Planör yapma projem ve yasal mevzuatlar

Bu arada tasarımda revizyona gittim, şu anda en son hali bu şekilde;
20220526_193759.jpg

Aerodinamik farklılıklar olamaz mı?
Aynı Planör'ü herkes farklı tasarladı. Örneğin aşağıdaki Planör aynı Planör modeli, ama adam 2 tekerlek koymuş.
Bu arada siz sanırım yurt dışında yaşıyorsunuz, ama bu konu size bile inanılmaz gelmiş şaşırdım. Sizin oralarda bu tür şeyler tamamen normal olarak karşılanıyor, ülkemizde her şeyden geri kaldığımız gibi bu konuda da geri kalmışız maalesef. Bu tür konular insanlarımıza aşırı absürt geliyor. @mustaine

İnanılmaz diyenlere diğer bir diyeceğim ise bunu isterseniz sizde yaparsınız, abartılacak hiçbir şey yok bunda. :)

Son düzenleme:
Bu arada siz sanırım yurt dışında yaşıyorsunuz, ama bu konu size bile inanılmaz gelmiş şaşırdım. Sizin oralarda bu tür şeyler tamamen normal olarak karşılanıyor, ülkemizde her şeyden geri kaldığımız gibi bu konuda da geri kalmışız maalesef. Bu tür konular insanlarımıza aşırı absürt geliyor. @mustaine

İnanılmaz diyenlere diğer bir diyeceğim ise bunu isterseniz siz de yaparsınız, abartılacak hiçbir şey yok bunda. :)

Yok hayır, yurtdışında yaşamıyorum. O "Yer" kısmı kafanızı karıştırdı sanırsam. Sevdiğim bir müzik grubunun kurulduğu yerdi de :D Neyse, asıl konuya gelecek olursak bana inanılmaz gelmedi. Bence istenildikten sonra her şey yapılabilir. Zaten siz gayet güzel izah etmişsiniz durumu. Sadece ufak hatalarda büyük sonuçlar doğurabilecek bir proje. En ufak ayrıntıyı gözden kaçırmamak lazım. İrtifa ne kadar olacak bilmiyorum ancak bu planörlerden birisi 3900 metreyi bile görmüş. En azından 20-30 metre irtifada bir deneme uçuşu gerçekleştirseniz ve bir şeyler yanlış gitse, kurtulma şansınız neredeyse yok. Ondan dedim yoksa yapabilirsiniz elbette. Bu tarz projeler şakaya gelmez. Çok büyük şirketler bile büyük zararlara yol açacak hatalar yapabiliyorlar. Dikkatli olun maksadında demiştim.

Yok hayır, yurtdışında yaşamıyorum. O "Yer" kısmı kafanızı karıştırdı sanırsam. Sevdiğim bir müzik grubunun kurulduğu yerdi de :D Neyse, asıl konuya gelecek olursak bana inanılmaz gelmedi. Bence istenildikten sonra her şey yapılabilir. Zaten siz gayet güzel izah etmişsiniz durumu. Sadece ufak hatalarda büyük sonuçlar doğurabilecek bir proje. En ufak ayrıntıyı gözden kaçırmamak lazım. İrtifa ne kadar olacak bilmiyorum ancak bu planörlerden birisi 3900 metreyi bile görmüş. En azından 20-30 metre irtifada bir deneme uçuşu gerçekleştirseniz ve bir şeyler yanlış gitse, kurtulma şansınız neredeyse yok. Ondan dedim yoksa yapabilirsiniz elbette. Bu tarz projeler şakaya gelmez. Çok büyük şirketler bile büyük zararlara yol açacak hatalar yapabiliyorlar. Dikkatli olun maksadında demiştim.
Haklısınız elbette, deneme uçuşu yaparken uçurumdan atlamayacağım tabi. Elektrik motoru ile havalanacağım. Denge sorununun olup olmadığı 1 metre yükseklikten bile belli olur zaten.

Bizim burada mezarlıkta yer alan gayet geniş bomboş tarlalar arsalar var, test uçuşu orada olacak.
20220505_143952.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar, soruma hala cevap alamadım maalesef. Bir başka birisi Planör yapmış el koymuşlar, gerçi el koyma nedenleri Planör'ü yurt dışından kaçak olarak getirilen vergisiz malzemelerle yaptığı içinmiş.

Ama yine de emin değilim, pilot lisansı yok diye her malzemesi faturalı Planör'e el koyma hakları olmaması lazım.

https://web.shgm.gov.tr/ sivil havacılık genel müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz sitenin üst kısmında shgm ye sor yazıyor.
Teşekkür ederim, bunu görmemiştim. Soruyu gönderdim. :)
Son güncelleme: Merhaba arkadaşlar, yapacağım Planör'ü uçurmak için Planör Lisansı gerektirdiği için onun yerine Yelken Kanat yapmaya karar verdim.

Yelken Kanat'ı uçurmak için herhangi bir Lisans gerektirmediği bilgisini aldım, o yüzden artık hedefim Yelken Kanat yapmak. :)

İnternetten Yelken Kanat'ın yapım planların araştırmaya başladım, ve nihayet bir siteye denk geldim. Sitede 4 farklı Yelken Kanat yapım planları var, ve hepsi de kamuya açık planlar. :) İlgili site, şurada: LE Hang Gliding design program

Bu 4 model arasından popüler olan Falcon 4'e benzerliği sebebiyle gnuFloater modelini seçtim, modellemesinin yarısını bitirdim bile.
6.png

Ayrıca bu yapım planını köpük kullanarak küçük bir Yelken Kanat yaparak test ettim, yağ gibi süzülüyor resmen. Yani planlarda pek sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Bu resim de köpükten yaptığım küçük Yelken Kanat;
20220610_023318.jpg

Bu monitörün üstünde gördüğünüz Yelken Kanat elde ettiğim yapım planlarını test etmek amacıyla ölçekleyerek yaptım, gözlemleyebildiğim kadarı ile stabil olarak uçmakta.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı