Polislerin atanması zor mu?

Yiğityldz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, polis olunca atama kolay mı yoksa öğretmenler gibi atanmak için ömür mü gerekiyor? Teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu nasıl soru anlamadım polis olunca zaten polis okulunu bitirince, okuldaki derslerin not ortalamasına göre 1. Adam çıkar il seçer 2. Çıkar il seçer böyle sırayla gider bu kaç kişi varsa. En sonlara tabi İstanbul Ankara kalır. Yani ataması zor derken neyi kasteddin?

Bu nasıl soru anlamadım polis olunca zaten polis okulunu bitirince, okuldaki derslerin not ortalamasına göre 1. adam çıkar il seçer 2. çıkar il seçer böyle sırayla gider bu kaç kişi varsa. En sonlara tabii İstanbul Ankara kalır. Yani ataması zor derken neyi kasteddin?

Evet böyle olur. Devlet seni zaten mezun olunca atar. Ama arkadaş istediği yere atanmaktan bahsetmiş olabilir. Öyle kafana göre yer seçemiyorsun. İlk atamadan 2 yıl sonra şark görevin olur. Doğu illerinden 2-3 tanesini sorarlar sana sen de seçersin. İlla seçtiğin olacak diye bir durum da yok. ÖSYM yerleştirmesi gibi düşün. 1 yıl erteleme talep edebilirsin. Ona "ipka" denir. 1 yılın sonunda personel ihtiyacına göre doğuya atanırsın. Bazı iller 4 bazıları 5 yıl. Sonra tekrar batı istersen batı illerine istersen doğu illerine atanırsın.

Okuldan mezun olursun son gün;
Atıyorum rakamları, İstanbul 5 kişi Ankara 4 kişi bolu 2 kişi Yozgat 1 kişi istedi diyelim. Toplam 12 kişi mezun oldu diyelim. Not ortalamasına göre 1. Kişi çıktı ve Yozgat dedi. Ataması Yozgat'a çıkmış olur ve Yozgat listeden silinir. Çünkü Yozgat 1 kişi istedi. 2. Çıktı kalan listeden bolu dedi. Bolu 2 kişi istemişti kaldı 1. Bu böyle sıraya göre devam eder. Sonra mesleğe ilk görev yerinde başlarsın. Belirli bir süre görev yaptıktan sonra doğuya tercih isterler senden. 7 il tercih yaparsın üniversite sınavı gibi istediğin ili başa yazarak. İlk tercihe Hakkari Şırnak yazarsan çok yüksek ihtimalle gidersin çünkü kimse oraları istemez. İlk tercihe batman yazarsan zor çünkü çoğu kişi tercih eder orayı. örnegin Batman 1000 kişi ister ama tercihte 3000 kişi ilk sıraya yazarsa haliyle herkes gidemez. Sonra ikinci tercihine bakarlar sonra 3 diye devam eder. Gittiğin yerin de belirli bir görev süresi vardır. Örneğin Mardin merkez 5 yıl Mardin'in ilçesi Nusaybin 3 yil gibi. İsterse seni il emniyet müdürü tutar tabi sen istersen. Oraları şuan için boşver karışık oraları polis olunca öğrenirsin ayrıntılariyla.

Bu nasıl soru anlamadım polis olunca zaten polis okulunu bitirince, okuldaki derslerin not ortalamasına göre 1. Adam çıkar il seçer 2. Çıkar il seçer böyle sırayla gider bu kaç kişi varsa. En sonlara tabi İstanbul Ankara kalır. Yani ataması zor derken neyi kasteddin?
Aslında anlatmak istediğim şuydu knk mesela öğretmenler açıkta kalıyorya sadece torpille fln atanıyolar işte polisliktede öyle mi yani torpil falan mı herekiyor,açıkta kalma ihtimali var mı fln.

Yeni konular

Geri
Yukarı