Pompayı CPU_FAN'a takarsak ne olur?

Bu arada tüm fanlar 4 pin ise şu PWM çoklayıcı iş görür. Örnek üründür. Kullanmadım. Hangi marka alacağınız size kalmış.
Yanda gözüken kablo ile kırmızı portu anakartın kalan FAN başlığına takarsın(yada iki pinli yer de olabilir, tam hatırlamıyorum). Kartın başındaki büyük port tanıdık gelmiştir. Ona da PSU'dan gelen bir SATA güç kablosu takılır. Kalan portlara da fanlar bağlanır. Başka markalar, farklı sayıda portlar içeren modeller de mevcut. Öneri verebilecek tecrübem yok.

Araya kaynak yapıyorum :) son cümlenizi anlayamadım, kontrolcü gücü dışarıdan aldığında fanlar yeterince elektrik alabilir anlamında mı dediniz, yoksa sürekli tam güçte çalışır, ayarlanamaz anlamında mı?
Yeterince akım(elektrik) alabilir manasında dedim. Anakart başlığı ihtiyacı karşılayamaz.

Evet arkadaşlar yakın bir zamanda PC topladım fakat hesaplara katmadığım bir olay oldu. Sıvı soğutma pompası + 6 fanım var ama sorun şurada anakartımın iki fan soketi bulunuyor. Pompayı CPU_FAN kısmına taktım diğer 6 fanı tek sokete sokmak ne kadar sağlıklı acaba? Takıp denediğimde ise hepsi 800RPM de donuyor ve sıvı sogutmama yeterli geldiğini düşünmüyorum.
Pompayı 4 pin to Molex kablosu ile güç kaynağına bağla. Sıvı soğutmanın kutusundan çıkmış olmalı diye düşünüyorum. Pompayı sürekli son devirde çalıştırmak gerekiyor. Yukarıda da arkadaşlardan söyleyenler olmuş zaten.

Diğer fanları da istersen 3+3 paylaştır. Ya da yine 4 pin to Molex ile onları da güç kaynağına bağla diyeceğim ama CPU_FAN'a fan takmazsan BIOS'ta CPU FAN Error hatası alırsın. En azından 1 tane fanı CPU_FAN'a bağla, SYS_FAN'a da bağlayabilirsin. Kafana göre dağıt işte.

Fanları güç kaynağına bağlarsan sürekli son devir çalışır, hatırlatayım.

Anakartında AIO_PUMP başlığı varsa en güzeli o olurdu ama sanırım giriş seviye bir şey kullanıyorsun. O yüzden CPU_FAN pompa için kullanılabilir. Önemli olan pompa devrinin diğerlerinden ayrı bir şekilde ayarlanıp sürekli yüksek devirde olmasıdır. Bu yüzden kendisini ayrı bir başlığa takmak mantıklı. Böyle kullanacaksan BIOS üzerinden pompanın takılı olduğu CPU_FAN başlığına gerekirse full kapasite vereceksin ki doğru düzgün devirdaim yaparak gerçek soğutma performansı verebilsin.

Radyatör fanları için CPU_OPT en uygunu olurdu ama anlattığına göre o da yok. O zaman CHA_FAN üzerinden idare edeceksin. Kasa fanları ile birlikte 6 tane olduysa asla tek başlık yetmez. Kesin bilgi için hem fanların teknik özelliklerine hem de anakart kılavuzundan o başlıkların gücüne bakmak lazım. Ancak afaki bir şey söylersek 12 cm fanların 0,3-0,4 A akım çektiğini ve kendi anakartımın başlıklarının 1 A desteklediği şeklinde bir bilgi aklımda kalmış. Bu sebeple bir başlığa kabaca 3 fana kadar takılabileceği sonucuna vardım. Bu yüzden fan kontrolcüsü/çoklayıcısı almak lazım. Kullandığın fanların türüne göre(DC>3 pin, PWM>4 pin) uygun bir kart alırsan sorunu çözersin. Bu cihazlar anakarttan devir kontrol sinyalini alır. Ancak güç için doğrudan güç kaynağına molex veya SATA kablo ile bağlanır. Böylece anakartın sıcaklığa veya senin isteğine göre devir ayarlamaya devam eder gücü de direkt PSU'dan çektikleri için tam performans çalışırlar.
Çok güzel yazmışsın hocam eline sağlık da aynı şeyleri yazmıştım zaten.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Sırayla söyleyeyim anakartım Gigabyte B550M-K. İki soketi bulunuyor internetten görebilirsiniz. Uygun fiyatlı bir kontrolcü önerirseniz sevinirim. Fanlarımın hepsi aynı model ve ARGB.
Fanları birbirine bağlamak için dişi uçları var mı? Yoksa çoklayıcı kesinlikle alman gerekecek. Ayrıca ARGB için de geçerli bu. Çoğu fanda oluyor aslında ARGB için.

Son düzenleme:
Fanları birbirine bağlamak için dişi uçları var mı? Yoksa çoklayıcı kesinlikle alman gerekecek. Ayrıca ARGB için de geçerli bu. Çoğu fanda oluyor aslında ARGB için.
Dişi uçları var evet. Benim diğer sorum hepsinin hızını ayrı şekilde kontrol edebilecek şekilde nasıl kullanabilirim. Çoklayıcı bu durumu çözüyor mu acaba?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Sırayla söyleyeyim anakartım Gigabyte B550M-K. İki soketi bulunuyor internetten görebilirsiniz. Uygun fiyatlı bir kontrolcü önerirseniz sevinirim. Fanlarımın hepsi aynı model ve ARGB.
Anakartının kullanım kılavuzuna baktım senin için hocam ama fan çıkışları için akım değeri belirtmemiş. Çoklayıcı alırken SATA destekli almanda fayda var.

Dişi uçları var evet. Benim diğer sorum hepsinin hızını ayrı şekilde kontrol edebilecek şekilde nasıl kullanabilirim. Çoklayıcı bu durumu çözüyor mu acaba?
Alfais marka göndermiş mesela önceki mesajdaki arkadaş. Bir dönem kullandım o çoklayıcıyı. Mantık şu: anakarttaki fan çıkışına bu çoklayıcıyı bağlıyorsun kendi kablosu ile (4 pin ama 2 kablo var). O 2 kablo ile PWM sinyal iletişimi kuruyor anakartla. Sonrasında kırmızı renkli çıkışa bağladığın fana iletiyor bu PWM sinyallerini ve anakart sanki sadece o fan varmış gibi davranıyor. Diğer fanlar ise kırmızı çıkıştaki fana senkronize oluyor. Yani kırmızı çıkıştaki fan 900 RPM dönmesi gerektiği bilgisini (PWM sinyalini) anakarttan aldığında fan çoklayıcı diğer tüm fanları da bu hızda dönderir.

Dişi uçlar fan gücü için mi ARGB için mi? Fanları marka model olarak belirtirsen daha iyi olur. Fan çoklayıcı maalesef ayrı ayrı hız kontrolü sağlamaz. Tek sinyalde tüm fanları eşit hızla çalıştırır.

Son düzenleme:
Anakartının kullanım kılavuzuna baktım senin için hocam ama fan çıkışları için akım değeri belirtmemiş. Çoklayıcı alırken SATA destekli almanda fayda var.

Alfais marka göndermiş mesela önceki mesajdaki arkadaş. Bir dönem kullandım o çoklayıcıyı. Mantık şu: Anakarttaki fan çıkışına bu çoklayıcıyı bağlıyorsun kendi kablosu ile (4 pin ama 2 kablo var). O 2 kablo ile PWM sinyal iletişimi kuruyor anakartla. Sonrasında kırmızı renkli çıkışa bağladığın fana iletiyor bu PWM sinyallerini ve anakart sanki sadece o fan varmış gibi davranıyor. Diğer fanlar ise kırmızı çıkıştaki fana senkronize oluyor. Yani kırmızı çıkıştaki fan 900 RPM dönmesi gerektiği bilgisini (PWM sinyalini) anakarttan aldığında fan çoklayıcı diğer tüm fanları da bu hızda dönderir.

Dişi uçlar fan gücü için mi ARGB için mi? Fanları marka model olarak belirtirsen daha iyi olur. Fan çoklayıcı maalesef ayrı ayrı hız kontrolü sağlamaz. Tek sinyalde tüm fanları eşit hızla çalıştırır.

Anlayamadım hocam, fanların hepsi aynı hızda mı donuyor ayrı sekilde ayarlayamıyorum doğru mu anladım. Fanlarım 5V ARGB 1200RPM 4 pinli snt markalı fanlar.

Anlayamadım hocam, fanların hepsi aynı hızda mı donuyor ayrı sekilde ayarlayamıyorum doğru mu anladım. Fanlarım 5V ARGB 1200RPM 4 pinli snt markalı fanlar.
Ayrı şekilde ayarlanmaz fan hızları. Öyle olması için her birini anakartın ayrı ayrı girişlerine takmak lazım ama elindeki anakartta tek giriş var. Dediğim gibi sıvı soğutma pompasını cpu fan kısmına takıp tam performans veya en az %80 performans olarak ayarlamalısın. Kasa fanlarına da gelince eğer elindeki model aşağıda linkteki ile aynı ise 0.28A akım çekiyor tanesi. Yani 6 taneyi tek girişe takman için o girişin 2A akımı sağlaması lazım güvenli olması için. İstersen GIGABYTE ile iletişime geç. İstersen de çoklayıcı al fanları oraya tak. Son olarak şunu belirtmek isterim, linkte son fotoğrafa bakınca hem 4 pin güç için hem de ARGB için bu fanlarda dişi soketler mevcut. Yani ARGB çoklayıcı almana gerek yok.

Not: ARGB çoklayıcı ile fan çoklayıcı farklı şeylerdir. Biri ışık soketi için çoklama yapar diğeri fan soketi için.

Ayrı şekilde ayarlanmaz fan hızları. Öyle olması için her birini anakartın ayrı ayrı girişlerine takmak lazım ama elindeki anakartta tek giriş var. Dediğim gibi sıvı soğutma pompasını CPU fan kısmına takıp tam performans veya en az %80 performans olarak ayarlamalısın. Kasa fanlarına da gelince eğer elindeki model aşağıda linkteki ile aynı ise 0.28a akım çekiyor tanesi. Yani 6 taneyi tek girişe takman için o girişin 2A akımı sağlaması lazım güvenli olması için. İstersen Gigabyte ile iletişime geç. İstersen de çoklayıcı al fanları oraya tak. Son olarak şunu belirtmek isterim, linkte son fotoğrafa bakınca hem 4 pin güç için hem de ARGB için bu fanlarda dişi soketler mevcut. Yani ARGB çoklayıcı almana gerek yok.

Not: ARGB çoklayıcı ile fan çoklayıcı farklı şeylerdir. Biri ışık soketi için çoklama yapar diğeri fan soketi için.

Hızlarını 1200e sabitleyeyim öyleyse radyatör yeterince soğumuyor çünkü. Asıl hedefim radyatörde takılı olan fanların hızını sabit 1000-1200RPM'e sabitlemekti. Hepsi birden ses yapıyor boşuna sistem güç harcasın istemedim. Pompa açısından sorunum yok CPU_FAN kısmına takılı ve sabit 2600-3100RPM hızında.

Hızlarını 1200e sabitleyeyim öyleyse radyatör yeterince soğumuyor çünkü. Asıl hedefim radyatörde takılı olan fanların hızını sabit 1000-1200RPM'e sabitlemekti. Hepsi birden ses yapıyor boşuna sistem güç harcasın istemedim. Pompa açısından sorunum yok CPU_FAN kısmına takılı ve sabit 2600-3100RPM hızında.
O zaman şöyle yapmak da mantıklı, tam hız çalışmasını istediğiniz fanları bu ürünle, pwm kontrolü ile hız ayarını yaparak çalışmasını istediğiniz fanları bu ürünle takabilirsiniz. İlk ürün gücü direkt güç kaynağından alıp 12V verir yani hangi fanı takarsanız takın tam hız çalıştırır. Fakat ikinci ürün yine çoklayıcı mantığı ile 4 pin çıkış olan yere hangi fanı takarsanız diğer fanları o fanla senkron eder. Ayrıca bu son ürün gücü anakarttan alacağı için endişeniz olmasın 3 fanı rahat besler. 4 takmak isterseniz yine sorun olacağını sanmıyorum.

Y kablo şeklinde olan çoklayıcılar, kart şeklinde olup pwm sinyalini ankarttan, gücü güç kaynağından alan çoklayıcılara göre hem kablo düzeni için çok daha iyi oluyor hem de hız kontrolü çok daha kusursuz oluyor. Kart şeklinde olanların avantajı çok daha fazla fan takılabiliyor olması. Keza Y kablo ile 4 fandan fazla takılması doğru değil.

Linkler örnek olarak gönderilmiştir. Benzer çoklayıcı kablolar farklı markalarda ve sitelerde vardır. Hepsinin mantığı aynı olduğu için kaliteli ve ucuz olanı alın. Y kablo için 3 çıkışlı olanı göndermişim ama kendim 4 çıkışlı olanı kullanıyorum mesela.

Son fikir: az önce gönderdiğim 2 üründen sadece birinciyi alıp tam hız çalışması istediğiniz fanları ona takın. İkinci ürüne hiç gerek yok çünkü elinizdeki fanlar zaten birbirine seri bağlanabiliyor.
Screenshot_20240415_173507.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı