Custom ROM POCO X3 NFC için Custom ROM önerisi

Bütçe
0

Haltroy

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Dizüstü bilgisayar: HP Pavilion Gaming 15-dk0005nt
Telefon: POCO X3 NFC
Meslek
Öğrenci
Merhaba,
Elimde bir POCO X3 NFC bulunmakta.
Telefon artık pek bir MIUI desteği almayacak gibi ve bazı yerlerde limitleyici olması (mesela: Tam ekran navigasyonların sadece Xiaomi'nin ana ekranlarında çalışması ve diğer ana ekranlarda çalışmaması) ve tabii bazı gereksiz gördüğüm şeylerin (örnekler: Galeri uygulamasının 3GB gibi absürt boyutta olması, gereksiz ve istemediğim uygulamaların kendini tekrar kurması) gibi sebeplerden dolayı bir Custom ROM kurmayı düşünüyorum. İstediklerim şunlar:
  • Olabildiğince en son Android sürümü.
  • Kararlı (stabil, stable) olması.
  • GApps hazır gelmesi ve/ya desteği olması.
  • Bankacılık uygulamaları, WhatsApp vs. sıkıntısız çalışması
  • Ek olarak: Bataryayı az tüketmesi, daha az yer kaplaması, gizliliğe önem vermesi, kişiselleştirmeye önem vermesi vb. standart her Custom ROM için istenilen özellikler.
Bu konu ile benzer diğer tüm kaynaklara baktıktan sonra şu tanılara vardım:
  • LineageOS: Daha önce başka bir cihaza kurdum ve resmen o cihazı hayata geri getirdi fakat benim cihaz için yapılmış erişebilidğim tüm yapımlar (Build'ler) hepsi nightly. Eğer başka bir şey olmazsa çoğu ihtimal bunu kurabilirim.
  • ArrowOS ve evolution OS, desteğini kesmiş.
  • Tequilaos: Kararlı olup olmadığı emin değilim ama en son güncellemesi diğerlerine göre çok eski (Mayıs 2023)
  • crDroid: Güncel ve kararlı, fakat GApps flahslanması gerek. Halledilebilir olduğunu düşünüyorum.
  • Pixel OS: Thirteen sürümü inaktif işaretlenmiş ama en son güncelleme temmuz 2023, twelve sürümü aktif gözüküyor fakat Android sürümü 1 geride.
  • PixelExperience: 13 ve 13 Plus sürümleri stabil işaretlenmiş ve en son güncelleme tarihi ağustos 2023.
  • Paranoid Android: Gizliliğe önem veriyor ve yapım tarihi yakın, kararlı.
Sizce hangisini kurmalıyım ve/ya sizin önerdiğiniz bir ROM var mıdır?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Paranoid Android. Kişiselleştirme diğer PixelExperience gibi daha pixel'e yakın oranda izin veriliyor. PixelPlusUI var çok daha fazla özelleştirme istersen fakat stabilitesi falan nasıl bilmiyorum.
Pixel Experience tavsiye etmiyorum.

Paranoid Android. Kişiselleştirme diğer PixelExperience gibi daha Pixel'e yakın oranda izin veriliyor. PixelPlusUI var çok daha fazla özelleştirme istersen fakat stabilitesi falan nasıl bilmiyorum.
PixelExperience tavsiye etmiyorum.

Paranoid Android ile ilgili eklediğiniz konuyu okudum, aklımda tek soru kamera ile ilgili sıkıntısı. Bahsedilen bu sıkıntı; normal aile, gezi, selfie veya cama asılmış bir duyurunun veya derste beyaz tahta gibi durumlarda bir sıkıntı oluşturur mu? Çoğu ihtimal bu ROM'u kullanmayı düşünüyorum.

Unofficial ROM çünkü, ek olarak Android 14 çıktığı için durdurmuş olabilirler desteğini.
Yani bu bir Custom ROM'un Unofficial portu. Ne kadar iyi olabilir bilmiyorum ama unofficial ve discontinued olması fazla göze batıyor.

crDroid diyicemde GApps paketi yüklenmesi gerekiyor. İstediğiniz 3 gereksinimi karşılıyor.
Ekstradan GApps flashlama kısmı dert değil, tek sıkıntım flashladıktan sonra uygulamaların çalışması ve sistemi bozmadan flashlanmış olması. Güzel öneri.

Aynı zamanda yazmayı unutmuşum, bankacılık uygulamalarında sıkıntı çıkmaması da gerekiyor. Ümidim Custom ROM olnasına rağmen bankacılık uygulamalarının sıkıntısız çalışması yönünde fakat yine de asıl yazımı güncellemiş olayım.

Son düzenleme:
Ekstradan GApps flashlama kısmı dert değil, tek sıkıntım flashladıktan sonra uygulamaların çalışması ve sistemi bozmadan flashlanmış olması. Güzel öneri.

Aktif olarak kullandığım bir ROM NikGApps Core ve omni versiyonları sıkıntısı şekilde çalışıyor diğer versiyonlarını test etmedim.

Aktif olarak kullandığım bir ROM NikGApps Core ve omni versiyonları sıkıntısı şekilde çalışıyor diğer versiyonlarını test etmedim.
Peki crDroid kullanırken bir sıkıntınız oldu mu? Paranoid Android (artık kısaca PA diyeceğim) konusunda kamerada bir sıkıntı olduğu yazıyor. Telefonun NFC, Kamera vb. bölümlerinde sıkıntılar oluşur mu?
Aynı zamanda, PA konusunda telefon 8:30-23:30 arasında şarjı ortalama olarak %12 civarına düştüğü not edilmiş. Bu süre zarfında crDroid şarjı ortalama yüzde kaç civarına düşürür?

Peki crDroid kullanırken bir sıkıntınız oldu mu? Paranoid Android (artık kısaca pa diyeceğim) konusunda kamerada bir sıkıntı olduğu yazıyor. Telefonun NFC, kamera vb. bölümlerinde sıkıntılar oluşur mu?
Aynı zamanda, pa konusunda telefon 8:30-23:30 arasında şarjı ortalama olarak %12 civarına düştüğü not edilmiş. Bu süre zarfında crDroid şarjı ortalama yüzde kaç civarına düşürür?

Yoğun olarak telefon kullanan birisiyim şarj konusunda MIUI daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Kamera konusunda GCAM (Google camera) kullanıyorum anx camera telefon desteklemediği için bilmiyorum GCAM kamera sorunsuz çalışıyor 1080p 60 FPS iyi bir şekilde çalışıyor stock MIUI kamera uygulamasından daha iyi sonuç veriyor ufak tefek buglar var ama büyük bir sorun sayılmaz pil kullanımıda bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231011-152315_Ayarlar.png
    Screenshot_20231011-152315_Ayarlar.png
    75,5 KB · Görüntüleme: 68

Geri
Yukarı