PlayStation'ın fiyatlandırması

pixeliko

Hectopat
Makaleler
16
Yer
Türkiye
Aşağıdaki iki linkten biri Witcher 3, PS4 sayfası diğeri de XBOX sayfası. PS4'de 134 TL iken, XBOX'da 70 lira ve üstüne de %80 indirimle 14 lira. Witcher almak istiyordum elimde PS4 var, görünce aşırı sinirlendim biraz da siz görüp sinirlenin. Ayıptır arkadaş.

Aşağıdaki iki linkten biri Witcher 3, PS4 sayfası diğeri de Xbox sayfası. PS4'de 134 TL iken, Xbox'da 70 lira ve üstüne de %80 indirimle 14 lira. Witcher almak istiyordum elimde PS4 var, görünce aşırı sinirlendim biraz da siz görüp sinirlenin. Ayıptır arkadaş.

13 dolar çok ucuz çok.

Bu fiyatlarda oyun almayı kimse istemez, nitekim oyun oynamak lüks değildir. Fakat fiyatlandırmayı sadece playstation yapmıyor. Yani elbette kendileri yapıyorlar ama keyiflerine göre değil. Adamlar PS5 digital edition 7500'e çıkış yapacak dedi şuanda 9000TL'leri gördü. Normalde Standart'ın 8'e satılması gerekirken 10,11'e satılıyor şu anda. Bu fiyatlarla oynayan ekonomik kurun ta kendisi, playstation türkiyede babasının hayrına satmıyor, tabii ki yükseltecek fiyatları. Yapacak birşey yok. Xbox cephesinde ise indirim kaynaklı o fiyata satılıyor dediğiniz gibi, ilgili sağlam indirimlerde playstationdada o fiyatlara iniyordur. Ben PS4 için, PS Store'dan 75 tl civarına almıştım Witcher'ı. Hem konsolda var hem pc'de, bu fiyata almamıştım ben konsol platformunda şahsen.
Bunun ekonomiyle alakası yok, ekonomi kötüyse alım gücü düşükse XBOX gibi Steam gibi fiyatlandırma yapacaksın. Ayrıca hiçbir A kalite oyunun 15 lirayı bırakın 30 lara 40 lara düştüğünü görmedim PS4'te. Yapmazsan da gider millet XBOX alır üstüne Game Pass alır keyfine bakar. Var mı PS'da böyle bir sistem?

Bunun ekonomiyle alakası yok, ekonomi kötüyse alım gücü düşükse XBOX gibi Steam gibi fiyatlandırma yapacaksın. Ayrıca hiçbir A kalite oyunun 15 lirayı bırakın 30 lara 40 lara düştüğünü görmedim PS4'te. Yapmazsan da gider millet XBOX alır üstüne Game Pass alır keyfine bakar. Var mı PS'da böyle bir sistem?
Olup olmaması sence Sony'nin umrunda mı? Ulusal olarak PS satışlarda fark atıyor xbox'a. Zaten playstation konsol alacak şahıs oyun fiyatlarını göz önünde bulundurarak alıyor. İndirim kovalarsan çokta olmasa, ucuza kapatırsın. Boşuna dil dökmenin anlamı yok dolar 10'a dayanmışken.

Birçok oyunda fazla fiyat farkı yok normalde ama 134-70 oldukça yüksek bir fark olmuş gerçekten. GOTY sürümleri de 220-190 TL, şu anda Xbox sürümü indirimde 38 TL olarak görünüyor. Genellikle diğer AAA oyunlara baktığınızda PS-Xbox fiyatları oldukça benzer, Xbox'ın daha pahalı olduğu oyunlar da var. Yani Xbox, kesinlikle Steam gibi fiyatlandırma yapmıyor. Bu düşünce hatalı. GamePass'i bir kenara koyarsak Xbox oyun fiyatları da yüzlerce TL'den başlıyor.

CDPR galiba Microsoft ile daha iyi ilişkiler içerisinde, Cyberpunk'ın çıkış tarihi vs de Xbox sunumları sırasında tanıtılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Fiyat farkının sebebi bu olabilir.

Bunları PS Store'u ve fiyatları savunmak için yazmıyorum elbette.

Düzenleme:
Örneğin Far Cry 6, Xbox'ta 600-800-950 TL olarak fiyatlandırılmış, PS Store'da ise 570-809-959 TL.
FIFA 22 Xbox'ta 500-560-700 TL, PS'de 500-560-525 (Ultimate sürüm indirimdeymiş)

Yeni konular

Geri
Yukarı