Pop!_OS, Windows yanına nasıl kurulur?

Size Windows Subsystem for Linux (WSL) öneririm. Bu yolla Pop OS'u Windows'un içinden çalıştırabilirsiniz. Bu daha kolay olur çünkü dual boot ile kurmak isterseniz Linux başka bir dosya sistemi kullandığı ve farklı bir sürücüye kurmanız gerekeceği için uğraştırabilir.

Size Windows Subsystem for Linux (WSL) öneririm. Bu yolla Pop!_OS'u Windows'un içinden çalıştırabilirsiniz. Bu daha kolay olur çünkü dual boot ile kurmak isterseniz Linux başka bir dosya sistemi kullandığı ve farklı bir sürücüye kurmanız gerekeceği için uğraştırabilir.
Hocam bana arayüzlü lazım. Diski bölerim sıkıntı yok.

O halde bilgisayarınızda farklı boş bir bölüm hazırlayın, o bölüme POP OS'u kurun. Linux otomatikman GRUB yapılandırmasını yapıp PC başlarken hangi OS'tan başlamak istediğinizi soran bir arayüz yükleyecektir.

O halde bilgisayarınızda farklı boş bir bölüm hazırlayın, o bölüme Pop!_OS'u kurun. Linux otomatikmen GRUB yapılandırmasını yapıp, PC başlarken hangi OS'tan başlamak istediğinizi soran bir arayüz yükleyecektir.
Windows'u tespit eder değil mi?

Yalnız, bu yolla Linux'u kurup daha sonra silerseniz, GRUB da silineceği için önyükleme bozulur. PC Windows'u görmez. Onun için uygulamanız gereken başkaca adımlar olacak.

Windows'u tespit eder değil mi?
Tespit eder. Kurulumda windowsun üzerine yazdırmamaya dikkat edin. Size bunu soracaktır.

Yalnız, bu yolla Linux'u kurup daha sonra silerseniz, GRUB da silineceği için ön yükleme bozulur. PC, Windows'u görmez. Onun için uygulamanız gereken başkaca adımlar olacak.

Tespit eder. Kurulumda Windows'un üzerine yazdırmamaya dikkat edin. Size bunu soracaktır.
GRUB'un içinde, Microsoft ve Pop!_OS diye klasörler açılacağı için benim, Pop!_OS'un kurulu olduğu diski silip, GRUB'dan Pop!_OS klasörünü silmem yeterli olur sanırım.

GRUB'un içinde, Microsoft ve Pop!_OS diye klasörler açılacağı için benim, Pop!_OS'un kurulu olduğu diski silip, GRUB'dan Pop!_OS klasörünü silmem yeterli olur sanırım.
Yeterli olmaz. Linux kurulduğu zaman önyükleme kayıtlarının üzerine yazar. Bu alanı sadece windows kurtarma konsolundan düzeltebilirsiniz. Linux'u silmeden önce, Windows Recovery Environment kurtarma diski hazırlamayı unutmayın. Başta bu yüzden WSL dedim. O yol daha kolay ve sıkıntısız. Sanırım WSL2'de grafik arayüzle Linux kuruluyor, tam emin değilim bir araştırmanız lazım.

Pop!_OS'u Windows 11'in yanına DualBoot olarak Windows'a zarar verdirmeden nasıl kurabilirim?
Windows'un alanını küçülterek. İçindeki verilerin boyutundan daha fazla küçültmediğiniz sürece bir sorun olmaz. Windows içindeki disk yönetimi uygulamasından veya Pop_OS! kurulum diskinizdeki GParted'ı kullanabilirsiniz. EFI 1GB'dan küçükse kurulum ne yazık ki hata veriyor, bu yüzden ayrı bir EFI bölümü açmanız gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı