Ping'i yükleme hızı mı etkiler indirme hızı mı?

İkisi de etkiler fakat yükleme hızı daha düşük olduğu için onun düşmesi, indirme hızının düşmesine göre daha çok pingini yükseltir. Ayrıca indirme ve yükleme hızınız paketiniz nedeniyle düşük olsa bile sizin kabloyla bağlanıp bağlanmamanız, internetin size geldiği merkeze olan uzaklığınız da etkilidir.

Bağlandığınız sunucunun konumu en etkili etken. Trabzon'da yaşarken 100 Mbps indirme, 5 yanlış hatırlamıyorsam da 5 Mbps yükleme hızım vardı. Şu an Bursa'da ADSL ile 8 Mbps indirme, 1 Mbps yükleme ile Trabzon'a göre daha düşük pingim var.

Hatta LoL sunucusu Almanya'dan Türkiye'ye alındığında pingim 70-75 den 18 seviyelerine kadar düştü.

Ping değerini etkileyen pek çok etken var. Kullandığınız altyapı türü, bağlandığınız sunucunun konumu, bağlandığınız sunucunun yoğunluğu vb. Bunlar hep ping değerini etkileyen şeylerdir. Download ya da upload hızı yüksek diye ping değeri çok iyi olacak diyemeyiz.

Altyapı, bağlantı tipi ve sunucuya olan uzaklık etkileyen 3 temel faktördür.

Altyapı açısından genelde sıradan insanların pek de yapabileceği bir şey yok. Büyük şehirlerde daha güzel altyapı var.

Genellikle Türk sunucu hostları İstanbul'da oluyor, bu bağlamda oraya yakın olanın pingi daha iyi olur. Yine, yabancı sunucular için de İstanbul'da olmanın avantajı var zira genelde yabancı sunucular Avrupa tarafında Almanya veya Fransa temelli oluyor.

Bağlantı tipine gelirsek fiber kullanıcıları bariz olarak daha iyi ping alır.

İndirme ve yükleme hızına gelirsek bunlar aslında etkilemez diyemesek de etkilediği de tartışmaya açıktır. Elbette en azından bu ikisi uyum içerisinde ve belli bir seviyede olmalıdır.

Yazdığım 3 faktörden hepsi de birbiriyle uyumlu olmalıdır. Yani, her zaman sunucuya en yakın olan en iyi ping değerini almaz veya her zaman fiber olan en iyi pingi almaz.

Ping kelimesi, sunucuya bir istek gönderdikten sonra siz cevabı alana kadar geçen süreyi belirtir. Milisaniye ile ölçülür.
Sunucuya bir istek gönderirken yükleme (upload) yaparsınız. Sunucudan cevap alırken indirme (download) yaparsınız. Yani ikisi de ayrı ayrı etkilidir. Dolayısıyla indirme ve yükleme hızlarını etkileyen her şey ping süresini etkiler. Altyapı kalitesi, sunucu mesafesi, sunucu donanımı, istemci donanımı, kablolu ve kablosuz bağlantı arasındaki fark...

İkisi de etkiler fakat yükleme hızı daha düşük olduğu için onun düşmesi, indirme hızının düşmesine göre daha çok pingini yükseltir. Ayrıca indirme ve yükleme hızınız paketiniz nedeniyle düşük olsa bile sizin kabloyla bağlanıp bağlanmamanız, internetin size geldiği merkeze olan uzaklığınız da etkilidir.
Benim İnternetim Youtube Video Atarken Yarım Kalıyor 4 Saat bekliyorum iptal ediyorum ve pingim 1700 oluyor ve bu 1 hafta sürüyor ama yüklemediğim zaman ise pingim 50 di ben bıktım artık bu vodafone'den

Geri
Yukarı