Pop ve Rap Müzik

Öncelikle POP müziğe veya POP dinleyen insana laf etmeye kimsenin hakkı yoktur. Zevkler ve renkler asla tartışılmaz.
RAP müziği sırf çevresi yüzünden seven veya POP müziği sırf çevresi yüzünden kötüleyen insanlar ile dolu ortalık.

Ben zamanı gelir Sevcan Orhan ablamın türküleri ile kafamı bulurum, zamanı gelir evde akşama kadar Sagopa - Gam tozu ve dünyanın ninnisi ile karaoke yapar, zamanı gelince de arabada Rafet El Roman dinlerim, tatile gideriz arabada bangır bangır Hande Yener çalar.

İnsanların zevklerini aşağılamaktan bıkmadınız hala daha. Saçma olan POP müzik değil, bazılarının özentiliği.

Pop müzik dediğin zaten hit olan, tutulan, kolay yayılan müziktir.
Türk pop ise apayrı bir dünya önüne gelen popçuyum diye çıkıyor, ortalık popçudan geçilmiyor. Daha çok çöp müzik var bizde. :ROFL:
Herkesin zevki farklıdır. Yeri gelir pop dinlersin, yeri gelir rap, yeri gelir rock dinlersin.
Öyle müzisyenler var ki ne baba sözler yazıp da başka müzik türleri hakkında ileri geri konuşuyorlar. Sevmiyorsan bile saygın olsun. (y)

@BilgisayarKurdu Kendi adıma konuşayım. Evet, kimsenin müzik zevkine karışamayız. Şahsi olarak, POP müzikten haz almıyorum ve %90'lık bir kısmını dinlemiyorum. Fakat bu hiç bir pop sanatçısını dinlemediğim anlamına gelmiyor. Sevdiğim ve ara sıra dinlediğim 2-3 kişi var. Ama onun dışında hiç bir şekilde kendi isteğimle pop şarkısı dinlemem.

Ayrıca geçmişte (Rap müzik ile tanışmadan önce) pop müzik dinlerdim. Çünkü o zamanlar televizyonlarda ve çevremizde bize yansıtılan müzik kültürü o idi. RAP müziği keşfettiğimde ise, dinledikçe hangisinin daha doğru veya anlamlı olduğunu kendi görüşüm ile karar verdim. Ailemde veya çevremde RAP dinleyen kimse yoktu, tamamen kendi seçimim oldu. Yani kimsenin düşüncesi beni etkilemedi.

RAP müziğe karşı önyargı oluşmasının sebebi; sizin de dediğiniz gibi son zamanlarda sadece özentilik için, RAP dinlemeye yeni başlayan gençlerin yüzünden. Bu nedenle artık çoğu kişi RAP'i sadece 10-15 yaş grubu arasında olan çocukların dinlediği, sigara, alkol, madde kullananların yaptığı bir müzik türü olarak görülüyor. Tabii bir de anlamadığı için önyargılı davrananlar var.

Ben kimsenin dinlediği müziği aşağılamıyorum. Sadece POP ve RAP müziğin arasında olan farkların farkındayım ve kendimce doğru olanı söylemeye çalışıyorum. Elbette ben de RAP dışında türkü ve bazı yabancı müzikleri dinliyorum.

Umarım anlatabilmişimdir. :)

Müzik kültürüme fazlasıyla güvenirim. Fakat kendimi bildim bileli RAP müzik dinliyorum. Küçükken Türkçe Rap ile başlamıştım ama Türkçe faslı kapanalı çok oldu benim zevkime göre. Yaklaşık 6-7 senedir de yabancı RAP dinliyorum; Eminem olsun, Tech N9ne olsun, Big Pun olsun... Özümü buldum diyebilirim. Çünkü hem anlatılan bir hikaye var, hem de ritim, kafiyeler, yapılan wordplayler vb. seni alıp başka bir diyara götürüyor. POP müziği de bir türlü sevemiyorum çünkü ben dinlediğim müziğin sözlerine bakan bir insanım. Bu bağlamda Pop müzik RAP ile zaten yarışamıyor, acı gerçekler. Ve Pop müziğin adı gibi 'Pop'ülist bir müzik türü olduğunu düşünüyorum. Yani mutlaka bir Pop müzik hit olur ve insanlar sürü psikolojisiyle hareket ederek bu şarkıları 7/24 dinler. Rap müzik ise Pop'un aksine sürü psikolojisi değil, dinleyiciye 'psikoloji sürüsü' yaşatıyor.
Uzun lafın kısası RAP müzik dendiğinde aklınıza nasıl bir müzik geldiği de önemli, ön yargısız bir şekilde açıp Nas, Rakim gibi üstatları dinlerseniz aslında Rap müziğin şairlikle melodinin harmanlanmış hali olduğunu anlarsınız. Fakat gidip 'Asi Styla' ve onun benzeri mahlukatları dinlerseniz RAP'ten ömür boyu uzak kalacağınızı garanti edebilirim. :)

Merhaba arkadaşlar Ben 8 ay gibi bir süredir rap dinliyorum. Rap dinlemeye başlayınca sanki asıl müziği buldum. Şimdi ise bir pop şarkısı dinlesem bu ne diyip kapatıyorum. Bir pop müziğin sözleri rapın nakaratından ibaret. Pop şarkıları ortalama 3-4 dk oluyor desek 2 dk sadece aynı sözleri tekrar ediyor. Rapte ise 3-4 dk şarkının en fazla 1 dk sı nakarat oluyor. Sizin düşüncelereniz nelerdir ?
Rap söyleyen kişilerin %95 inin müzik eğitimi yok, şarkısının altında çalınan müziğin ne olduğunun, nasıl yapıldığından bile haberi yok. Müzik diye dinlediğiniz şeyler; her yerde kullanılan aynı endüstrüyel mekanik looplar ve samplelar.

Eğer sözlerin manası ve yoğunluğu sizin için mühim ise; açın şiir okuyun.

Son düzenleme:
Rap söyleyen kişilerin %95 inin müzik eğitimi yok, şarkısının altında çalınan müziğin ne olduğunun, nasıl yapıldığından bile haberi yok. Müzik diye dinlediğiniz şeyler; her yerde kullanılan aynı endüstrüyel mekanik looplar ve samplelar.

Eğer sözlerin manası ve yoğunluğu sizin için mühim ise; açın şiir okuyun.
Bana rapi dinlettiren şey de tam olarak bu hocam aslında ham olması ve bir ruha sahip olması.

Yeni konular

Geri
Yukarı