Rehber Playstation 5 depolama arttırma yöntemi

ADumbledore

Kilopat
Yer
Hogwarts
Daha fazla  
Bildiğiniz üzere PS5diskli/dijital iki versiyonunda da standart olarak 825 GB olarak geliyor fakat bunun bir kısmını da PS sistemi kullanmakta bu yüzden kullanılabilir alan 660 GB'lara kadar düşmekte. Bu rehber kısa olsa da birçok PS5 kullanıcısının veya almak isteyenlerin kafasındaki soru işaretini kaldıracaktır.

Öncelikle şunu söyleyeyim PS5 sisteminin depolamasını arttırmak için iki yöntem var ya USB 3.0 portundan harici bir depolama birimi takacaksınız ya da dahili bir depolama birimi takacaksınız. Ben bugün biraz daha dahili depolama yöntemini açıkladım. Sony PS5 üzerinde donanım olarak SSD takmak için bir yer bırakmış PS5 sistemi içindeki bağlantı tipin ve okuma hızı aynı tür bir SSD kullanarak depolamanızı arttırmanız mümkün.
Fakat bir sorun var o nedir hemen açıklayayım PS5 üzerine şu anda herhangi bir SSD bağlayıp (ister içine ister harici ssd) oyunları aktarmayı denediğinizde sadece PS4 oyunlarının aktarılabildiğini göreceksiniz. PS5 oyunları bu taktığınız SSD'ye aktarılamayacak PS5 oyunlarını oynamak için PCle M2 Gen4 bir SSD'ye (okuma hızı yaklaşık 5 GB) ihtiyacınız var (aşağıda Corsair markasına ait ürünleri örnek verdim fakat PCle M2 Gen4 tipindeki her marka ssd ile çalışacak.) Fiyatları da itopya üzerinde şu şekilde:

Corsair Force MP600 Gen4 PCle 2TB 4000₺
Corsair Force MP600 Gen4 PCle 1TB 1900₺
Corsair Force MP600 Gen4 PCle 500GB 1353₺

Şu anda bu SSD'ler için bile bir destek yok alıp taksanız dahi PS5 oyunları aktarılamıyor ama Sony'nin son günlerde yaptığı açıklamasına göre çok kısa bir sürede bir yazılım güncellemesi gelecek ve PS5 sisteminin içindeki okuma hızına sahip PCle M2 Gen4 SSD ile PS5 oyunlarını da bu SSD'ye depolayıp PS5 sisteminizin depolamasını arttırabileceksiniz. Sonuç olarak onlar da bunu düşünerek bizim için oraya bir SSD yuvası koydu burada kendim bir eleştiri yapacağım. Yıllardır bu cihazı tasarlayıp geliştiren Sony'nin bu desteği sonradan güncelleme ile değil de direkt çıktığı gibi desteklemesini beklerdim :(

Söyleyeceklerim bu kadardı umarım yararlı bir rehber olmuştur ve birçok PS5 kullanıcısı ve talibinin kafalarındaki soruları çözmüştür... :)

Bildiğiniz üzere PS5diskli/dijital iki versiyonunda da standart olarak 825 GB olarak geliyor fakat bunun bir kısmını da PS sistemi kullanmakta bu yüzden kullanılabilir alan 660 GB'lara kadar düşmekte. Bu rehber kısa olsa da birçok PS5 kullanıcısının veya almak isteyenlerin kafasındaki soru işaretini kaldıracaktır.

Öncelikle şunu söyleyeyim PS5 sisteminin depolamasını arttırmak için iki yöntem var ya USB 3.0 portundan harici bir depolama birimi takacaksınız ya da dahili bir depolama birimi takacaksınız. Ben bugün biraz daha dahili depolama yöntemini açıkladım. Sony PS5 üzerinde donanım olarak SSD takmak için bir yer bırakmış PS5 sistemi içindeki bağlantı tipin ve okuma hızı aynı tür bir SSD kullanarak depolamanızı arttırmanız mümkün.
Fakat bir sorun var o nedir hemen açıklayayım PS5 üzerine şu anda herhangi bir SSD bağlayıp (ister içine ister harici SSD) oyunları aktarmayı denediğinizde sadece PS4 oyunlarının aktarılabildiğini göreceksiniz. PS5 oyunları bu taktığınız SSD'ye aktarılamayacak PS5 oyunlarını oynamak için PCle M.2 Gen4 bir SSD'ye (okuma hızı yaklaşık 5 GB) ihtiyacınız var (aşağıda Corsair markasına ait ürünleri örnek verdim fakat PCle M.2 Gen4 tipindeki her marka SSD ile çalışacak.) Fiyatları da İtopya üzerinde şu şekilde:

Şu anda bu SSD'ler için bile bir destek yok alıp taksanız dahi PS5 oyunları aktarılamıyor ama Sony'nin son günlerde yaptığı açıklamasına göre çok kısa bir sürede bir yazılım güncellemesi gelecek ve PS5 sisteminin içindeki okuma hızına sahip PCle M.2 Gen4 SSD ile PS5 oyunlarını da bu SSD'ye depolayıp PS5 sisteminizin depolamasını arttırabileceksiniz. Sonuç olarak onlar da bunu düşünerek bizim için oraya bir SSD yuvası koydu burada kendim bir eleştiri yapacağım. Yıllardır bu cihazı tasarlayıp geliştiren Sony'nin bu desteği sonradan güncelleme ile değil de direkt çıktığı gibi desteklemesini beklerdim :(

Söyleyeceklerim bu kadardı umarım yararlı bir rehber olmuştur ve birçok PS5 kullanıcısı ve talibinin kafalarındaki soruları çözmüştür... :)

Merak ettiğim bir şey var ileride gelecek güncelleme ile M.2 gen4 değil de USB 3.0 harici bir depolama birimi takabilir miyim?

Takabilirsin fakat sadece PS4 oyunlarını ve Save'lerini kurabilirsin.

Onu anladım ama ileride PS5 almayı düşünüyorum alırsam bu alan bana yetmez ama onun içinde en az fazladan 1-2 k daha verip M.2 gen4 alamam ondan dolayı ileride USB 3.0 olursa daha iyi olur benim için

Onu anladım ama ileride PS5 almayı düşünüyorum alırsam bu alan bana yetmez ama onun içinde en az fazladan 1-2 k daha verip M.2 gen4 alamam ondan dolayı ileride USB 3.0 olursa daha iyi olur benim için
PS5 Oyunları yüksek okuma hızlarındaki depolama birimlerinde oynanabildiği için günümüz teknolojisinde USB 3.0 portundaki tüm depolama birimleri PS5 oyunlarını oynatabilecek okuma hızına ne yazık ki sahip değil.

Fakat bir sorun var o nedir hemen açıklayayım PS5 üzerine şu anda herhangi bir SSD bağlayıp (ister içine ister harici ssd) oyunları aktarmayı denediğinizde sadece PS4 oyunlarının aktarılabildiğini göreceksiniz. PS5 oyunları bu taktığınız SSD'ye aktarılamayacak PS5 oyunlarını oynamak için PCle M2 Gen4 bir SSD'ye (okuma hızı yaklaşık 5 GB) ihtiyacınız var (aşağıda Corsair markasına ait ürünleri örnek verdim fakat PCle M2 Gen4 tipindeki her marka ssd ile çalışacak.) Fiyatları da itopya üzerinde şu şekilde:

Şu anda bu SSD'ler için bile bir destek yok alıp taksanız dahi PS5 oyunları aktarılamıyor ama Sony'nin son günlerde yaptığı açıklamasına göre çok kısa bir sürede bir yazılım güncellemesi gelecek ve PS5 sisteminin içindeki okuma hızına sahip PCle M2 Gen4 SSD ile PS5 oyunlarını da bu SSD'ye depolayıp PS5 sisteminizin depolamasını arttırabileceksiniz. Sonuç olarak onlar da bunu düşünerek bizim için oraya bir SSD yuvası koydu burada kendim bir eleştiri yapacağım. Yıllardır bu cihazı tasarlayıp geliştiren Sony'nin bu desteği sonradan güncelleme ile değil de direkt çıktığı gibi desteklemesini beklerdim :(

Merhabalar. Öncelikle elinize sağlık. Yeni PS5 sahibi oldum. Bir çok oyunum var ve hepsini indiremiyordum, bende ekstra SSD eklenebileceğini duydum fakat sorunların olduğunu duydum ve böyle bir konuya denk geldim.

Tamamen aydınlatıcı oldu benim için. Elimde Samsung Evo Plus 1TB 3x4 M2 NVMe SSD vardı, takıp takamayacağımı bilmiyordum.

Şimdi asıl soruma gelecek olursak, ben bu SSD'yi satıp linklerdeki Gen 4x4 SSD'lerden alsam ve taksam, gerekli olan güncelleme geldi mi? PS5 oyunlarımı da oraya atabilir miyim?

Bu konuda herhangi bir bilginiz var ise bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı