Pingplotter doğru sonuçları gösteriyor mu?

Ben de Superonline PoP'larını kullanan Millenicom'da TT'ye göre daha yüksek ping görmüştüm. Çünkü hem yurtiçinde çok dolaştırıyor hem de yurtdışı çıkışı iyi değildi. TT yurtiçinde nispeten iyi. TT 11, Superonline 13, Türknet 8 hop ile Valve'ye ulaştıyordu benim testlerimde.

Neticeye baktığımızda yurdumuzdaki İSS şirketleri yurtdışı bağlantıları olarak epey kötü. Biz de alışmadığımız için 40-50 ms değerlerine iyi diyoruz. Yukarıda pingplotter görüntüsü paylaşmış arkadaşın testinde TT'nin yurt dışındaki yönlendiriciye çıkışında bir anda 30 ms değerine çıktığı ve Valve Viyana sunucusuna geçerken 45 olduğu görülüyor. Yıllardır hakim altyapı sahibi olan şirketin yüzünden biz bunu iyi/normal belledik.

Geçen ay Dr. Taylan Yıldız'ın Twitch'te yaptığı yayında Sangal'ın koçu hardstyle İstanbul'dan <30 ms ping alınmasının mümkün olduğunu ama şirketlerden ötürü elde edilemediğini ve bu sebeple 2018'deki Blast Pro İstanbul turnuvasında çok sıkıntı yaşandığını anlatmıştı. Turnuvaya katılan takımlar maç öncesi antrenman yapmak istediklerinde ping konusunda sıkıntı yaşamışlar. Çünkü normal gördüğümüz pinglerde oynayamamışlar. Türk oyuncular bu ping değerleri ile mi rekabet etmeye çalışıyorlar deyip çok şaşırmışlar. Sonrasında LAN üzerinden birbirleriyle oynamışlar sanırım.

Ping konusunda yaşanan sorunların bir numaralı sebepleri başta TT denen illet olmak üzere tüm İSS şirketleridir. Kendi başlarına atılım yapmak isteyen Türknet benzeri oluşumların önünü tıkamaya çalışıyorlar. Ancak şu anda aynı yerel altyapıda aynı hızda interneti daha ucuza, taahhütsüz ve daha iyi pingle vermeyi başarıyorlar.

İmkan varsa Türksat kablonet veya Türknet ikilisinden birisi tercih edilmeli.
Hocam ben genel olarak oyunları avrupa sunucularında oynuyorum siz hangi iss yi öneriyorsunuz? Mevcut internetim 200 mbps down 10 mbps upload olan superonline paketi. Bulunduğum bölgede Türknet giga fiber olsa ona geçmeyi düşünüyordum fakat malesef daha gelmemiş.

Bir de bu pingplotter görselini yorumlar mısınız hocam nasıl sizce?

Dosya Ekleri

• ping plotter techno 2.png
    ping plotter techno 2.png
    147,5 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Yukarıda aslında cevabını verdim. Eğer YAPA gelirse hiç düşünmeden Türknet'e geçin. Kablonet varsa o da olur. Şu an Türk Telekom üzerinden veriyorsa yine Türknet olur. Diğer şirketler hakkında pek bir şey diyemem.

Bu arada indirme gönderme hızı ping için çok önemli değil. İsterseniz 8 Mbps / 1 Mbps olsun. Oyununun sunucuyla iletişimi fazla band genişliğine ihtiyaç duymuyor. Önemli olan kısa yoldan ve çabuk varması. Yani ben mecburi ADSL kullanıcısı olarak CS GO matchmaking sunucularında çok sorun yaşamadım. Ancak bağlantı türü iyileşir ve altyapının bir kısmı veta tamamı fiber optik olursa ping iyileşmesi olur. Bu sebeple fiber altyapıyı kullanan varsa (İster 25 ister 1000 Mbps olsun) onu veya Kablonet'i tercih etmek lazım.

Yukarıda aslında cevabını verdim. Eğer YAPA gelirse hiç düşünmeden Türknet'e geçin. Kablonet varsa o da olur. Şu an Türk Telekom üzerinden veriyorsa yine Türknet olur. Diğer şirketler hakkında pek bir şey diyemem.

Bu arada indirme gönderme hızı ping için çok önemli değil. İsterseniz 8 Mbps / 1 Mbps olsun. Oyununun sunucuyla iletişimi fazla band genişliğine ihtiyaç duymuyor. Önemli olan kısa yoldan ve çabuk varması. Yani ben mecburi ADSL kullanıcısı olarak CS GO matchmaking sunucularında çok sorun yaşamadım. Ancak bağlantı türü iyileşir ve altyapının bir kısmı veta tamamı fiber optik olursa ping iyileşmesi olur. Bu sebeple fiber altyapıyı kullanan varsa (İster 25 ister 1000 Mbps olsun) onu veya Kablonet'i tercih etmek lazım.
Evet sonradan farkettim aşağıda belirtmişsiniz hangi iss daha iyi diye. Attığım son görseli yorumlar mısınız hocam? Ve ek olarak YAPA dediğiniz türknet'in kendi alt yapısı sanıyorum?

