PNY XLR8 Gaming Epic-X RGB 8x2GB RAM arızalı mı?

sonobacari

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
ASRock B450M-HDV R4.0
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Herkese selam. Sistem yorucu bir oyun oynarken(Path of Exile, GTA 5 bir kere de DotA2 de yaşadım) bir yandan ikinci monitörde 1080 video ya da film açarsam bilgisayarım fişi çekilmiş gibi sudden shutdown oluyor. Ben de birkaç şeyi kontrol ettikten sonra bir de RAM'lerin arızalandığından şüphelendim ve Memtest çalıştırayım dedim. Memtest'i çalıştırdıktan yaklaşık 5 saniye sonra yine shutdown oldu bilgisayar, emin olmak için bir daha çalıştırdım yine oldu. Şimdi bu RAM'lerin kesin olarak problemli olduğunun bir göstergesi mi? Ürün garantili şubat 2022 de İncehesap'tan alındı. Eğer problem RAM yerine başka bir şeyden olabilirse önce onları da bir denemek istiyorum yoksa garantisine göndereceğim. Problemi yaşadığım başka yerler korsan oyun indirdikten sonra kurarken ve Minecraft açılırken. Herkese teşekkürler.

Ram'leri teker teker takarak da deneyin Memtest'i. İkisinden biri bozuktur büyük ihtimalle. Bu şekilde ikisi de sorunsuz çalışırsa belki anakartın Ram slotlarından biri de problemli olabilir belki emin olamadım. İmkanınız varsa farklı Ram ile de deneyebilirsiniz.

Ram'leri teker teker takarak da deneyin Memtest'i. İkisinden biri bozuktur büyük ihtimalle. Bu şekilde ikisi de sorunsuz çalışırsa belki anakartın Ram slotlarından biri de problemli olabilir belki emin olamadım. İmkanınız varsa farklı Ram ile de deneyebilirsiniz.
Denedim teker teker önce aynı slota taktım sonra başka slota taktım 4 er kez passledi 0 error ile bi 8 saat sürdü sonra ikisini birden taktım memtesti açıp bu sefer 4-5. testteyken shutdown verdi. Sonra restart attım ramlerin slotlarını değiştirdim yine shutdown.Çok garip sadece iki ram de takılıyken böyle oluyor neden olabilir acaba?

İşlemci ve PSU ile de ilgili olabilir. Farklı RAM ile deneyin.
Eski RAMi taktım bi problem çıkmadı, oyunlar kasıyor ama shutdown vermiyor. Öbür yoruma da yazmıştım testten sorunsuz geçti iki slotta da teker teker denedim ama iki RAMi de birlikte takınca shutdown veriyor. İşlemcim çok yeni bir kaç ay önce aldım, psu olabilir ama onu nasıl test edebilirim bilmiyorum.

Geri
Yukarı