Polinom Sorusu

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Resimdeki sorunun çözümlü cevabını sizden rica edeceğim.

IMG_20200911_193030.jpg

Soru ise, P(X) polinomu için kaç tane n doğal sayısı vardır?

Sorulara yeni başladık. Ve baya takıldım bunda. Ben 9 ile 15 arasında gittim geldim.

Sizin de çözümlerinizi merak ediyorum. Gelen ilk doğru cevaba, en iyi cevap seçeneğini vereceğim. Tabii çözümü atmanız şartıyla. İyi Sosyaller.

Onu öyle kabul edersek N sayısının negatif tam sayı değerlerinin hepsi için tanımlı olur. Ama doğal sayı demiş bu yüzden sadece sıfır olur. Pozitif ne verirseniz verin sağdaki ifadenin derecesi negatif olur. Soldaki bu haliyle zaten negatif.

Bu tip soruları çözeli çok olduğu için pek bir şey hatırlamıyorum ama asıl olay 360'ın bölenleri ile ilgili olmalı. Bazıları sayılırken bazıları sayılmayacak kurallar şeklinde.
Soruda hata var bu şekilde.

Şimdi dank etti. Normal iki tane kesiri toplar gibi toplayınca paydada n'li bir şey oluyor. Bu şekilde aslında negatif üs muhabbetinden kurtulabiliyoruz.
Yanlış işlem yapmadıysam pay kısmında n.x'n+360x'6 oluyor. Payda kısmında ise x'(n+6). Sıfır yine her türlü kurtarıyor, o cepte. 1 verirsek alt tarafın derecesi üsttek büyük olduğu için olmaz. Bu yüzden negatif değerlere bakmak lazım ama orada da sanırım yine sapıtıyor.
Zaten sanırım paydaları eşitleyince yine de ayrı yazmak gerekiyor. Yani n.x'n/x'(n+6) + 360x'6/x'(n+6) gibi. Sağ tarafı sadece sıfır kurtarıyor. Sol tarafı şu an beynim pek almadı negatif olunca aşağı inecek çarpan olan n etkileyecek falan orasına da sen bakıver.

Geri
Yukarı