Attığım son görseli yorumlar mısınız hocam?
Görselde yorumlanacak bir şey gözükmüyor maalesef. Hedef sunucuyu bilmiyorum. (Yurtiçi? Yurtdışı?) Ayrıca yaptığınız sansür gereksiz. Orada gözüken hop adresleri internet servis sağlayıcısına ait cihazlardır. Sizin güvenliğinizle alakası yok. Aşağıdaki görselde olduğu gibi hedef sunucu adresi ve tüm hop noktaları gözükecek şekilde vie.valve.net sunucusu için çalıştırın.

YAPA dediğimiz şey hakkında da link bırakacağım. VAE varsa hız limiti, arıza giderme, santraldeki portların yönetimi TT elinde olur. YAPA varsa bunlar Türknet'in elindedir. Yani daha hızlı bağlantı (özellikle upload konusunda) ve hızlı arıza giderme olanağı var.

Dosya Ekleri

• images-22.jpeg
    images-22.jpeg
    33 KB · Görüntüleme: 61
  • images-21.jpeg
    images-21.jpeg
    52,6 KB · Görüntüleme: 77
Görselde yorumlanacak bir şey gözükmüyor maalesef. Hedef sunucuyu bilmiyorum. (Yurtiçi? Yurtdışı?) Ayrıca yaptığınız sansür gereksiz. Orada gözüken hop adresleri internet servis sağlayıcısına ait cihazlardır. Sizin güvenliğinizle alakası yok. Aşağıdaki görselde olduğu gibi hedef sunucu adresi ve tüm hop noktaları gözükecek şekilde vie.valve.net sunucusu için çalıştırın.

YAPA dediğimiz şey hakkında da link bırakacağım. VAE varsa hız limiti, arıza giderme, santraldeki portların yönetimi TT elinde olur. YAPA varsa bunlar Türknet'in elindedir. Yani daha hızlı bağlantı (özellikle upload konusunda) ve hızlı arıza giderme olanağı var.

Modem arayüzündeki IP adresiniz ve İnternet'te gözüken IP adresiniz aynı ise CGNAT uygulanmıyordur. Türknet'in elinde sınırlı IP olduğu için bunu uyguladığını biliyorum. Türknet'in bana verebileceği maksimum paket 75 / 6 mbps. Türk Telekom şu an bana 50 / 8 mbps veriyor. Bulunduğum bölgede maalesef YAPA yok. VAE üstünden hizmet veriyorlar. Peki VAE üstünden hizmet alsak bile yurt dışı çıkışları değişiyor mu? Dediğiniz gibi ping düşüşü olur mu? Yoksa Türk Telekom'la birebir aynı yolu mu kullanıyor?

Geçen ay dr. Taylan yıldız'ın Twitch'te yaptığı yayında Sangal'ın koçu hardstyle İstanbul'dan <30 ms ping alınmasının mümkün olduğunu ama şirketlerden ötürü elde edilemediğini ve bu sebeple 2018'deki blast Pro İstanbul turnuvasında çok sıkıntı yaşandığını anlatmıştı.

Zaten mümkün 30 ping altı Türkiye'de. Daha yeni internet hizmeti veren comnet PUBG Frankfurt sunucusuna 33 ms ile ulaştı. Yıllardır internet hizmeti veren Telekom'un şu zamana kadar 25-30 arası vermesini beklerdim.

Sorun o yurt dışı çıkışlarında fakat başka bir sorun daha var. Trafik sorunu var Telekom'da açık açık.

Daha dün bulunduğum bölgede sosyal medya uygulamalarına çok geç girebiliyorduk. Hiç girmiyorduk neredeyse. Tracert yapınca Google, YouTube, Facebook gibi birçok uygulamaya 15 ms alırken bir anda 50 ms çıkmıştı. Sofya'da bulunan pop noktası 15 ms yerine 40 ms ulaşıyordu.

Sosyal medyada trafik azalınca oyunlara olan ping değerleri VDSL altyapıda şak diye 30'lara kadar düştü. Amsterdama 45-48'lere düştü.

Sofya çıkışlarını falan düzeltmişler. Fakat oyunlardaki ping değerleri tekrardan yükselmeye başladı. Hangi oyuna girsem hep 50 ms görüyorum. CS:GO'da 29 kadar düştü VDSL ile.

Geri
Yukarı