Poco X3 GT (Redmi Note 10 Pro 5G) 6/128 7999 TL

Bu bilgiler kâğıt üstünde güzel ama pratikte öyle çalışmıyor:
- Ekranın 120 Hz olduğu doğru ama her zaman öyle kalmıyor, genellikle oyun içinde 60-90 a sabitliyor, hatta uzun süre kullanımdan sonra normal kullanımda bile düşebiliyor, 120 Hz sabitliğini koruyamıyor.

- Soğutma sistemi Poco X3 ile aynı ama ondan daha fazla performans veren bir telefon, yani aslında soğutmasının daha iyi olması gerekiyordu. (Aynı şey X3 Pro için de geçerli.)

- Xiaomi MIUI arayüzünü güncellemelerde stabil olarak dağıttını söylüyor ama tamamen yalan, orijinal sistemin bazı ayarlarının daha Türkçe çevirisi bile tamamlanmamış, ve orijinal yazılımında Screen Casting çalışmıyor, bir ara Xiaomi EU romu kurmuştum onda çalışıyordu ama koskoca firmanın orijinal sisteminde çalışmayan şeyin topluluk tarafından modifiye edilmiş sistemde çalışması utanç verici. (Sadece bende değil, evde başkasında daha var aynı telefon ve onda da çalışmıyor.)

- Oyun telefonu olması için sadece donanımları takmışlar ama yazılım ve optimizasyon anlamında berbatlar, arayüzleri oyunlara optimize çalışmıyor.

- Düşük ve orta segmentte Xiaomi'lerin bir sorunu, bir süre kullanım sonrasında telefonlar durup dururken kendini yeniden başlatıyor, bunu 3 farklı Xiaomi telefonda gördüm ve içlerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. (Ve bu kötü bir şeye işaret, ileride başka sorunlar çıkacak.)

- Neden bilmiyorum, (aynı şeyi Poco F1'de de yaşamıştım bunda da yaşıyorum. Ama X3'de her zaman olmuyor.) 30-40 GB vb büyüklükteki dosyaları taşırken-kopyalarken telefon kendini yeniden başlatıyor.

- Sistem uygulamalarında reklam olması çok sinir bozucu.

- Stok sisteminde fazla bloatware var.

- Poco serisi telefonlardaki rehber, arama ve mesaj uygulamaları Xiaomi'nin değil, Google'ın.

- Poco Launcher'ı sevmediğimden başka bir launcher indirmek istedim, Xiaomi 3. parti uygulamalarda Full Screen Gestures (Navigasyon Çubuğunu Kaldırma) özelliğini açmama izin vermiyor.

- (Bu özellikle Poco'larda olan bir şey, ki benim Poco F1'im de aynı şekilde bozuldu.) Yaklaşık 3 yıl gibi bir kullanımdan sonra telefonlar durup dururken kapanıp bir daha açılmıyor. Ve her Poco forumunda istisnasız her türlü Poco modelinde bunu yaşayanı gördüm. Hatta birisi bir kere telefonunu güncelledikten sonra sensörlerin çalışmamaya başladığını söylemişti.

- MIUI arayüzü oyun oynamak için fazla ağır, ve Xiaomi'nin resmi game booster yazılımı tamamen kolpa, hiçbir işe yaramıyor, bu da onu diğer bloatware lar listesine ekliyor.

- Videolar uygulamasına bir kere girdiğimde bildirim çubuğunda kaybolmayan bir bildirim atıyor ve çok sinir bozucu.

- Kamera uygulaması güzel değil, optimize gcam uygulamaları daha güzel.

Yazdıklarımın çoğu ucuz ve orta segment Xiaomi'ler için geçerli, üst segmentleri bilmiyorum ama Türkiye'de en popüler olanları da ucuz ve orta olanlar zaten.
Özetle mümkün olduğunca Xiaomi telefon almayın, uzun süreli kullanıma uygun değiller.
Bu bütçe de başka adam akıllı oyun oynayabileceğiniz bir cihaz var mı acaba ?

Bu bütçe de başka adam akıllı oyun oynayabileceğiniz bir cihaz var mı acaba ?
Olabilir, zaten o yüzden "mümkün oldukça" diyorum ama benim tecrübelerimde Xiaomi telefonlar daha kısa sürede bozulduğu için bana daha çok masraf oldular.

Geri
Yukarı