C/C++ Pixel art oyun yapım aşamasında öneri

BossProxy

Femtopat
Daha fazla  
Ben uzun süredir bir oyun yapmak istiyordum ve birkaç hazırzlık aşamasındayım.
Pixel art üzerinde basit temeller ile bir hikaye temalı telefona oyun yapmak istiyorum.
Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var yani.

-Yardımcı olacak ücretsiz programlar bu tür işlerde yapılması gereken aşamalar veya öğrenilmesi gerekn bilgiler gibi şeyler.

- UE 4 kullanacağım bana daha kolay geliyor bu yüzden Blueprint ile ilgili çok bir bilgim yok ama neyi nerede kullanmam gerekeceğini de öğrenmek istiyorum.

*Kafamdaki sorular bunlar yardımcı olursanız sevinirim :)

Ben uzun süredir bir oyun yapmak istiyordum ve birkaç hazırzlık aşamasındayım.
Pixel art üzerinde basit temeller ile bir hikaye temalı telefona oyun yapmak istiyorum.
Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var yani.

-Yardımcı olacak ücretsiz programlar bu tür işlerde yapılması gereken aşamalar veya öğrenilmesi gerekn bilgiler gibi şeyler.

- UE 4 kullanacağım bana daha kolay geliyor bu yüzden Blueprint ile ilgili çok bir bilgim yok ama neyi nerede kullanmam gerekeceğini de öğrenmek istiyorum.

*Kafamdaki sorular bunlar yardımcı olursanız sevinirim :)
ue4 ile pixel art?

Yani bana blue prints daha kolay geldiği için öyle düşünüyorum.
Yoksa pixel art oyunları Unity'den C# ile yapıldığını biliyorum.
Unreal Engine 4 ile 2D pixel art oyun yapamazsın, motor sadece 3d destekliyor. En fazla 2d bakış açısında 3d modellerle yapılmış 3d bir oyun yapabilirsin. Buda 2.5D olur.
Gamemaker öneririm, basit ve çok iyi işler yapılıyor katana zero, undertale gamemaker ile yapıldı örnek. Bende denemiştim, aşırı basit bir motor. Yapması bedava ama android ve windows çıktısı almak paralı. O yoksa yapıştır Unity'e

Unreal Engine 4 ile 2D pixel art oyun yapamazsın, motor sadece 3D destekliyor. En fazla 2D bakış açısında 3D modellerle yapılmış 3D bir oyun yapabilirsin. Bu da 2.5D olur.
Gamemaker öneririm, basit ve çok iyi işler yapılıyor Katana Zero, Undertale gamemaker ile yapıldı örnek. Bende denemiştim, aşırı basit bir motor. Yapması bedava ama Android ve Windows çıktısı almak paralı. O yoksa yapıştır Unity'e.

Aslında kafamda birkaç soru işaretleri vardı ama teşekkür ederim.
Ben telefona yani Play Store bir oyun çıkarmak istiyorum.
Tamam peki Unity olsun diyelim.
-Fakat Unreal Engine ne tür oyunlar yapıp Play Store atabilirim.
-Ya da bunu yapabilir miyim Unreal Engine'nin APK çıktısı var mı?
-Son olarak ise Unity'de çok fazla kodlama gerektiriyor o kadar şeyi aklımda tutmak zor.
Bu konuda bir tercihin var mı?
-Kolayca kodlama için ya da kodlamayı kolayca öğrenmek için bir methodun var mı?

Aslında kafamda birkaç soru işaretleri vardı ama teşekkür ederim.
Ben telefona yani Play Store bir oyun çıkarmak istiyorum.
Tamam peki Unity olsun diyelim.
-Fakat Unreal Engine ne tür oyunlar yapıp Play Store atabilirim.
-Ya da bunu yapabilir miyim Unreal Engine'nin APK çıktısı var mı?
-Son olarak ise Unity'de çok fazla kodlama gerektiriyor o kadar şeyi aklımda tutmak zor.
Bu konuda bir tercihin var mı?
-Kolayca kodlama için ya da kodlamayı kolayca öğrenmek için bir methodun var mı?
Unreal Engine ile android çıktısı alabiliyorsun. dediğim gibi her türlü 2.5d ve 3d oyunlar yapabilirsin. C# zor bir dil değil, basit bir pixel art yapacağın için kodlamaya aşırı ihtiyaç duyacağını pek sanmıyorum ama duyarsan ChatGPT baya gelişti, kullanabilirsin. Kullanırkende hafif hafif öğrenirsin ne diyeyim. ChatGPT'den kullanmadan önce temel 1-2 saatlik c# videolarına bak yinede, unity dersleride izlemen gerekecek. Motor kısmında çok zorlanacağını sanmıyorum ama pixel art yapmayı biliyor musun bilmiyorum ama bilmiyorsan zorlanıp kötü bir şey ortaya çıkaracaksın diye düşünüyorum.

Unreal Engine ile Android çıktısı alabiliyorsun. Dediğim gibi her türlü 2.5D ve 3D oyunlar yapabilirsin. C# zor bir dil değil, basit bir pixel art yapacağın için kodlamaya aşırı ihtiyaç duyacağını pek sanmıyorum ama duyarsan ChatGPT bayağı gelişti, kullanabilirsin. Kullanırkende hafif hafif öğrenirsin ne diyeyim. ChatGPT'den kullanmadan önce temel 1-2 saatlik C# videolarına bak yine de, Unity dersleride izlemen gerekecek. Motor kısmında çok zorlanacağını sanmıyorum ama pixel art yapmayı biliyor musun bilmiyorum ama bilmiyorsan zorlanıp kötü bir şey ortaya çıkaracaksın diye düşünüyorum.

Pixel art benim yeni hevesim yani bu ilklerde hep bir hata falan olur ama daha öncesinde Unity ve Unreal'da birkaç projem oldu Unity içinse yeni sürümleri oyunu "play" yaparken falan çok bekletiyor diye biraz sinir etmişti bende onu askıya aldım.
-C# konusunda temel kavramları biliyorum ve Udemy'den kurs izliyorum.
-Pixel art içinse çizimlerde yeni yeni aseprite başladım.
-Karakterlerin taslaklarını aklımda yaptım.
-Hikayemi düşündüm.
Geriye kalan tek şey bunu oyuna dökmek ve telefon sürümünde çıkartıp play stora koymak.
Ayrıca birkaç konuda eksiğim Unity'de o yüzden bana göre daha basit olan Unreal Engine yönelmiştim ama senin yorumunun sayesinde tekrar Unity'den devam etmeyi deneyeceğim.
Ayrıca hızlıca cevapladığın için teşekkürler :)
Fakat hala Unity'de eksiklerim sebebi ile mesela bir hata ile karşılaştığımda nasıl çözeceğim?
Ya da aklımdaki fikiri nasıl koda dökeceğimi bulamıyorum internettede kendi çözümlerimlede.
Dediğim gibi bunun gibi sorunlar sebebi ile Unity'i askıya almıştım.
Eğer aklında bana yön gösterebilecek bir fikrinin varsa çok sevinirim yoksa da teşekkürler.

Pixel art benim yeni hevesim yani bu ilklerde hep bir hata falan olur ama daha öncesinde Unity ve Unreal'da birkaç projem oldu Unity içinse yeni sürümleri oyunu "play" yaparken falan çok bekletiyor diye biraz sinir etmişti bende onu askıya aldım.
-C# konusunda temel kavramları biliyorum ve Udemy'den kurs izliyorum.
-Pixel art içinse çizimlerde yeni yeni aseprite başladım.
-Karakterlerin taslaklarını aklımda yaptım.
-Hikayemi düşündüm.
Geriye kalan tek şey bunu oyuna dökmek ve telefon sürümünde çıkartıp play stora koymak.
Ayrıca birkaç konuda eksiğim Unity'de o yüzden bana göre daha basit olan Unreal Engine yönelmiştim ama senin yorumunun sayesinde tekrar Unity'den devam etmeyi deneyeceğim.
Ayrıca hızlıca cevapladığın için teşekkürler :)
Fakat hala Unity'de eksiklerim sebebi ile mesela bir hata ile karşılaştığımda nasıl çözeceğim?
Ya da aklımdaki fikiri nasıl koda dökeceğimi bulamıyorum internettede kendi çözümlerimlede.
Dediğim gibi bunun gibi sorunlar sebebi ile Unity'i askıya almıştım.
Eğer aklında bana yön gösterebilecek bir fikrinin varsa çok sevinirim yoksa da teşekkürler.
Baya ilerlemişsin bence, temel olarak biliyorsan yine kod yazamazsın ama ChatGPT'ye yazdırıp, hataları kendin düzeltebilirsin dediğim gibi. Aldığın hataları valla bende bilmiyorum, yine gpt'ye atıp denetle ve hataları bul dersen %60 oranında işe yarar diye düşünüyorum. Olmadı reddit gibi yerlerde topluluğa sorarsın.
Koda dökme kısmını anlamadım, basit bir platformer yaparsın diye düşünüyorum. Utopik şeyler varsa merak ettim.

ChatGPT kısmında pek iyi çıktısı olduğunu söylenmediği için bakmamıştım ama denerim.
Reddit ve burasıda aklımda olan forum sayfaları zaten.
Koda dökme olarak da kullanılmamış taktikler denemek istiyorum.
Örneğin yapılmamış bir geçiş veya bir oyun içi içerik fikrini nasıl koda dökeceğimi bilemiyorum.
Mesela Unity'de değişik bir nesne parçalama efektini nasıl verebilirim?
Ya da o anda olacak animasyonları nasıl dökebilirim?
Her ne kadar pixel art olsa da utopik şeyler eklemek istiyorum.
Yani diyeceğim aklımdaki fikirleri nasıl kod olarak kullanacağımı bilmiyorum.
Eğer bu sorunu çözersem gerisi biraz daha kolay gayret gösterirsem olmayacak şeyler değil.

ChatGPT kısmında pek iyi çıktısı olduğunu söylenmediği için bakmamıştım ama denerim.
Reddit ve burasıda aklımda olan forum sayfaları zaten.
Koda dökme olarak da kullanılmamış taktikler denemek istiyorum.
Örneğin yapılmamış bir geçiş veya bir oyun içi içerik fikrini nasıl koda dökeceğimi bilemiyorum.
Mesela Unity'de değişik bir nesne parçalama efektini nasıl verebilirim?
Ya da o anda olacak animasyonları nasıl dökebilirim?
Her ne kadar pixel art olsa da utopik şeyler eklemek istiyorum.
Yani diyeceğim aklımdaki fikirleri nasıl kod olarak kullanacağımı bilmiyorum.
Eğer bu sorunu çözersem gerisi biraz daha kolay gayret gösterirsem olmayacak şey
ChatGPT çok iyi çıktı vermiyor doğru, ama verdiği kodu alıp düzenlersen çok temiz bir kod olmasada çalışan bir şey edineceğinden eminim. Ya da hiç yoktan fikir sahibi olursun, bir şey yaparken ben bunu nasıl yapacağım derken yapay zeka farklı bir yöntem dener.
Diğer dediğin şeyler benide aşıyor maalesef. Daha grafiksel şeylerden bahsediyorsun sanırım, karakter animasyonlarını eklemek ya da yaptığın geçiş animasyonunu entegre etmek basit şeyler yabancı kaynaklarda hatta Türkçe bile bulabilirsin.

Bu düşündüğün şeyler Android alanı için gereksiz geliyor açıkçası, bu kadar kaliteli şeyler hayal ediyorsan PC'ye çıkartmak daha mantıklı olabilir. Ben kendini denemek için basit bir 2d mobil oyun yapacağını düşünmüştüm daha çok.
Benim ilgi alanım pek burası olmadığı için aşırı bilgim yok. Başarılar dileyebilirim. Seçtiğin programlar en iyi tercihler sayılır. Aseprite gibi.

Geri
Yukarı