Polarize filtre gece işe yarar mı?

Turk Kahvesi

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar bende bir gözlük var camları mavi ışık filtre kaplamalı. Çerçevesi de mıknatıslı güneş gözlüğü ve polarize filtre takılabiliyor. Çerçevenin markası Hawk. Net bir bilgi bulamadım şimdi bu polarize olan sarı filtre gece kullanılmalı mı? Göze faydalı mı evin içinde biraz kullandım sanki bir tık daha gözü rahatlatıyor. Bazı yerlerde telefonun ekranın kararması gerektiği yazıyor ama bende kararmıyor. Bilen bir yardımcı olursa sevinirim.

image.jpg

image.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı telefonlarda okuma modu var. Okuma modunu açınca bu renge bürünüyor ekran. Bende gözlük takıyorum o mod beni biraz rahatlatıyor. Kitap okurken o filtreyi kullanabilirsiniz belki denemek amacıyla.

Burası yeri değil ama cevap vereyim. Polarize gözlük camlarının özelliği. Aşağıdan ve yukarıdan göze gelen ışıkları kesmesi direk gelen ışıkları ise göze ulaşmasını sağlamaktır. Rengin bu özellikle alakası yoktur. Sarı renk insan gözünün en iyi görebildiği renk olduğu için gece daha iyi görmenizi sağlar. Gözlüğün polarize filtre özelliğinin oldup olmadığını anlamanız için telefona tutarken camı 360 derece ekseni etrafında çevirin. Telefon belli açılarda kararıyor ise camda polarize özelliği vardır. bunu LCD ekranda da deneyebilirsiniz. Eğer olmuyorsa gözlük sadece sarı renkten dolayı mavi ışığı engelleme özelliği olduğu anlamını taşır.

Bazı telefonlarda okuma modu var. Okuma modunu açınca bu renge bürünüyor ekran. Bende gözlük takıyorum o mod beni biraz rahatlatıyor. Kitap okurken o filtreyi kullanabilirsiniz belki denemek amacıyla.
Benım kullandığım telefonda da bu özellik var. Benım merak ettiğim gündelik kullanımda işe yarıyor mu?

Benim kullandığım telefonda da bu özellik var. Benim merak ettiğim gündelik kullanımda işe yarıyor mu?

O tür filtreye sahip olan bir gözlüğüm olmadığı için bir fikrim yok. Geceleri gözünüzü yormaması için kullanabilirsiniz ama gözlükte veya telefonda. Gün sonuna kadar göz elbette yorulur. Büyük ihtimalle filtre de o yorgunluğu rahatlatmaya yarıyor.

Geri
Yukarı