Piyano ve sırt ağrılarım

Je m en fiche

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar giriş seviyesiyim ve piyano çalmaya çalışıyorum.
Müzik ile ne kadar yeni olduğumu şöyle anlatayım: Daha önce elime enstrüman sürmeyi geçin hayatta 1 kez açıp müzik dinlemedim anca bi yerde çalmaktaysa onu duyuyorum
daha 1 ay oldu piyanoya başlayalı az az alışmaya çalışıyorum müzik işine :)
Henüz 3 parça biliyorum 2'si grinkodan 1'i nocturne.
Sırt ve bel ağrılarım yüzünden piyanodan bir miktar kaçmaya başladığımı fark ettim çünkü normal piyano oturağının bir sırt desteği yok .
Sorum: Ben o oturak değil de normal sırt desteği olan koltuğumla çalsam bir sıkıntı yaşar mıyım?
Ayıplanırsın elitler (çalabilen ama çok havalıyım triplerinde olan arkadaşlar) saygı duymaz falan pek taktığım şeyler değil tuşlara basma ile ilgili bir sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:
Dostum sırt desteğinden önce öne eğilerek yapılan her iş vücudumuz için risk oluşturur. Boyun ya da bel fıtığı olursun bunu önlemenin tek bir nedeni var o da spor yapmak. Spor yapmıyorsan en azından boyun ya da sırt esneme hareketleri yap.

Eğer bunları yapmazsan ileride durumun daha kötü olur sana tavsiyem ilk önce ağrın varsa doktora gitmen gerekiyor en azından teşhis koyulsun ne yapacağını bilirsin. Unutma hareketsizlik çok kötü bir şey.

Dostum sırt desteğinden önce öne eğilerek yapılan her iş vücudumuz için risk oluşturur. Boyun ya da bel fıtığı olursun bunu önlemenin tek bir nedeni var o da spor yapmak. Spor yapmıyorsan en azından boyun ya da sırt esneme hareketleri yap.

Eğer bunları yapmazsan ileride durumun daha kötü olur sana tavsiyem ilk önce ağrın varsa doktora gitmen gerekiyor en azından teşhis koyulsun ne yapacağını bilirsin. Unutma hareketsizlik çok kötü bir şey.
3 4 yıldır devam ediyor bu ağrılar bu sene sınav öncesi (12.sınıfım) gidip halledeyim her şeyi demiştim olmadı malesef :(
Yükseklik doğru olduğu sürece sorun olacağını zannetmem. Sorun olmaz yani.

Anladım teşekkürler :)

Öncelikle Piyanoya başladığın gibi parça çalışmaya geçmen yanlış bence. Gam çalış, teori çalış, etütlere bak. Sırt ağrınla alakalı olarak da nasıl rahat ediyorsan o şekilde çal, tabureye oturman şart değil. Sandalyeye oturup çalıyorum ben :D.

Geri
Yukarı