(istemci) doğrudan birbirine bağlanamaz. Sayılamayacak kadar çok güzergah oluşacağı için bu iletişim ağında bazı düğüm noktalarına ihtiyaç var. Bizim internet sağlayıcılarımızın ve yurt dışı ortaklarının bazı şehirlere koydukları yönlendiriciler vasıtasıyla hedefe giden güzergah üzerinde konumlandırılmış diğer yönlendiricilerden uygun olanları seçilerek bağlantı aktarılır. İşte bu yönlendiriciler arası bağlantıda veya kendilerinde sorun varsa bu da size yüksek ping, paket kaybı hatta tamamen kesinti olarak yansıyabilir. Trace route testi sadece hedefe değil, yol üstündeki yönlendiricilere de ping paketleri gönderir. Bunlardan birinde (örneğin 5 numaralı hop) sorun varsa, kendisinden sonraki yönlendirici ve nihayetinde hedef sunucuya olan bağlantıyı bozarak yüksek ping veya paket kaybına sebep olacağı için 6 numaralı hop ve sonrasında yüksek gecikme ve kayıp görülür.

İşte ISS'nin sizden tracert test sonuçları istemesinin sebebi budur. Ayrıca çalışma mantığı gereği size zarar gelmez.

Çok iyi anladım teşekkürler. PUBG Mobile ile ilgili bir IP ya da domain araştırıyorum. Doğrusunu bulup testi yapacağım. Valorant'ın Türkiye IP serverını buldum fakat onda da testte ilk 2 hoptan sonra diğerleri * simgesi çıkıyor. Nedenini çözemedim sanırım yanlış ip.

... ilk 2 hoptan sonra diğerleri * simgesi çıkıyor...
Paket kaybı, yanlış IP, internet arızası, sunucu çökmesi vs. çeşitli sebepleri var diye biliyorum. * simgesinin anlamı ilgili hop tarafından pakete cevap gelmemesi yani paket kaybı demek. Tabi her görüldüğü yerde kayıp var diye yorumlanmaz. Bazı hoplar gereksiz yoğunluk yaşamamak için veya diğer bazı sebeplerden dolayı kasten paketlerin bir kısmına cevap vermeyebilir. Sonraki hoplarda da * çıkıyorsa o zaman sıkıntı var demektir. Çünkü bu hoplar zincir baklası gibi. Birisinde kayıp varsa kendisinden sonrasına da veri sağlıklı gitmez.

İlk iki hop sırasıyla sizin modeminizi ve bağlı olduğunuz santral/saha dolabını gösterdiği için, bundan sonra komple sorunlu göstermesi tuhaf. Ya hepten bölgesel sorun var ya da sizin dediğiniz gibi hedef IP yanlış olabilir. Başka da sebep bilmiyorum açıkçası.

Kod:
49.51.134.54     
101.32.110.38
Arkadaşlar Pubg Mobile Avrupa sunucusunun ip adresi bu şekilde traceroute ve ping testi yapmak isteyenler deneyebilirler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı